Zwolnienie L4 na działalności gospodarczej

Jak działa zwolnienie L4 na działalności gospodarczej? Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Zobacz, co może zrobić w przypadku choroby.

L4 na działalności gospodarczej to zagadnienie, które interesuje każdego przyszłego przedsiębiorcę. Sprawdź, co trzeba wiedzieć na temat brania zwolnienia lekarskiego przy posiadaniu działalności gospodarczej.

Zwolnienie lekarskie na etacie

Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie przerwę w prowadzeniu bieżących zadań firmy, mogą być różne. Czy przedsiębiorca może być na zwolnieniu lekarskim?

W przypadku pracownika etatowego, zwolnienie lekarskie to prosta sprawa. Idziemy do lekarza, ten stwierdza czasową niezdolność do pracy i zaleca, aby pozostać w domu. Każdy dzień spędzony na zwolnieniu to 80% wynagrodzenia. To prawo każdego pracownika.

L4 na działalności gospodarczej – zasiłek z ZUS

Trochę inaczej wygląda to u osób, które prowadzą firmę. Oczywiście przedsiębiorca może skorzystać z wolnego, ale może się okazać, że nie zarobi wtedy żadnych pieniędzy. Nie dostanie też żadnej pomocy od państwa. Chyba że zdecyduje się opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe. Wtedy przedsiębiorca dostanie zasiłek chorobowy.

Warunek? Składka chorobowa musi być opłacana w terminie, czyli do 20 dnia każdego miesiąca. Jeśli składka nie zostanie opłacona, prawo do zasiłku chorobowego przedsiębiorcy przestaje obowiązywać. Podstawowa zasada ubezpieczenia chorobowego zakłada, że jest to ubezpieczenie dobrowolne. Przedsiębiorca samodzielnie musi zdecydować czy chce takie składki opłacać, czy nie.

L4 na działalności. Ile wynosi składka chorobowa?

Składka chorobowa to 2,45% podstawy wymiaru. Podstawa wymiaru składek to kwota, która sam zadeklaruje przedsiębiorca. Może być dowolna, o ile nie jest niższa 3553,20 zł. Jest to po prostu 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – w roku 2022 wynosi ono 5922,00 zł. Gdy poczynimy wyliczenia, okaże się, że minimalna składka to 87,05 zł.

To, że przedsiębiorca zaczął opłacać składki, nie sprawia, że od razu będzie mógł skorzystać z zasiłku związanego z L4 na działalności. Przez pierwsze 90 dni mamy do czynienia z tzw. okresem wyczekiwania. To okres, kiedy płacimy składki, ale nie możemy skorzystać z ubezpieczenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ubezpieczenie jest kontynuacją już funkcjonującego. Będzie działać od początku funkcjonowania firmy, o ile przerwa między ubezpieczeniem nie będzie dłuższa niż 30 dni.

Jak działa ubezpieczenie chorobowe?

Gdy przedsiębiorca zdecyduje się przejść na zwolnienie lekarskie i ma prawo do zasiłku chorobowego, to nie musi opłacać w tym okresie składek na ubezpieczenie chorobowe. Prowadząc działalność, ma możliwość pomniejszenia składek ZUS proporcjonalnie do liczby dni, za które pobierało się zasiłek.

Ile wynosi chorobowe przedsiębiorcy?

Wysokość chorobowego zależy od tego, jak wysokie składki płacił. Za każdy dzień choroby przedsiębiorcy przysługuje 1/30 miesięcznej kwoty zasiłku, bez względu na to, czy dany miesiąc ma 28, 30 czy 31 dni. Zasiłek jest opodatkowany.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!