Czy na macierzyńskim można prowadzić działalność gospodarczą?

Czy można prowadzić firmę podczas urlopu macierzyńskiego? Co z zasiłkiem macierzyńskim, gdy prowadzimy firmę? Czy na macierzyńskim można prowadzić działalność gospodarczą?

Kobieta zatrudniona na etacie, która zaszła w ciążę, a potem urodziła dziecko, zachowuje pełne prawo do świadczeń z tym związanych. Chodzi np. o zasiłek macierzyński. Czy prowadząc działalność gospodarczą, też otrzymujemy zasiłek macierzyński? Kiedy można legalnie prowadzić firmę podczas urlopu macierzyńskiego?

Czy na macierzyńskim można prowadzić działalność? Biznes dla młodych mam

Urodzenie dziecka wiąże się z możliwością otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Dzięki temu kobieta może zostać w domu z dzieckiem, mając zapewnione finanse w wysokości dotychczasowych zarobków. Dla wielu kobiet okres pozostawania w domu z maluszkiem jest często przyczyną zmiany ścieżki kariery.

Zamiast pracy w biurze „dla kogoś”, spora grupa myśli o uruchomieniu działalności gospodarczej. Pomysły są różne. A to sklep z akcesoriami dla dzieci, a to ekologiczna żywność albo usługi tłumaczeniowe. Przekrój jest szeroki. Czy jednak przebywanie na urlopie macierzyńskim umożliwia w pełni legalne prowadzenie firmy?

CZYTAJ TAKŻE: Czy kobieta w ciąży może prowadzić działalność gospodarczą?

Prowadzenie firmy w czasie urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński nie przeszkadza w tym, żeby prowadzić działalność gospodarczą. Jeśli kobieta ma w sobie na tyle dużo siły i motywacji, by prowadzić firmę, to może oczywiście to robić.

Zasiłek macierzyński a firma

Mało tego. Według podstawowej zasady kobieta, która prowadzi firmę, nie traci prawa do zasiłku, który jej przysługuje z racji zatrudnienia na umowę o pracę. Jeśli prowadzi firmę, będzie musiała jednak zapłacić składki.

Kto może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński to przywilej osób, które są zatrudnione na umowie o pracę. To co innego niż zasiłek macierzyński. Ten otrzymują zarówno zatrudnieni na umowie o pracę, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą, o ile opłacają składki ubezpieczenia chorobowego.

Firma i etat, a zasiłek macierzyński

Może się zdarzyć, że pracownik zatrudniony na etacie jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę i urodzi dziecko, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. No i pojawia się pytanie, czy w związku z tym będą jej przysługiwać dwa zasiłki. Nie jest ono nieuzasadnione.

Składki są bowiem opłacane zarówno z umowy o pracę, jak i z działalności gospodarczej. W takiej sytuacji powstaje zbieg tytułów ubezpieczeniowych. Prawo mówi jednak wyraźnie. Jeśli kobieta założy własną firmę w momencie otrzymywania zasiłku macierzyńskiego (z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę), to nie traci go. Musi jednak opłacać osobno składki na ubezpieczenie społeczne.

CZYTAJ TAKŻE: Zawieszenie działalności gospodarczej, a podatki. Jak to rozliczyć?

Ogólna zasada mówi o tym, że w momencie pobierania zasiłku macierzyńskiego, obowiązek opłacania składek na ZUS przejmuje państwo. Jeśli jednak w tym samym momencie  mamy własną firmę, a także wciąż jesteśmy zatrudnieni na umowie o pracę, to zgodnie z prawem musimy samodzielnie odprowadzać składki na ZUS.

Mówiąc wprost, jeśli kobieta jest zatrudniona na umowę o pracę, pobiera zasiłek macierzyński, ale dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą, to musi sama opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule, prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego jest jak najbardziej dozwolone i legalne. Zasiłek taki nie będzie wstrzymany, ale będzie go można otrzymać tylko w ramach jednego ubezpieczenia (umowa o pracę lub działalność gospodarcza).

Jeśli następuje zbieg ubezpieczeń, czyli mówiąc wprost, kobieta będzie jednocześnie mieć umowę i pracę i działalność gospodarczą, to otrzyma jedno świadczenie, ale będzie musiała opłacać samodzielnie składki na ZUS.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Działalność nierejestrowana – koszty. Co się do nich zalicza?

Dowiedz się, jak na czym polega działalność nierejestrowana, koszty i ich rozliczanie. Co w przypadku straty? Jak wygląda kwestia kosztów w działalności nierejestrowanej? Przeczytaj...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!