Papierowe faktury zamiast elektronicznych. Czy można używać tylko faktur papierowych?

Papierowe faktury wychodzą obecnie z użytku. Nie każdy jednak może korzystać z elektronicznych zamienników. Czy faktura może być wystawiona tylko w formie papierowej? Co z przedsiębiorcami, którzy nie chcą wystawić e-faktur?

Papierowa faktura była podstawowym dokumentem, który potwierdzał dokonanie określonej transakcji opodatkowanej VAT. Dziś, jeśli mamy e-fakturę, to możemy odliczyć od niej podatek VAT. W sytuacji, w której wystawienie faktury jest obowiązkowe, pojawia się pytanie, czy można używać tylko jej papierowej formy?

Papierowe faktury VAT

Wciąż istnieją firmy, w których wystawia się papierowe faktury VAT. Choć trudno w to uwierzyć, to – według szacunków GUS niecałe 2 proc. firm nie ma w ogóle dostępu do internetu, co powoduje, że nie są w stanie wystawiać faktur elektronicznych

Pytanie o możliwość pozostawienia faktur papierowych pojawia się przy okazji KSef, Krajowego Systemu e-Faktur, który stanie się obowiązkowy najprawdopodobniej od połowy 2025 roku. System ten ma uprościć rozliczenia między przedsiębiorcami. Wciąż jednak bardzo wielu przedsiębiorców wystawia dokumenty papierowe. W niektórych branżach może być kłopot z przejściem wyłącznie na faktury elektroniczne.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Czym jest KSeF?

KSef to system teleinformatyczny, który służy do przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Gdy wprowadzimy dane faktury, system przydzieli unikalny numer identyfikacyjny. KSef pozwoli kontrolować prawidłowość rozliczeń między podatnikami. Czy to oznacza, że znikną faktury papierowe? Na razie nie wiadomo.

Póki KSeF nie jest obowiązkowy, przedsiębiorca musi udokumentować sprzedaż fakturą. Nie jest tu istotne czy będzie to papierowa faktura, czy taka przygotowana w wersji elektronicznej. Ważniejsze jest to, by każdy taki dokument był odpowiednio zaksięgowany. W przypadku otrzymania faktury papierowej i tak trzeba ją będzie wprowadzić do systemu informatycznego. Na przykład w formie skanu. Prawo pozwala już w tym momencie przechowywać skan dokumentu, a papierowy odpowiednik będzie można wyrzucić.

Elektroniczne a papierowe faktury

Używanie papierowej faktury nie jest zabronione. Wciąż można ich używać. Szczególnie że, jak pokazują dane GUS, aktualnie niecałe 70 proc. przedsiębiorców korzysta z faktur elektronicznych. Problem pojawi się w momencie, gdy KSeF stanie się obowiązkowy. Wtedy wszyscy będą musieli używać faktur strukturyzowanych, co znaczy, że nie będzie możliwe ręczne wypisywanie faktur.

Przedsiębiorcy, którzy się do tego obowiązku nie dopasują, nie będą mogli działać. I nie chodzi tu tylko o najmniejszych przedsiębiorców. Wciąż większość stacji benzynowych wystawia faktury papierowe, drukowane razem z paragonami. W przypadku mniejszych firm zdarza się, że przedsiębiorcy wypisują faktury ręcznie. Takie biznesy będą musiały przejść na całkowicie elektroniczny obrót dokumentów.

E-faktura. Co to jest?

E-faktury wystawiane obecnie są takim samym dokumentem jak dokumenty papierowe. Każdy z nich ma określone elementy. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość identyfikacji nabywcy i odbiorcy, rodzaju towaru lub usługi, ceny i wartości podatku. Faktury elektroniczne, e-faktury nie wymagają żadnych dodatkowych informacji, w porównaniu do faktur papierowych. Faktury strukturyzowane KSeF otrzymają numer identyfikujący fakturę w KSeF.

 Jak widać, faktura papierowa jest dozwolona i może być używana przez cały czas. A przynajmniej do momentu wprowadzenia obowiązkowego systemy KSeF.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!