Kara za niezłożenie sprawozdania finansowego

Sprawozdanie finansowe to jeden z ważniejszych obowiązków, który trzeba wypełnić raz w roku. Co jednak gdy nie złożymy sprawozdania. Jaka jest kara za niezłożenie sprawozdania finansowego?

Niezłożenie sprawozdania finansowego to przewinienie zagrożone sporą karą. Ustawa o rachunkowości obliguje do sporządzania takich sprawozdań i do przekazywania ich do KRS. Sankcje są dość poważne. Sprawdź, kara za niezłożenie sprawozdania finansowego.

Kara za niezłożenie sprawozdania finansowego

Ustawa o KRS stwierdza, że jeśli zostanie stwierdzony fakt, że sprawozdanie finansowe (jak jeden z obowiązkowych dokumentów) nie jest złożone, to KRS może przymusić do tego poprzez wyznaczenie dodatkowego 7-dniowego terminu. Jest to tzw. postępowanie przymuszające.

Jeśli to nie skłoni cię do złożenia sprawozdania, wtedy sankcje są poważniejsze. Można wtedy mówić o grzywnie lub nawet przymusowej likwidacji podmiotu. Grzywnę nakłada się zgodnie z przepisami postępowania cywilnego.

Likwidację podmiotu można przeprowadzić bez postępowania likwidacyjnego. Dzieje się tak, gdy nie złożyłeś sprawozdań finansowych za co najmniej 2 kolejne lata. Żeby uniknąć tak poważnych konsekwencji, trzeba jak najszybciej złożyć sprawozdanie finansowe, jeśli nie zrobiliśmy tego w terminie.

Szczególnie że grzywna za niezłożenie sprawozdania może być nakładana kilka razy. W jednym postanowieniu sąd nie może wymierzyć wyższej grzywny niż piętnaście tysięcy. Maksymalna grzywna nie może przekroczyć miliona złotych. Grzywnę umarza się, jeśli sprawozdanie zostanie złożone, zanim ta stanie się wymagalna.

CZYTAJ TAKŻE: Odmowa podpisania sprawozdania finansowego przez księgowego

Zwrot grzywny

Jak już wspomnieliśmy, grzywnę można nałożyć kilkukrotnie. Jeśli sprawozdanie będzie złożone, to umorzeniu podlega tylko ostatnia z nich. Jeśli wcześniejsze grzywny zostały zapłacone, to nie będą zwracane. Sankcja w postaci grzywny ma na celu przede wszystkim „przymusić” do jak najszybszego złożenia sprawozdania finansowego.

Jeśli grzywna została nałożona, możesz to zaskarżyć do sądu. Żeby jednak uniknąć zapłacenia kary grzywny, przedsiębiorca musi bardzo dobrze uargumentować, że nie powinien płacić takiej kary. Najlepiej więc zaraz po otrzymaniu postanowienia o grzywnie, złożyć sprawozdanie finansowe. Takie postępowanie daje szansę jej całkowitego umorzenia.

Jak oblicza się wysokość grzywny? Kara za niezłożenie sprawozdania finansowego

Wysokość grzywny zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Grzywna wynosi od 10 do 720 stawek dziennych. Stawkę dzienną ustalamy różnie. Minimalna jedna stawka dzienna to 1/30 płacy minimalnej, a maksymalna to nawet 400-krotność minimalnej pensji. Maksymalny wymiar kary finansowej za niezłożenie sprawozdania (licząc wszelkie możliwe postępowania „przymuszające”), jest to nawet 720-krotność maksymalnej stawki dziennej.

Ustalając stawkę dzienną, bierze się pod uwagę sytuację życiową ukaranego. Powoduje to, że grzywny wymierza się raczej niskie.

Likwidacja spółki

Jeśli sąd zdecyduje o likwidacji spółki, to robi to bez postępowania likwidacyjnego. Może też ustanowić kuratora, który odpowie za sprawy spółki. Jednocześnie sąd może ukarać kierownika jednostki. Jeśli nie złoży dokumentów w terminie, sąd może go ukarać ograniczeniem wolności od miesiąca do dwóch lat.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!