Najlepszy leasing na czas kryzysu. Uwaga na pułapki

Jak wybrać najlepszy leasing w czasie kryzysu? Rosnące stopy procentowe, coraz wyższe koszty leasingu nie zniechęcają przedsiębiorców do tego typu umów. Firmy oferujące leasing wciąż utrzymują dobrą sprzedaż. Jakie pułapki czekają na leasingobiorców?

Jaki jest najlepszy leasing? Na jeden klik, procedura bez formalności. Umowy leasingowe mają być zawierane szybko i bez kłopotu. I choć liczba zwolenników leasingu wśród przedsiębiorców nie maleje, ryzykowne jest podejmowanie pochopnej decyzji o leasingu. Szczególnie w okresie rosnących stóp procentowych. Bo nawet jeśli jako przedsiębiorca wybierzesz leasing ze stałą stopą, to rosnące innym koszty obsługi finansowania spowodują, że będzie coraz drożej, a przez to trudniej ogarnąć budżet.

Najlepszy samochód firmowy

Najlepszy leasing to też taki który odpowiednio zaspokaja nasze potrzeby. Niestety nierzadko wybieramy samochód nieodpowiedni dla naszej firmy. Zwróć uwagę nie tylko na koszt zakupu, ale też na to ile paliwa zużywa i ile będzie kosztowało jego ubezpieczenie. Szybko i łatwo dostępne finansowanie sprawia, że mamy pokusę wybrania większego, mniej ekonomicznego w utrzymaniu samochodu.

Rozwiązanie leasingu

Oczywiście samochód możesz kupić za gotówkę albo na kredyt, ale w przypadku przedsiębiorców najczęściej wybierana opcja to właśnie leasing. I tu kolejna pułapka. Leasing jest umową na wiele miesięcy. Póki umowa się nie zakończy, trzeba przestrzegać jej warunków. Zależnie od początkowych ustaleń, umowa może trwać minimum 24 miesiące, a maksymalnie nawet 7 lat.

Jak wybrać leasing?

Finansowanie za pomocą leasingu polega na tym, że firma leasingowa kupuje samochód za własne pieniądze, a my stajemy się użytkownikami tego pojazdu. Na koniec umowy możemy wykupić samochód na własność. W zależności od firmy leasingowej umowa leasingu może zawierać różne zapisy.

Jeśli porównujesz umowy, aby wybrać najlepszy leasing, opieraj się na tych samych zmiennych. Mamy tu na myśli np. ten sam okres trwania umowy, taką samą formułę spłaty raty no i jednakową możliwość wykorzystania auta. Dlatego koniecznie przeczytaj Ogólne Warunki Umowy Leasingu. To dokument, który musi udostępnić każdy leasingodawca. Niestety nie każdy przedsiębiorca czyta go dokładnie.

CZYTAJ TAKŻE: Leasing ze stałą ratą. Czy to możliwe?

Dlaczego warto to zrobić? W OWUL wyjaśnione są znaczenia wszystkich pojęć stosowanych w umowie leasingu. Każda firma leasingowa może określoną sytuację inaczej definiować, a to oznacza, że możesz narazić się na dodatkowe koszty. Jakie? Choćby za wyrażenie zgody na wyjazd samochodem w leasingu za granicę. Czasem zdarza się też zapis o tym, że dopisanie kolejnej osoby jako kierowcy też kosztuje dodatkową kwotę.

Dodatkowe opłaty w umowie leasingu

Porównując umowy leasingowe, koniecznie należy zwrócić uwagę właśnie na te dodatkowe opłaty. Zdarza się, że jeden dzień opóźnienia w zapłacie raty skutkuje potężną karą finansową. Podobnie przekroczenie określonej liczby kilometrów. Podobnie może być w przypadku zwrotu samochodu z leasingu. Jeśli nie będziemy na koniec umowy samochodu wykupować, to firma leasingowa może zastrzec sobie dodatkową opłatę za każdy dzień opóźnienia w oddaniu samochodu.

Koniec umowy leasingu

Problematyczne może stać się też anulowanie umowy leasingu, podobnie wymiana samochodu w leasingu na inny. Są firmy, które nie zezwalają na wprowadzanie żadnych zmian przez pierwsze 12 miesięcy trwania umowy.

Ile kosztuje leasing?

No i co jest dla wielu najważniejsze. Firmy leasingowe bardzo różnie liczą wysokość raty. Stawką bazową zwykle jest stopa WIBOR. Gdy ta rośnie, rośnie też oprocentowanie. Jeśli jednak idzie w dół, to raty raczej nie spadają. Dowiedz się więc, w jaki sposób dokładnie wyliczane są raty leasingowe i oszacuj, czego możesz się spodziewać przez najbliższych kilkanaście miesięcy funkcjonowania umowy.

Dodatkowe opcje w leasingu

Ważne jest to, czy firma leasingowa daje nam w ramach umowy dodatkowe usługi. Tu jednak trzeba szczególnie uważać. Najczęściej firma leasingowa narzuca swojego ubezpieczyciela. Taka oferta jest zdecydowanie gorsza finansowo niż ta dostępna na wolnym rynku.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!