Kara za niezłożenie sprawozdania finansowego

Sprawozdanie finansowe to jeden z ważniejszych obowiązków, który trzeba wypełnić raz w roku. Co jednak gdy nie złożymy sprawozdania. Jaka jest kara za niezłożenie sprawozdania finansowego?

Niezłożenie sprawozdania finansowego to przewinienie zagrożone sporą karą. Ustawa o rachunkowości obliguje do sporządzania takich sprawozdań i do przekazywania ich do KRS. Sankcje są dość poważne. Sprawdź, kara za niezłożenie sprawozdania finansowego.

Kara za niezłożenie sprawozdania finansowego

Ustawa o KRS stwierdza, że jeśli zostanie stwierdzony fakt, że sprawozdanie finansowe (jak jeden z obowiązkowych dokumentów) nie jest złożone, to KRS może przymusić do tego poprzez wyznaczenie dodatkowego 7-dniowego terminu. Jest to tzw. postępowanie przymuszające.

Jeśli to nie skłoni cię do złożenia sprawozdania, wtedy sankcje są poważniejsze. Można wtedy mówić o grzywnie lub nawet przymusowej likwidacji podmiotu. Grzywnę nakłada się zgodnie z przepisami postępowania cywilnego.

Likwidację podmiotu można przeprowadzić bez postępowania likwidacyjnego. Dzieje się tak, gdy nie złożyłeś sprawozdań finansowych za co najmniej 2 kolejne lata. Żeby uniknąć tak poważnych konsekwencji, trzeba jak najszybciej złożyć sprawozdanie finansowe, jeśli nie zrobiliśmy tego w terminie.

Szczególnie że grzywna za niezłożenie sprawozdania może być nakładana kilka razy. W jednym postanowieniu sąd nie może wymierzyć wyższej grzywny niż piętnaście tysięcy. Maksymalna grzywna nie może przekroczyć miliona złotych. Grzywnę umarza się, jeśli sprawozdanie zostanie złożone, zanim ta stanie się wymagalna.

CZYTAJ TAKŻE: Odmowa podpisania sprawozdania finansowego przez księgowego

Zwrot grzywny

Jak już wspomnieliśmy, grzywnę można nałożyć kilkukrotnie. Jeśli sprawozdanie będzie złożone, to umorzeniu podlega tylko ostatnia z nich. Jeśli wcześniejsze grzywny zostały zapłacone, to nie będą zwracane. Sankcja w postaci grzywny ma na celu przede wszystkim „przymusić” do jak najszybszego złożenia sprawozdania finansowego.

Jeśli grzywna została nałożona, możesz to zaskarżyć do sądu. Żeby jednak uniknąć zapłacenia kary grzywny, przedsiębiorca musi bardzo dobrze uargumentować, że nie powinien płacić takiej kary. Najlepiej więc zaraz po otrzymaniu postanowienia o grzywnie, złożyć sprawozdanie finansowe. Takie postępowanie daje szansę jej całkowitego umorzenia.

Jak oblicza się wysokość grzywny? Kara za niezłożenie sprawozdania finansowego

Wysokość grzywny zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Grzywna wynosi od 10 do 720 stawek dziennych. Stawkę dzienną ustalamy różnie. Minimalna jedna stawka dzienna to 1/30 płacy minimalnej, a maksymalna to nawet 400-krotność minimalnej pensji. Maksymalny wymiar kary finansowej za niezłożenie sprawozdania (licząc wszelkie możliwe postępowania „przymuszające”), jest to nawet 720-krotność maksymalnej stawki dziennej.

Ustalając stawkę dzienną, bierze się pod uwagę sytuację życiową ukaranego. Powoduje to, że grzywny wymierza się raczej niskie.

Likwidacja spółki

Jeśli sąd zdecyduje o likwidacji spółki, to robi to bez postępowania likwidacyjnego. Może też ustanowić kuratora, który odpowie za sprawy spółki. Jednocześnie sąd może ukarać kierownika jednostki. Jeśli nie złoży dokumentów w terminie, sąd może go ukarać ograniczeniem wolności od miesiąca do dwóch lat.

Więcej na tematy związane z rachunkowością przeczytasz w kategorii Biuro rachunkowe.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak zarobić jak najwięcej, czyli czym jest maksymalizacja zysku?

Firmy konsekwentnie dążą do osiągnięcia jak najwyższych profitów. Przyglądamy się, co wpływa na maksymalizację zysków, odpowiadamy na pytania: czym jest, jakie są jej cele...

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla osób fizycznych

Podatek od nieruchomości dotyczy bardzo dużej grupy osób, jednak nie każdy właściciel mieszkania, domu lub gruntów musi go zapłacić. Sprawdzamy, kto i na jakich...

Dofinansowanie na szkolenia

Jak podnieść kwalifikacje swoich pracowników, jak sprawniej prowadzić swoją firmę? Nowe umiejętności zdobędziesz biorąc udział w szkoleniach. Teraz najważniejsza informacja: nie musisz finansować wyspecjalizowanych...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!