fbpx

Kasy fiskalne online – do kiedy trzeba je wprowadzić?

Kasy fiskalne online mają stopniowo zastępować kasy tradycyjne. Kto musi mieć kasę fiskalną online i kiedy trzeba wycofać tradycyjną kasę fiskalną.

Kasy fiskalne muszą stosować przedsiębiorcy, które sprzedają produkty lub usługi dla podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej. Kasa fiskalna konieczna będzie w momencie, gdy sprzedaż dla osób prywatnych przekroczy 20 000 zł. Stosowane są różne kasy fiskalne. Od pewnego czasu istnieje obowiązek stosowania kas fiskalnych online.

W założeniu taki obowiązek miał dotyczyć wszystkich przedsiębiorców już od stycznia 2018 roku. Wdrożenie jednak tego pomysłu okazało się dość trudne i zdecydowano się zastosować okres przejściowy dla wielu branż. Gdy przyszedł COVID-19, terminy wydłużono po raz kolejny.

Kasy fiskalne online już od stycznia 2020 muszą mieć chociażby warsztaty samochodowe, zarówno te, które zajmują się naprawami pojazdów jak i np. zakłady wulkanizacyjne, a także punkty zajmujące się sprzedaż benzyny, oleju napędowego i gazu do silników.

Rok później, w styczniu 2021 kasy fiskalne online musiały wprowadzić hotele, pensjonaty i gastronomia. Od lipca 2021 w takie nowoczesne kasy fiskalne wyposażali swoje firmy budowlańcy, prawnicy, a także lekarze, kosmetyczki i fryzjerzy, a także właściciele klubów fitness i siłowni.

Od stycznia 2022 kasy online muszą mieć już podmioty, które działają w systemie „TAX FREE”.

CZYTAJ TAKŻE: Sklep stacjonarny – czy tylko sklep z alkoholem potrzebuje koncesji? Czy to się opłaca?

Kto nie musi mieć kasy fiskalnej online?

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą w branży, która nie była wymieniona wcześniej, mogą wciąż używać kas tradycyjnych, aż do czasu kiedy konieczna będzie wymiana pamięci fiskalnej. Jeszcze do końca 2022 będzie można kupić starą kasę jeśli będzie ona zapisywała elektronicznie kopię transakcji. Przy wymianie kasy fiskalnej na nową wciąż funkcjonuje ulga na zakup kasy fiskalnej. Wynosi ona 90 proc. wartości kasy. Nie może to być jednak więcej niż 700 zł.

Jak działa kasa fiskalna online?

Kasa fiskalna online na pierwszy rzut oka działa tak samo jak tradycyjna. Różnica polega na sposobie przesyłania danych o transakcji. I tak danymi z kasy online może zarządzać szef krajowej administracji skarbowej, który ma prawo przekazywać je np. ministrowi finansów, a także urzędom skarbowym czy celno-skarbowym. Kasy fiskalne online przesyłają dane bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas. Z danych można odczytać przede wszystkim informacje z paragonów. Chodzi tu np. o to, co i kiedy sprzedano. Znajdziemy tam również zapis wszystkich innych istotnych zdarzeń, chociażby o tym, kiedy trzeba dokonać przeglądu technicznego kasy.

CZYTAJ TAKŻE: Firma podczas urlopu macierzyńskiego – czy to możliwe?

Kasy fiskalne online zostały wprowadzone w celu ograniczenia oszustw podatkowych. Chodzi przede wszystkim o walkę z luką w VAT, a także zachęcenie do płatności bezgotówkowych. Jednocześnie ogranicza się możliwość korzystania ze starych urządzeń, których kontrola jest trudniejsza.

Warto też wspomnieć, że kasy fiskalne online pozwalają też na wystawianie faktur uproszczonych. Przy drobnych kwotach (do 450 zł), wystarczy na paragonie umieścić NIP odbiorcy, by paragon mógł być uznany za fakturę.

 
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!