Konto ZUS w pigułce. Jak poruszać się po swoim koncie ZUS?

Czy każdy ma konto ZUS PUE? Jak założyć konto w ZUS? Jak je sprawdzić ZUS? Jak zalogować się na swoje konto w ZUS? Dlaczego nie możesz się zalogować? Na te i jeszcze więcej pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Dystrybutor numerków, oczekiwanie w kolejce i tęskne spojrzenia na wyświetlacz z czerwonymi cyframi to już przeszłość. Większość spraw w ZUS-ie dziś załatwimy przez Internet. Oto przygotowany przez nas przewodnik „konto ZUS w pigułce” i zestaw porad jak poruszać się po swoim koncie ZUS.

Czy każdy ma konto na PUE ZUS?

Konto ZUS PUE zapewne masz, nawet o tym nie wiedząc. W Polsce każda osoba ubezpieczona ma swoje konto w ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych założył je dla ciebie, kiedy po raz pierwszy zostałeś zgłoszony lub zgłoszona do ubezpieczeń społecznych, lub ubezpieczenia zdrowotnego. 

Nie znasz loginu? Nic nie szkodzi. W tym systemie funkcjonujesz pod swoim numerem PESEL. W przypadku obcokrajowców, którzy go nie posiadają to seria i numer dokumentu tożsamości. 

Jak założyć konto w ZUS?

Zanim zdecydujesz, że musisz założyć konto ZUS, zastanów się, czy w ogóle musisz to robić. Dlaczego? Patrz wyżej. Jeśli już pracowałeś i zostałeś zgłoszony do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego, swoje konto w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z pewnością już masz.

Jeśli jednak zakładasz działalność i będzie to twój pierwszy tytuł do ubezpieczenia, możesz być pewien, że po przebrnięciu przez formalności ZUS będzie wiedział, że ma założyć twoje osobiste konto.

Aby jednak dostać się do konta ZUS, trzeba wcześniej zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Wystarczy do tego profil zaufany, bankowość internetowa, e-wizyta w ZUS lub wizyta w lokalnej placówce tej instytucji. 

Jak sprawdzić konto w ZUS? 

O tym, że istnieje coś takiego jak konto ZUS, wielu Polaków dowiedziało się w chwili, w której państwo rozdawało bony turystyczne. Faktycznie, aby skorzystać z postpandemicznego bonusu na wczasy, trzeba było zalogować się na swoim koncie. 

Jeśli tego nie zrobiliście, można to zrobić z czystej ciekawości. Wszak znajduje się tam wiele informacji o nas samych i naszych przyszłych emerytur. Jeśli już zalogujemy się profilem zaufanym na PUE, dostaniemy wszelkie niezbędne dane logowania. 

Jak zalogować się na swoje konto w ZUS?

Podsumujmy. Najpierw musimy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych. Wchodzimy np. na stronę www.zus.pl, a następnie znajdujemy opcję „Zarejestruj się w PUE”. Po wypełnieniu krótkiego formularza, w którym zgodność danych potwierdzimy profilem zaufanym lub przez bankowość elektroniczną.

Jeżeli nie możemy potwierdzić naszej tożsamości inaczej, w ciągu 7 dni trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Potrzebny będzie do tego dowód osobisty. 

Przy logowaniu otrzymamy na podany numer telefonu numer weryfikacyjny. Jego wpisywanie może być czasem irytujące, jednak pamiętajmy, że tak złożona weryfikacja została uruchomiona dla naszego dobra. Nikt dzięki temu nie włamie się do naszych danych, które powinny być pilnie strzeżone!

Dlaczego nie mogę zalogować się na konto ZUS?

Problemy z zalogowaniem się na konto ZUS mogą powstać na różnych etapach. Czasem konieczna będzie interwencja pracownika ZUS. Najczęściej samo ubezpieczeni zapominają danych dostępowych i z oczywistych powodów nie mogą zalogować się do systemu.

Zdarza się, że błędnie wpiszemy hasło. Jeśli uparcie zrobimy to trzykrotnie, ze względów bezpieczeństwa system sam zablokuje nasze konto ZUS. Nowe hasło otrzymać można tylko wtedy, jeśli nie została założona blokada na profil. Jeśli jednak tak się stało, do odblokowania dostępu konieczny będzie np. podpis elektroniczny. Wtedy z problemów możemy wyjść samodzielnie. Jeśli i tutaj pojawią się schody, konieczna jest wizyta w ZUS-ie. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!