Subkonto ZUS – czym jest? Jak wygląda wypłata środków z subkonta w ZUS?

Subkonto ZUS to wydzielona część konta ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, tworzona dla wybranej grupy. Chodzi tu o osoby będące członkami OFE, a także pozostałych ubezpieczonych urodzonych po 1968 roku.

Subkonto ZUS zawiera informację o zwaloryzowanych składkach z uwzględnieniem odsetek za zwłokę i opłaty prolongacyjnej, kwotę środków przekazanych przez OFE oraz kwotę środków odpowiadających wartości umorzonych przez OFE jednostek rozrachunkowych ze względu na ukończenie wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego. Subkonto zawiera też wysokość należnych i wpłaconych składek ZUS.

Czy można wypłacić pieniądze z subkonta ZUS?

Środki na subkoncie można wypłacić w przypadku:

  • śmierci osoby, do której należy subkonto;
  • ustania wspólności majątkowej w ciągu trwania związku małżeńskiego, rozwodu, unieważnienia związku małżeńskiego.

Jeśli ubezpieczony należy do OFE, to podział i wypłata środków odbywa się na podstawie zawiadomienia z funduszu. Wymienia się w nim osoby uprawnione do otrzymania środków oraz ich procentowe udziały.

Jeżeli ubezpieczony nie miał rachunku w OFE, wypłata i podział środków zgromadzonych na subkoncie dokonuje się na podstawie wniosku złożonego do ZUS.

Jednorazowa wypłata środków z subkonta w ZUS

Emeryt może wyznaczyć osobę, której przysługuje jednorazowa wypłata środków z subkonta ZUS w razie śmierci świadczeniobiorcy. Ile pieniędzy będzie wypłaconych?

Wysokość wypłaty gwarantowanej oblicza się jako różnicę między kwotą środków będących podstawą obliczenia nowej emerytury (które są zapisane na subkoncie ZUS) a iloczynem liczby miesięcy, które upłynęły od pierwszego miesiąca, w którym wypłacano emeryturę do końca miesiąca, w którym stwierdzono zgon i trzydziestej siódmej części kwoty zapisanej na subkoncie.

Warto wiedzieć, że pieniądze, które zapisane są na subkoncie ZUS, mogą być dziedziczone. Spadkobiercą może być dowolna osoba, także ta, która nie jest w ogóle spokrewniona z właścicielem środków. Po te pieniądze można zgłosić się w każdym momencie. Jeśli zmarły nie ma spadkobierców, to pieniądze trafiają do gminy, w której ostatnio mieszkał zmarły.

Jeśli członek OFE zmarł przed osiągnięciem wieku emerytalnego, to po śmierci trzeba poinformować fundusz o zgodnie i złożyć wniosek o wypłatę z subkonta ZUS. W ciągu 14 dni fundusz musi poinformować ZUS o przekazanym wniosku.

Gdy członek OFE osiągnął wiek emerytalny, to środki zapisywane są na subkoncie. Podział środków następuje w momencie gdy rozwód, unieważnienie związku małżeńskiego lub śmierć nastąpiły nie później niż w dniu złożenia wniosku o emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, nabycia prawa do emerytury lub osiągnięcia wieku emerytalnego przez osoby posiadające ustalone prawo do okresowej emerytury kapitałowej.

Zmiana decyzji w sprawie składek OFE

Ubezpieczeni, którzy należą do Otwartego Funduszu Emerytalnego, mogą zmienić decyzję w sprawie składek OFE co cztery lata. Wtedy stajemy przed wyborem przekazywania całości lub zaledwie części składki na subkonto ZUS.

W przypadku gdy ubezpieczony nie złożył oświadczenia o przekazywaniu składek do OFE, na subkonto trafia 7,3% podstawy wymiaru składek.

Od wypłacanej z subkonta ZUS kwoty pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 19%.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!