Jak założyć szkołę językową?

Jak założyć szkołę językową? Nauka języka to w obecnych czasach absolutny must have. Sprawdź, jakie są wymagania konieczne, aby otworzyć taką placówkę.

W erze globalizacji umiejętność posługiwania się językiem obcym to ogromny atut. Nawet jeśli nasza znajomość zasad ortografii i pisowni jest nieduża, to speaking może nam się przydać. Czy w związku z tym wciąż opłaca się inwestować w szkoły językowe? Sprawdź, jak założyć szkołę językową.

Szkoła językowa – dla kogo to świetny pomysł na biznes?

Wbrew pozorom, nie musimy być wybitnie biegli w danym języku, by zainteresować się tym biznesem na poważnie. Bardzo często zdarza się, że najlepszym nauczycielem są osoby, które z danego kraju pochodzą lub spędziły tam dużo czasu.

Jeśli więc nasz partner lub partnerka to – na przykład – obywatel Stanów Zjednoczonych, to jest to niezwykle naturalny pomysł na biznes, który przy odrobinie dobrej woli oraz marketingu, może być wielkim hitem, dzięki któremu zarobimy sporo pieniędzy.

Analogicznie, nie poleca się inwestowania w szkoły językowe przez osoby, które nie dość, że nie mają z danym językiem dużego doświadczenia, to nie mają zaufanych osób, które byłyby speakerem, czyli nauczycielem. Zasada jest taka, że jeśli inwestujemy swój czas i środki w konkretny model biznesu, to powinniśmy coś o nim wiedzieć.

Jak założyć szkołę językową?

Nie, choć byłoby dobrze, gdyby potrafił wykazać, że opanował dany język na przykład na poziomie C2. Polacy preferują takie szkoły językowe, które mogą w naszych oczach „wykazać” posiadaną wiedzę. Im więcej certyfikatów będzie wisieć w poczekalni, tym lepiej.

Żyjemy jednak w czasach, kiedy coraz większą rolę zaczyna odgrywać internet. Trend dodatkowo przyspieszył za sprawą pandemii koronawirusa, która przeniosła sporą część naszej aktywności do internetu. Wiele szkół językowych już niemal w pełni przestawiło się na edukację zdalną.

CZYTAJ TAKŻE: Sklep stacjonarny – czy tylko sklep z alkoholem potrzebuje koncesji? Czy to się opłaca?

Jak założyć szkołę językową?

Jeśli nie interesuje nas kariera wolnego strzelca lub korepetytora, który ma swoje niewielkie grono uczniów, jakich uczy języka obcego, to czeka nas proces formalny. Dobrze będzie uzyskać akredytację Kuratorium Oświaty. Z formalnego punktu widzenia, nasza szkoła przecież uczy, a więc – w pewnym uproszczeniu – jest szkołą, prawda?

Co warto podkreślić, akredytacja w niektórych sytuacjach jest wręcz obowiązkowa. Musimy ją uzyskać, jeśli w naszej szkole językowej znajdują się wydzielone pomieszczenia dydaktyczne do nauki. Kolejną przesłanką jest używanie środków dydaktycznych, które umożliwiają realizację określonych celów programowych.

Praktyka wielu instytucji związanych z tym segmentem rynku pokazuje, że Kuratorium Oświaty zwykle nie stawia zbyt rygorystycznych wymogów, toteż akredytację można zdobyć dość szybko. Zdecydowanie warto wcześniej zadzwonić do właściwego Kuratorium Oświaty i zapoznać się z pełną listą wymagań oraz zasadami wysyłania formularza rejestracyjnego.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa ZUS? Ubezpieczenia społeczne i emerytalne

Gdzie założyć swoją szkołę językową?

Jeśli decyzja o zainwestowaniu w ten biznes już zapadła, to kolejnym krokiem powinno być poświęcenie jak największej ilości czasu na znalezienie takiego biurowca lub sal, które zapewnią nam możliwie najwyższy standard, atrakcyjną cenę oraz będą świetnie skomunikowane z otoczeniem.

Zdecydowana większość szkół językowych ma charakter lokalny. Niezbyt często spotyka się osoby, które są gotowe przejechać 20 czy 50 kilometrów na naukę języka angielskiego z dzieckiem. Przeważnie wybieramy najbliższą względem naszego miejsca zamieszkania placówkę.

Jeśli jest ich kilka, to dużą rolę zaczyna odgrywać wysoki standard, cena, kompetencje nauczycieli. Właśnie w tym miejscu możemy albo szybko zyskać, albo stracić. Jeśli nasza szkoła językowa znajduje się na uboczu i jest do niej utrudniony dojazd (na przykład jest daleko od komunikacji publicznej), to szanse na sukces maleją.

Zakładasz szkołę językową? Sprawdź, z kim będziesz rywalizować

Każdy przedsiębiorca powinien poświęcić odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z ofertą konkurencyjnych szkół językowych. W dużych miastach ich nie brakuje, a przecież musimy się czymś wyróżnić, by szybko pozyskać klientów i zacząć zarabiać.

Nawet w małych miasteczkach i w średniej wielkości ośrodkach miejskich w promieniu kilku kilometrów od siebie można odnaleźć kilka takich szkół. Darmowa pierwsza lekcja może nie wystarczyć do przekonania rodziców. Warto powalczyć nie tylko ceną, ale i kompetencjami, na przykład zatrudniając cenionego w zawodzie nauczyciela lub inwestując w kampanię online.

Formy prawne prowadzenia szkoły językowej

Pozytywnym akcentem jest to, że ustawodawca nie wprowadził tutaj żadnych obostrzeń czy wyłączeń. Szkoła językowa może być spółką (cywilną, jawną, z o.o., S.A.), jak i tradycyjną, jednoosobową działalnością gospodarczą w rozumieniu polskiego prawa. 

Co więcej, przedsiębiorca może rozliczać się na wiele różnych sposobów, w tym przez podatek liniowy, przez ryczałt, kartę podatkową lub tradycyjne opodatkowanie na zasadach ogólnych. Każdy z nas może więc wybrać tę formę, którą uważamy za najbardziej opłacalną.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!