Opinie o firmie w internecie. Jak je zdobywać?

Opinie o firmie w internecie mogą mieć ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji przez kupującego o wyborze tej, a nie innej marki. Jak zdobyć opinie o firmie?

Niewątpliwie opinie o firmie w internecie są ważne. Są nawet tacy, którzy mówią: jeśli twojego biznesu nie ma w internecie, to znaczy, że nie istniejesz. Jak podejść do kwestii opinii w internecie? Dlaczego opinie w internecie są takie ważne?

Opinie o firmie w internecie

Opinie wpływają pozytywnie na to, jak postrzegana jest twoja firma, w jaki sposób reagują na nią klienci, ale również na pozycjonowanie strony internetowej. Im więcej pozytywnych opinii, tym wyższe zainteresowanie sklepem, a to wpływa na pozycjonowanie strony internetowej, czyli na wskazywanie jej wyżej w wynikach wyszukiwania. To ważny elementy marketingu firmy.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Jak zbierać opinie?

Opinie o sklepie, czy konkretnych produktach można zbierać na różne sposoby. Zacznijmy od marketplace, czyli platform, za pośrednictwem których możemy sprzedawać swoje produkty. Niezależnie od tego, czy jest to Allegro, OLX, czy Amazon niezwłocznie po zakupie system generuje prośbę do klienta, by ten wyraził swoje zdanie na temat procesu zakupowego, a także samej firmy.

Oczywiście prowadząc działalność w internecie, trzeba się przygotować na to, że pojawią się negatywne opinie. Często jest to efekt nieczystej, ostrej gry konkurencyjnej, a czasem faktycznego wyrażenia niezadowolenia. Właśnie dlatego koniecznie trzeba pracować nad dobrą obsługą klienta.

Niebezpieczne opinie

Opinie o firmie można zdobywać w bardzo różny sposób. Sporo firm decyduje się skorzystać z firm zawodowo zajmujących się dodawaniem komentarzy. Widać to wyraźnie, gdy w mediach społecznościowych lub na forum pojawia się pytanie w stylu „gdzie kupię”, „gdzie znajdę najlepszy aparat”. Takie pytania mogą być inspirowane przez właściciela biznesu. Nierzadko nie mają one nic wspólnego z uczciwym wyrażeniem opinii.

Handel opiniami jest dość rozpowszechniony. Z jednej strony zamawia się kampanie z pochlebnymi opiniami, z drugiej wykupuje kampanie mówiące o produktach konkurencji źle. W internecie często też stosuje się inicjatywy, które budują wrażenie masowego poparcia lub sprzeciwu danej marki. Opinie i wpisy są wtedy zamieszczane przez osoby zawodowo zajmujące się pisaniem komentarzy i opinii.

Ile kosztuje opinia w sieci?

Masowe tworzenie opinii w internecie jest coraz droższe. Dziś jeden wpis to koszt nawet kilkudziesięciu groszy. Mogą więc sobie na taką akcję pozwolić tylko największe marki.

Jak odpowiadać na negatywne komentarze?

Negatywne komentarze mogą zdarzyć się zawsze. Przede wszystkim należy ustosunkować się do sprawy spokojnie, nie wysyłać szablonowej odpowiedzi i pokazać, że chcesz pozytywnie rozwiązać sprawę. Warto nie zapomnieć o przeprosinach.

Jak zdobywać opinie o firmie?

Sklep internetowy może pozyskiwać opinie w najróżniejszy sposób. Najłatwiej zrobić to przez wizytówkę w Google Moja Firma.

Warto pozyskać opinię klienta wysyłają mu szablon zachęcający do wyrażenia swojego zdania o produkcie o obsłudze klienta. Czasem niektóre sklepy decydują się udzielenie malutkiej zniżki albo oferują dodatkowy bonus jako nagrodę za wyrażenie opinii. Takie zachęty skłaniają do pozostawiania komentarzy. Jest to o tyle dobre, że zadowolony klient rzadko samodzielnie dodaje opinię.

Znacznie łatwiej przychodzi mu za to wyrażenie swojego niezadowolenia. Jeśli więc zależy ci na pozytywnych komentarzach, zbieraj je jednakowo na Facebooku, platftormach marketplace, a także bezpośrednio w swoim sklepie internetowym.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!