Zwolnienie z VAT – kto może być zwolniony z VAT w 2023 roku?

Pytanie o to, czy być VAT-owcem, czy nie spędza sen z powiek wielu początkujących przedsiębiorców. Postaramy się bardzo prosto wyjaśnić, kiedy zwolnienie VAT się opłaca.

Choć może się wydawać, że rozliczanie podatku VAT jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, to prawda jest zgoła inna. Niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia. Żeby jednak to było możliwe, trzeba spełnić kilka warunków.

Zwolnienie z VAT 2023

Zwolnienie z VAT oznacza, że podmiot nie musi pobierać podatku VAT od swoich klientów i odprowadzać go do urzędu skarbowego. W zamian za to nie może odliczać VAT od poniesionych przez siebie kosztów.

Zwolnienie z VAT w 2023 roku może dotyczyć różnych rodzajów działalności, np. prowadzenia działalności gospodarczej przez małe przedsiębiorstwa, lekarzy, prawników, doradców podatkowych, organizacji non-profit, czy też działalności związanej z ochroną zdrowia lub edukacją.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest Biała Lista Podatników?

Warto jednak zaznaczyć, że zwolnienie z VAT nie oznacza automatycznie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji księgowej i rozliczeń podatkowych. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności przedsiębiorca może nadal być zobowiązany do prowadzenia pełnej dokumentacji księgowej i składania deklaracji podatkowych.

Domyślnie każdy przedsiębiorca co do zasady podlega obowiązkowi VAT. Jest jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia VAT. Jeden z przypadków, kiedy możemy skorzystać ze zwolnienia z VAT, jest sytuacja, gdy przedsiębiorca nie przekracza określonego limitu obrotów. Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego samodzielne prowadzenie księgowości może być lepsze od pomocy biura rachunkowego?

Na czym polega zwolnienie podmiotowe?

Zwolnienie podmiotowe dotyczy przedsiębiorcy, który nie przekracza określonego poziomu obrotów. Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, żeby skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, przedsiębiorca nie może przekroczyć łącznie wartości sprzedaży w wysokości 200 000 zł rocznie. Jeśli więc sprzedaż roczna jest niższa niż 200 000 zł, to przedsiębiorca nie musi rejestrować się jako podatnik podatku VAT.

Zwolnienie z VAT dla początkujących przedsiębiorców

To wszystko sprawia, że początkujący przedsiębiorca nie będzie w większości przypadków musiał rejestrować się do VAT. Nie musi tego robić tak długo, jak długo nie przekracza 200 000 zł sprzedaży rocznie. Co ważne, jeśli działalność rozpoczniemy w ciągu roku podatkowego, to limit ten jest zmniejszany proporcjonalnie. Żeby to policzyć, można zastosować prosty wzór 200 000 zł × LD/365, gdzie LD oznacza liczbę dni prowadzenia działalności, która pozostała do końca roku.

CZYTAJ TAKŻE: Czy darowizna podlega VAT? Jaki jest VAT od darowizny?

Co istotne, do limitu zwolnienia podmiotowego nie wlicza się wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju oraz sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju. Znaczy to tyle, że sprzedaż poprzez sklep internetowy nie jest liczona do limitu 200 000 zł obrotu. Nie dolicza się do niego także przychodów ze sprzedaży środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają amortyzacji.

Niskie obroty, a do VAT i tak trzeba się zarejestrować

Nie oznacza to jednak, że sam fakt niskiego obrotu od razu daje nam prawo uzyskania zwolnienia z VAT. Są określone działalności, które nie mogą być zwolnione z VAT. Lista takich działań jest wyraźnie określona.

I tak VAT-owcami na pewno muszą być przedsiębiorcy, którzy sprzedają:

 • wyroby (złom) z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
 • towary opodatkowane podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych oraz samochodów osobowych innych niż nowe środki transportu),
 • tereny budowlane,
 • budynki, nowe środki transportu,
 • preparaty kosmetyczne i toaletowe,
 • komputery,
 • wyroby elektroniczne i optyczne,
 • urządzenia elektryczne i maszyny.
 • części do pojazdów samochodowych, czy jubilerskich,
 • usługi prawnicze.

CZYTAJ TAKŻE: Rejestracja VAT – jak się zarejestrować do VAT?

Pełny katalog znajduje się w ustawie o podatku VAT.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Co to jest zwolnienie przedmiotowe?

Oprócz zwolnienia podmiotowego, o którym wspomnieliśmy, jest też drugi sposób na uniknięcie obowiązku rejestracji jako podatnik VAT. Chodzi o zwolnienie przedmiotowe. Zwolnienie przedmiotowe pozwala na nierozliczanie VAT ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Katalog tych działalności wpisany jest do ustawy o VAT. Chodzi tu m.in. o usługi medyczne, usługi finansowe, czy usługi edukacyjne.

Zrezygnowałem ze zwolnienia VAT. Czy mogę do tego wrócić?

Może się zdarzyć, że podatnik zrezygnował z prawa do zwolnienia z VAT. Czy można ponownie do niego wrócić? Jeśli jest w stanie spełnić warunki albo zwolnienia podmiotowego, albo przedmiotowego, to musi minąć przynajmniej rok od początku spełniania tych wymagań.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka stawka VAT dla towaru lub usługi. Gdzie to sprawdzić?

Jeśli przedsiębiorca rozliczył środki trwałe, wartości niematerialne i prawne o wartości wyższej niż 15 000 zł, trzeba będzie wtedy skorygować rozliczony podatek VAT. Na korektę mamy 5 lat. W przypadku środków trwałych o wartości niższej niż 15 000 zł okres korekty to 12 miesięcy. Trzeba też będzie dokonać korekty towarów handlowych i materiałów. I to niezależnie od okresu, jaki minął od chwili ich kupna.

Czy na fakturze bez VAT musi być podstawa zwolnienia?

Tak, na fakturze bez VAT musi być podstawa prawna zwolnienia z VAT. Jest to ważny element dokumentu sprzedażowego, który pozwala na jednoznaczne zidentyfikowanie, dlaczego podmiot wystawił fakturę bez VAT.

Podstawa prawna zwolnienia z VAT powinna zawierać odwołanie do odpowiedniego przepisu prawa, który przewiduje zwolnienie z podatku VAT dla danej transakcji. Przykładowo, jeśli podmiot jest zwolniony z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, to na fakturze powinno znaleźć się odwołanie do tego konkretnego przepisu.

CZYTAJ TAKŻE: VAT UE – wewnątrzwspólnotowy numer VAT

W przypadku braku podstawy prawnej zwolnienia z VAT na fakturze urząd skarbowy może uznać taką fakturę za nieważną, co skutkować będzie koniecznością poprawienia dokumentu sprzedażowego lub wystawieniem nowej faktury z podatkiem VAT.

Jak sprawdzić, czy ktoś jest zwolniony z VAT?

Można to sprawdzić na kilka sposobów, m.in.:

 1. Poprzez wyszukanie informacji o danym podmiocie w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – jeśli dany podmiot jest zarejestrowany w KRS, to informacje o tym, czy jest zwolniony z VAT, powinny znaleźć się w jego wpisie.
 2. Poprzez sprawdzenie statusu podmiotu w systemie VIES (VAT Information Exchange System) – jest to system umożliwiający weryfikację numerów identyfikacji podatkowej (NIP) firm zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Dzięki temu można sprawdzić, czy dany podmiot jest zarejestrowany jako podatnik VAT, czy też nie.
 3. Poprzez zapytanie do podmiotu – można bezpośrednio zwrócić się do danego podmiotu i poprosić o informację, czy jest on zwolniony z VAT.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!