fbpx

Jak zatrudnić osobę niepełnosprawną?

W czasach gdy o dobrego pracownika trudno, a bezrobocie jest bardzo niskie, zdarzają się pracodawcy, którzy zastanawiają się jak zatrudnić osobę niepełnosprawną.

Zanim podpowiemy, co zrobić krok po kroku by zatrudnić osobę niepełnosprawną, warto przypomnieć korzyści związane z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej. Do tych najbardziej atrakcyjnych należy przede wszystkim refundacja poniesionych kosztów z organizacją miejsca pracy osoby niepełnosprawnej, zwolnienie z obowiązkowych wpłat na PFRON, czy refundacja części wynagrodzenia takiej osoby.

Osoba niepełnosprawna w pracy

O tym, jakie warunki musza być spełnione w przypadku zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, zależy przede wszystkim stopień niepełnosprawności. Od stopnia niepełnosprawności zależał będzie rodzaj pracy, która niepełnosprawny może wykonać, a także jakie korzyści wiążą się z tym dla pracodawcy.

Rozróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki. Znaczny stopień niepełnosprawności dotyczy osób, które są niezdolne do pracy albo są zdolne do pracy wyłącznie w warunkach pracy chronionej. Wymagają też stałej albo długotrwałej opieki innych osób. Umiarkowany stopień niepełnosprawności mają osoby z naruszoną sprawnością, które są niezdolne do pracy. Wymagają czasowej pomocy innych osób. Lekki stopień niepełnosprawności tyczy się osób, które mają naruszoną sprawność organizmu, skutkującą obniżeniem zdolności wykonywania pracy, a pełnienie ról społecznych da się kompensować środkami pomocniczymi, np. przedmiotami ortopedycznymi.

Niepełnosprawny musi mieć orzeczenie, które ustala stopień niepełnosprawności.

CZYTAJ TAKŻE: Tabela stawek ryczałtu 2022r. Jak rozliczyć ryczałt

Co może pracownik niepełnosprawny?

Praca niepełnosprawnego wiąże się z określonymi ograniczeniami. Podstawowa zasada zakłada, że osoba niepełnosprawna nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. W przypadku osoby ze znaczną lub umiarkowaną niepełnosprawnością praca nie może być dłuższa niż 7 godzin dziennie, a także 35 godzin w tygodniu.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Osoby niepełnosprawnej nie można zatrudnić do pracy w porze nocnej. Osoba niepełnosprawna nie może też pracować w godzinach nadliczbowych. Wyjątek stanowi praca związana z pilnowaniem albo przypadek, gdy lekarz opiekujący się niepełnosprawnym wyrazi zgodę na pracę bez uwzględniania tych ograniczeń.

Do ograniczeń należy też dodatkowa przerwa na gimnastykę lub wypoczynek. To 15 minut. Wlicza się ona do czasu pracy. Pracownik niepełnosprawny ma też możliwość skorzystania z dodatkowych 10 dni roboczych urlopu. Te dodatkowe dni przysługują mu gdy przepracuje jeden rok pracy

Wynagrodzenie osoby niepełnosprawnej

Trzeba pamiętać, że ograniczenie czasu pracy osoby niepełnosprawnej nie wpływa na obniżenie wynagrodzenie. Wynagrodzenie dla pełnego etatu musi być takie samo jak w przypadku osoby zdrowej pracującej przez 8 godzin. Niepełnosprawny ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, gdy uczestniczy w turnusie rehabilitacyjnym (nie dłużej niż 21 dni roboczych), a także by wykonać badania specjalistyczne, zabiegi lecznicze, jeśli nie da się ich wykonać poza godzinami pracy.

Czy opłaca się zatrudnić niepełnosprawnego?

Jak wspomnieliśmy na początku materiału, opłacalność zatrudnienia osoby niepełnosprawnej wiąże się nie tylko z tym, że dajemy szansę na pracę osobie z ograniczonymi możliwościami podjęcia zatrudnienia, ale także zwolnienie z obowiązkowych wpłat na rzecz PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. PFRON finansowany jest przez pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty, a liczba osób niepełnosprawnych w ich zespole nie przekracza 6%. Jeśli wskaźnik ten jest przekroczony, nie trzeba płacić na PFRON.

Pracodawca musi zapewnić też usprawnienia dla niepełnosprawnego dopasowane do niepełnosprawności. Jeśli takich usprawnień nie wprowadzimy, to będzie to uznane za naruszenie zasady równego traktowania. Jeśli zdecydujemy się zatrudnić niepełnosprawnego przynajmniej na 36 miesięcy, to możemy otrzymać zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń dla niepełnosprawnych, zakupu oprogramowania potrzebnego niepełnosprawnym. Wysokość zwrotu to maksymalnie piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Zwrot dotyczy wydatków poniesionych po podpisaniu umowy. Żeby otrzymać zwrot, przedsiębiorca musi najpierw zawrzeć umowę ze starostą, a potem przygotować dla niepełnosprawnego środowisko pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Zakład pracy chronionej

Jeśli chcesz uzyskać status zakładu pracy chronionej, możesz starać się o dofinansowanie nawet 50% oprocentowania kredytów bankowych jeśli są one związane z rehabilitacją niepełnosprawnych.

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej najczęściej zaczyna się od ogłoszenia o pracę, w którym określamy oczekiwania wobec kandydata. Gdy jesteśmy już zainteresowani określoną osobą, podpisujemy umowę ze starostą. Dopiero później podejmujemy zatrudnienie.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak działa wykup wierzytelności?

Jak wykupić dług? Kto dokonuje wykupu wierzytelności? Na czym polega? Co daje? Utrata płynności finansowej może bardzo szybko spowodować problemy finansowe. Nieopłacone faktury, zaległości w...

Kontrola urzędu skarbowego po zamknięciu działalności gospodarczej

Kiedy urząd skarbowy może skontrolować firmę? Czy możliwa jest kontrola podatkowa po zamknięciu działalności gospodarczej? Kontrola urzędu skarbowego u wielu przedsiębiorców wzbudza niepokój. Nie...

Przejście z etatu na B2B. Jak to wygląda?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!