Reklama w Internecie – jak przeprowadzić kampanię reklamową online?

Reklama w Internecie musi być odpowiednio zaplanowana i dopasowana do twojej grupy docelowej. Sprawdź, jak zadbać o to, by była skuteczna. Na jakie elementy zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca dopiero zaczął biznesową przygodę, czy też ma już sporo doświadczenia w tym zakresie, kwestia reklamy w Internecie zawsze pozostaje nieodkrytą dziedziną. Jak podejść więc do reklamy w Internecie? Kiedy reklama będzie skuteczna? Jak się reklamować w Internecie?

Jakie są rodzaje reklamy w Internecie?

Istnieje wiele rodzajów reklam w Internecie, ale można je podzielić na kilka kategorii:

 1. Reklama w wyszukiwarce (Search Engine Advertising, SEA) – to reklama, która pojawia się na górze lub na dole wyników wyszukiwania w wyszukiwarce. Właściciele stron internetowych płacą za pojawienie się swoich reklam na określonych frazach kluczowych.
 2. Reklama w sieciach reklamowych (Display Advertising) – to reklama, która wyświetla się na stronach internetowych w formie banerów, obrazków lub filmów wideo. Sieci reklamowe pozwala na wyświetlanie reklam na wielu stronach internetowych jednocześnie.
 3. Reklama w social media (Social Media Advertising) – to reklama, która pojawia się na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter lub LinkedIn. Może to być reklama w formie obrazków, filmów wideo lub postów sponsorowanych.
 4. Reklama w e-mail marketingu (Email Advertising) – to reklama, która jest wysyłana na skrzynki e-mailowe użytkowników. Może to być newsletter, który zawiera informacje o produktach lub usługach, a także promocje i oferty specjalne.
 5. Reklama w aplikacjach mobilnych (Mobile Advertising) – to reklama, która pojawia się w aplikacjach mobilnych na smartfonach lub tabletach. Może to być reklama w formie banerów, filmów wideo lub reklam interstycyjnych.
Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Reklama w Internecie – skuteczne zdobywanie klientów

Reklama w Internecie jest skuteczna, o ile pozyskuje klientów. Tak długo, jak dzięki niej jesteśmy w stanie generować nowe zamówienia, wyda nam się ona bardzo efektywna. Nie warto wierzyć w zapewnienia, że tylko reklama na FB, Instagramie czy innych social mediach się opłaca. O skuteczności decyduje bowiem przede wszystkim to, gdzie przebywa nasz klient.

Segmentacja klienta

Kim jest twój klient? W jaki sposób porusza się w Internecie, szukając konkretnej usługi lub produktu? Na te pytania powinno odpowiedzieć proste badanie rynkowe. To, jakiego rodzaju reklamy użyjesz, będzie bowiem zależało przede wszystkim od segmentacji klienta. Innych narzędzi i platform użyjemy, gdy twój klient jest bardzo młody, a innych, gdy jest w średnim wieku. Obecnie coraz więcej starszych klientów pozostaje na Facebooku, a młodzi są obecni na Tik Toku.

LinkedIn uważany jest za miejsce do reklamowania produktów i usług dla segmentu biznesowego. Ostateczna decyzja odnośnie do tego, jakiego medium i platformy użyjesz do reklamowania się w Internecie, będzie zależała przede wszystkim od rodzaju produktu, który oferujesz, także tego, gdzie przebywa twój klient.

Coraz częściej łączy się dziś wiele rodzajów reklamy: reklama w social mediach wspierana jest przez mailing, czy bardziej zaawansowaną reklamę programatyczną i na odwrót – te działania wspierają reklamę w social media, marketing kontentowy itd.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można odmówić obsługi klienta?

Jak reklamować się w Internecie?

Jeśli więc chcemy rozpocząć reklamowanie naszej firmy w Internecie, warto przygotować sobie pod to działanie odpowiedni grunt. I tak. Warto dowiedzieć się, jaki jest nasz klient, co robi, co kupuje, gdzie bywa, jakie strony internetowe odwiedza.

Gdy takie podstawowe informacje zbierzemy, wtedy zawężamy sobie pole reklamowe do miejsc, które mogą wygenerować nam wyższą konwersję. Pamiętajmy, że na skuteczność reklamy wpływ będzie mieć także produkt lub usługa, którą sprzedajemy. Im bardziej niszowy produkt, tym potrzeba bardziej wysublimowanych reklam.

CZYTAJ TAKŻE: Mail z ofertą handlową do nieznanego klienta

Jakie są najskuteczniejsze formy reklamy internetowej?

Powyżej omówiliśmy, jakie są rodzaje reklamy online. Jak wykorzystywać je jednak w promowaniu swojej firmy? Przedstawiamy kilka przykładów najskuteczniejszych form reklamowych dla każdej z wymienionych wcześniej kategorii.

Reklama w wyszukiwarce (Search Engine Advertising, SEA):

 • kampanie reklamowe z wykorzystaniem dokładnie dobranych słów kluczowych,
 • reklamy typu „shopping” dla e-commerce,
 • kampanie oparte na geolokalizacji i docierające do klientów w określonej lokalizacji,
 • kampanie reklamowe z wykorzystaniem ad extenstions, czyli rozszerzeń reklamowych takich jak opinie klientów, adres, telefon czy linki do konkretnych podstron.

Reklama w sieciach reklamowych (Display Advertising):

 • reklama oparta na targecie na konkretne zainteresowania lub zachowania użytkowników,
 • reklama z wykorzystaniem bannerów HTML5 lub animacji GIF, która przyciąga uwagę użytkowników,
 • reklama typu native advertising, która wygląda jak treść redakcyjna i bardziej angażuje użytkowników.

CZYTAJ TAKŻE: Ile kosztuje sklep internetowy? Zestawienie wydatków

Reklama firmy w social media (Social Media Advertising):

 • kampanie reklamowe skierowane do określonej grupy docelowej na podstawie demografii, zainteresowań czy zachowań użytkowników,
 • reklama z wykorzystaniem filmów wideo lub pokazów zdjęć, które przyciągają uwagę użytkowników,
 • kampanie reklamowe oparte na zaangażowaniu użytkowników, np. konkursy lub quizy.

Reklama w e-mail marketingu (Email Advertising):

 • newslettery z wartościową treścią i ofertami specjalnymi dla klientów,
 • personalizowane e-maile z dostosowanymi ofertami do preferencji i zachowań klientów,
 • automatyczne e-maile wykorzystujące dynamiczne treści, takie jak proste oferty i powiadomienia o wyprzedażach.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest cold mailing?

Reklama w aplikacjach mobilnych (Mobile Advertising):

 • kampanie reklamowe oparte na lokalizacji użytkowników, np. oferty specjalne w pobliżu,
 • reklama typu interstitial, która wyświetla się na cały ekran urządzenia mobilnego i jest skuteczna ze względu na swoją dominującą pozycję,
 • kampanie reklamowe z wykorzystaniem filmów wideo, które są bardziej angażujące i przyciągają uwagę użytkowników.

Ile kosztuje reklama w Internecie?

Reklamy popularnych produktów będą musiały „przebić” się przez bardzo dużą ilość konkurencyjnych reklam, co podniesie koszt reklamy. Warto jednak pamiętać, że grupa osób zainteresowanych popularnym produktem jest spora, więc reklamy można zamieszczać w ogólnotematycznych witrynach.

CZYTAJ TAKŻE: Biznes z małym wkładem finansowym – 9 pomysłów

Strategia reklamowa

Zaczynając pracę nad strategią reklamową, dobrze jest wybrać sobie najpierw kilka miejsc w Internecie, w których zaczniemy realizację kampanii. Może to być Facebook, Instagram albo linki partnerskie w innych serwisach. Dla określonych produktów np. w segmencie biznesowym można spróbować z content marketingiem. Dzięki opisywaniu studium przypadku, chwaleniu się tym, co udało się nam zrobić z innymi klientami, mamy szansę na zdobycie kolejnych kontraktów.

Jednak całkowicie podstawową kwestią jest dobrze zbudowana strona firmy lub strona produktu. Na nic zda się nawet kilkadziesiąt reklam z dużym budżetem, skoro klienci nie będą w stanie kupić produktu, bo np. opis jest niezrozumiały albo ścieżka zakupowa zbyt długa.

CZYTAJ TAKŻE: Kampania w mediach społecznościowych

To ile kosztuje reklama? Zależy ona przede wszystkim od rodzaju reklamy i tego, na jaką frazę (wyrażenie) chcemy się pozycjonować. Może to być kilka groszy za kliknięcie albo nawet kilkanaście złotych. Trzeba to dobrze skalkulować. Policzyć czy opłaca się wydać pieniądze akurat na ten rodzaj reklamy.

Koszt reklamy

Wciąż większość klientów zwraca uwagę na to, by reklama była jak najtańsza. Ważniejsze jest jednak to, by ustalić taki budżet, który pozwoli wygenerować odpowiednią konwersję.

O tym, że reklama jest dobra, świadczą efekty. I to takie efekty, które jesteśmy w stanie zmierzyć. Nie jest tak, że najlepsza reklama internetowa to ta, na którą wydajesz najmniej. To ta, która kosztuje Cię najmniej w stosunku do osiągniętych z niej efektów. To subtelna różnica.

Planując koszt reklamy, zaplanuj konkretny przychód lub rentowność, którą chcesz osiągnąć. Zamiast określać, że chcesz zwiększyć przychody, zaplanuj osiągnięcie 1 mln złotych przychodów.

Po drugie, sprawdzaj podstawowe dane. Zwracaj uwagę na koszt pozyskania leada, koszt konwersji. Musisz te dane porównać z przychodem, który był wygenerowany. Musisz pamiętać, że dane, które są w narzędziach reklamowych, nie zawsze odpowiadają kontekstowi. Podczas analizy sprzedaży warto też sprawdzać, które produkty najlepiej się sprzedają.

CZYTAJ TAKŻE: Opinie o firmie w internecie. Jak je zdobywać?

Warto pamiętać, że reklama internetowa powinna być dopasowana konkretnie do branży. Jeśli sprzedajesz towary masowe, gdzie dużą wagę odgrywa cena produktu, reklama będzie wyglądała zupełnie inaczej, niż w sytuacji, gdy twój produkt lub usługa są niszowe.

Konieczne będzie próbowanie różnych schematów reklamowych, różnych źródeł. Najważniejsze by te działania spowodowały, że sprzedasz więcej swoich produktów i usług.

Dlaczego skuteczny marketing internetowy jest ważny?

Skuteczny marketing internetowy jest bardzo ważny, ponieważ w dzisiejszych czasach większość ludzi korzysta z Internetu, aby szukać informacji o produktach i usługach, które chcą kupić lub wynająć. Właśnie dlatego, aby dotrzeć do potencjalnych klientów, firmy muszą skutecznie promować swoje produkty lub usługi w Internecie.

Kampanie marketingowe online pozwalają na precyzyjne targetowanie swojej grupy docelowej, co może zwiększyć skuteczność reklamowania się i jednocześnie zmniejszyć koszty. Marketing internetowy daje również możliwość śledzenia wyników kampanii w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można szybko dostosowywać i optymalizować swoje działania, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

CZYTAJ TAKŻE: MLM – multilevel marketing – co to jest?

Dodatkowo, skuteczny marketing internetowy umożliwia budowanie wizerunku marki i budowanie zaangażowania klientów poprzez interakcje na różnych platformach, takich jak media społecznościowe czy strony internetowe. Dzięki temu klienci mogą nawiązać bezpośrednią relację z marką, co może prowadzić do lojalności i długoterminowych relacji.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że skuteczny marketing internetowy jest niezbędny dla każdej firmy, która chce zwiększyć swoją widoczność i dotrzeć do nowych klientów.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić...

Stawki CIT

Jakie są stawki podatku dochodowego od osób prawnych, kto może z nich korzystać i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej opcji? Jesteś...

Informacja CIT-ST – co to jest i kto musi ją złożyć? Instrukcja wypełniania

Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!