Kto może wziąć Kredyt Ekologiczny?

Planujesz ograniczenie zużycia energii w swojej firmie lub zakładzie produkcyjnym, ale nie wiesz, skąd wziąć pieniądze na kosztowną inwestycję? Zobacz, na czym polega Kredyt Ekologiczny i czy będziesz mógł skorzystać z nowego narzędzia przygotowanego przez Unię Europejską dla przedsiębiorców „zazieleniających” swój biznes. Czasu na składanie wniosków nie pozostało już zbyt wiele.

Czym jest Kredyt Ekologiczny?

Kredyt Ekologiczny to wsparcie dla firm przygotowane przez UE w ramach Zielonego Ładu. Służy do dofinansowania inwestycji, które w znaczącym stopniu poprawiają efektywność energetyczną. Spójrzmy na szczegóły.

Kredyt Ekologiczny jest dotacją dla przedsiębiorstw planujących modernizację posiadanych budynków lub urządzeń.

Pieniądze można wydać na m.in. unowocześnienie linii produkcyjnych, maszyn, urządzeń, wymiana źródeł energii i ciepła, zakup instalacji OZE czy termomodernizację budynków. Celem jest ograniczenie zużycia energii.

Dofinansowanie będzie refundacją części kapitałowej kredytu ekologicznego przeznaczonego na pokrycie kosztów kwalifikowanych, poniesionych na realizację inwestycji.

Dofinansowanie obejmie nabycie:

 • środków trwałych,
 • robót i materiałów budowlanych,
 • patentów,
 • licencji,
 • know–how,
 • rat z tytułu umowy leasingu,
 • studiów, koncepcji, ekspertyz, projektów technicznych wykonanych przez zewnętrznych specjalistów.

Poziom dofinansowania wynosi 25–80% kosztów inwestycji i zależy od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji inwestycji. Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych to równowartość 50 mln euro.

Kredyt Ekologiczny finansuje program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021 – 2027. Na dofinansowanie w pierwszym naborze przeznaczonych jest 660 mln zł. W planach są kolejne konkursy, najbliższy w 2024 r. W przyznaniu Kredytu Ekologicznego pośredniczy państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Unijne wsparcie zostanie przyznane przedsiębiorstwu, jeżeli wnioskodawca uzyska kredyt komercyjny w banku, z którym współpracuje BGK.

Kto może dostać Kredyt Ekologiczny?

Po Kredyt Ekologiczny mogą sięgnąć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz firmy small mid–caps i mid–caps, czyli małe spółki o średniej kapitalizacji i spółki o średniej kapitalizacji.

Fundusze dostaną firmy, które wykażą, że inwestycja znacząco poprawi wzrost efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Co to znaczy? Zużycie energii pierwotnej musi zmniejszyć się przynajmniej o 30 proc. w porównaniu do bieżącego zużycia.

Formalnym warunkiem, który trzeba spełnić, aby otrzymać pomoc, jest sporządzenie Dokumentu audytu. To na podstawie jego rekomendacji ustalany jest zakres projektu.

We wniosku o dofinansowanie należy umieścić wydatki, które według Dokumentu audytu pomogą zmniejszyć zużycie energii.

Uwaga! Zgodnie z zasadami Kredytu Ekologicznego, finansowanie nie zostanie przyznane na budowę lub rozbudowę budynków. Dopuszczalny jest tylko remont lub adaptacja istniejącej nieruchomości prowadząca do większej efektywności energetycznej.

Warto też pamiętać, że instalacja OZE dla firmy z dofinansowaniem może produkować energię elektryczną tylko na potrzeby przedsiębiorstwa. Jednocześnie dopuszczalna jest sprzedaż nadwyżki wyprodukowanej energii, o ile taka się pojawi.

Kiedy warto wziąć Kredyt Ekologiczny?

Kredyt Ekologiczny warto pozyskać jeżeli przedsiębiorstwo planuje inwestycje związane ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej. Wsparcie będzie również korzystne dla firm, które chcą wymienić swoje maszyny i urządzenia, a przy okazji poprawią swoją efektywność energetyczną.

Warto również rozważyć przyszłe korzyści – wymiana urządzeń, modernizacja linii technologicznych, termomodernizacja ograniczy koszty prowadzenia działalności. Jest też jednym ze sposobów na ochronę przed wzrostem cen prądu.

Jak otrzymać Kredyt Ekologiczny?

Dla firmy, która spełnia wstępne wymogi Kredytu Ekologicznego, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o dotację:

 • sprawdzenie w przewodniku kwalifikowalności wydatków czy inwestycja może uzyskać wsparcie;
 • kontakt z bankiem kredytującym (potrzebne jest potwierdzenie zdolności kredytowej w postaci promesy Kredytu Ekologicznego lub warunkowej umowy Kredytu Ekologicznego). Umowy na wdrożenie Kredytu Ekologicznego podpisało z BGK 16 banków prywatnych, państwowych i spółdzielczych;
 • złożenie wniosku o dofinansowanie, wymaganym załącznikiem jest Dokument audytu. Generator wniosków znajduje się na witrynie BGK.

Należy pamiętać o harmonogramie programu:

 • ogłoszenie konkursu – 24 maja 2023 r.,
 • rozpoczęcie składania wniosków – 13 czerwca 2023 r.,
 • zakończenie składania wniosków – 17 sierpnia 2023 r. (do godz. 16).

Wnioski o dofinansowanie zostaną ocenione pod względem formalnym i merytorycznym. O przyznaniu dofinansowania nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko kryterium efektywności energetycznej. Im większa oszczędność energii, tym lepiej. Największe szanse mają firmy, których wnioski będą miały największy wpływ na środowisko naturalne w stosunku do zainwestowanych pieniędzy.

Wszystkie wymagane dokumenty i informacje można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. Pytania można zadać w e–mailu wysłanym na adres: kredyt.ekologiczny@bgk.pl.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!