Konto ZUS w pigułce. Jak poruszać się po swoim koncie ZUS?

Czy każdy ma konto ZUS PUE? Jak założyć konto w ZUS? Jak je sprawdzić ZUS? Jak zalogować się na swoje konto w ZUS? Dlaczego nie możesz się zalogować? Na te i jeszcze więcej pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Dystrybutor numerków, oczekiwanie w kolejce i tęskne spojrzenia na wyświetlacz z czerwonymi cyframi to już przeszłość. Większość spraw w ZUS-ie dziś załatwimy przez Internet. Oto przygotowany przez nas przewodnik „konto ZUS w pigułce” i zestaw porad jak poruszać się po swoim koncie ZUS.

Czy każdy ma konto na PUE ZUS?

Konto ZUS PUE zapewne masz, nawet o tym nie wiedząc. W Polsce każda osoba ubezpieczona ma swoje konto w ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych założył je dla ciebie, kiedy po raz pierwszy zostałeś zgłoszony lub zgłoszona do ubezpieczeń społecznych, lub ubezpieczenia zdrowotnego. 

Nie znasz loginu? Nic nie szkodzi. W tym systemie funkcjonujesz pod swoim numerem PESEL. W przypadku obcokrajowców, którzy go nie posiadają to seria i numer dokumentu tożsamości. 

Jak założyć konto w ZUS?

Zanim zdecydujesz, że musisz założyć konto ZUS, zastanów się, czy w ogóle musisz to robić. Dlaczego? Patrz wyżej. Jeśli już pracowałeś i zostałeś zgłoszony do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego, swoje konto w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z pewnością już masz.

Jeśli jednak zakładasz działalność i będzie to twój pierwszy tytuł do ubezpieczenia, możesz być pewien, że po przebrnięciu przez formalności ZUS będzie wiedział, że ma założyć twoje osobiste konto.

Aby jednak dostać się do konta ZUS, trzeba wcześniej zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Wystarczy do tego profil zaufany, bankowość internetowa, e-wizyta w ZUS lub wizyta w lokalnej placówce tej instytucji. 

Jak sprawdzić konto w ZUS? 

O tym, że istnieje coś takiego jak konto ZUS, wielu Polaków dowiedziało się w chwili, w której państwo rozdawało bony turystyczne. Faktycznie, aby skorzystać z postpandemicznego bonusu na wczasy, trzeba było zalogować się na swoim koncie. 

Jeśli tego nie zrobiliście, można to zrobić z czystej ciekawości. Wszak znajduje się tam wiele informacji o nas samych i naszych przyszłych emerytur. Jeśli już zalogujemy się profilem zaufanym na PUE, dostaniemy wszelkie niezbędne dane logowania. 

Jak zalogować się na swoje konto w ZUS?

Podsumujmy. Najpierw musimy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych. Wchodzimy np. na stronę www.zus.pl, a następnie znajdujemy opcję „Zarejestruj się w PUE”. Po wypełnieniu krótkiego formularza, w którym zgodność danych potwierdzimy profilem zaufanym lub przez bankowość elektroniczną.

Jeżeli nie możemy potwierdzić naszej tożsamości inaczej, w ciągu 7 dni trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Potrzebny będzie do tego dowód osobisty. 

Przy logowaniu otrzymamy na podany numer telefonu numer weryfikacyjny. Jego wpisywanie może być czasem irytujące, jednak pamiętajmy, że tak złożona weryfikacja została uruchomiona dla naszego dobra. Nikt dzięki temu nie włamie się do naszych danych, które powinny być pilnie strzeżone!

Dlaczego nie mogę zalogować się na konto ZUS?

Problemy z zalogowaniem się na konto ZUS mogą powstać na różnych etapach. Czasem konieczna będzie interwencja pracownika ZUS. Najczęściej samo ubezpieczeni zapominają danych dostępowych i z oczywistych powodów nie mogą zalogować się do systemu.

Zdarza się, że błędnie wpiszemy hasło. Jeśli uparcie zrobimy to trzykrotnie, ze względów bezpieczeństwa system sam zablokuje nasze konto ZUS. Nowe hasło otrzymać można tylko wtedy, jeśli nie została założona blokada na profil. Jeśli jednak tak się stało, do odblokowania dostępu konieczny będzie np. podpis elektroniczny. Wtedy z problemów możemy wyjść samodzielnie. Jeśli i tutaj pojawią się schody, konieczna jest wizyta w ZUS-ie. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!