Kiedy zostanie wypłacona 14 emerytura 2023? Wysokość wypłaty świadczenia

14. emerytura to spore wsparcie dla emerytów. Świadczenie, które wstępnie miało być jednorazowym dodatkiem będzie stałe. Prezydent podpisał ustawę o dodatkowym świadczeniu rocznym, a Kancelaria Premiera ogłosiła termin wypłaty 14 emerytury. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, kiedy 14. emerytura zostanie wypłacona w 2023 roku?

Kiedy 14 emerytura 2023 – kogo dotyczy?

Do otrzymania czternastej emerytury uprawnieni są ci seniorzy, których świadczenie emerytalne jest niższe niż 4438,44 zł brutto. Jeśli emerytura jest wyższa niż 2900 zł brutto, to czternastka będzie wypłacona ale według zasady złotówka za złotówkę. Co to oznacza?

14. emerytura i zasada złotówki za złotówkę

Osoby otrzymujące emeryturę w wysokości do 2900 złotych, mają prawo do wypłaty świadczenia w pełnej wysokości. Powyżej tej kwoty, każda otrzymywana złotówka przekłada się na obniżenie o złotówkę 14. emerytur w 2023 roku. Najniższa wysokość tego dodatkowego świadczenia to 50 złotych.

Ile wynosi czternasta emerytura?

Wysokość 14. emerytury będzie mieścić się w przedziale od 1588,44 zł brutto do 50 zł brutto. Zgodnie z omówioną wyżej zasadą złotówki za złotówkę, pełna wysokość tego świadczenia przysługuje osobom otrzymującym do 2900 złotych brutto w ramach „normalnej” emerytury. Dostając emeryturę w wysokości 3000 złotych brutto, dostaniemy czternastkę w wysokości 1488 złotych brutto, i tak dalej, i tak dalej.

Odpowiednio jest to od ok. 1445 zł netto do 39 zł na rękę.

Podatek dochodowy od 14. emerytury 2023 – jak policzyć?

Przy ustalaniu kwoty emerytury podstawowej zaliczka na podatek dochodowy jest obliczana w wysokości 12% podstawy opodatkowania. Pomniejszana jest o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek tj. 300 zł miesięcznie.

Jeśli kwota zmniejszenia, tj. 300 zł nie zostanie wykorzystana w całości przy świadczeniu podstawowym, o pozostałą jej część pomniejsza się zaliczkę na podatek od 14. emerytury.

W przypadku gdy zaliczka na podatek dochodowy od świadczenia podstawowego wynosi 300 zł lub więcej, wówczas od dodatkowego rocznego świadczenia jest pobierana zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 12% (bez kwoty zmniejszenia).

Podatek należy rozlicza się na koniec roku podatkowego. Jeśli suma wypłaconych świadczeń nie przekroczy 30 000 zł, to nadpłata podatku będzie zwrócona. Jak to możliwe? Za sprawą tego, że 30 000 zł to kwota wolna od podatku.

ZUS a czternastka

14. emerytura, czyli kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne jest wypłacane w kwocie pomniejszonej o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Dziś składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. Nie ma możliwości odliczenia jej od podatku.

Kiedy 14. emerytura 2023? Różne terminy

25 lipca br. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że tzw. czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września, czyli analogicznie jak miało to miejsce w 2022 r. Pierwsze przelewy powinny popłynąć do seniorów 25 sierpnia, a kolejne 1, 5, 6, 10, 15, 20 września br.

14. emerytura wypłacana jest z emeryturami i rentami w standardowym terminie płatności świadczenia, dlatego otrzymasz jeden przelew lub przekaz pieniężny.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!