Czy ochroniarz może mieć broń? Uprawnienia, legitymacja ochroniarza

Czy ochroniarz może zmusić klientów do noszenia maseczki? Czy ma prawo użycia broni i przeszukiwania torby klienta? Sprawdzamy, jakie ma uprawnienia.

Ochroniarz może pracować w obiektach użyteczności publicznej, chroniąc urzędy czy ambasady. Może też ochraniać prywatne firmy. Jego uprawnienia są szerokie. Może zastosować przymus bezpośredni, a w określonych sytuacjach broń. To, co może ochroniarz, określa ustawa o ochronie osób i mienia.

Legitymacja ochroniarza

Każdy osoba, która wykonuje obowiązki ochroniarza, musi mieć legitymację. Na każde żądanie legitymacja ochroniarza musi być okazana, tak by można było zapisać jego dane. Ochroniarz może zażądać dokumentu tożsamości. Wszystko po to, by stwierdzić, czy konkretna osoba jest upoważniona do przebywania na danym terenie.

Upoważniony do ochrony przedstawiciel ma prawo nakazać opuszczenie danego miejsca klientowi. Może też wyprosić gościa (klienta), jeśli zachowanie gościa zagraża bezpieczeństwu lub zdrowiu innych.

Ustawa o ochronie osób i mienia zakłada, że ochroniarz może przekazać konkretną osobę policji, ale nie ma prawa jej przetrzymywać, jeśli policji nie wezwie. Gdy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa przez klienta, to koniecznie powinien wezwać policję.

Ochroniarz w sklepie

Ochroną sklepów i firm zajmują się profesjonalne firmy ochroniarskie. Żeby mogły działać, muszą posiadać koncesję. Prawa ochroniarza w sklepie to np. wezwanie klienta do opuszczenia sklepu, jeśli ten zakłóca porządek. Może to też zrobić, gdy klient jest pod wpływem alkoholu lub innych używek.

Czy ochrona może zastosować środki przymusu bezpośredniego?

Prawo zezwala ochronie na użycie środków przymusu bezpośredniego. Może użyć siły i obezwładnić inną osobę. Ochroniarz może posłużyć się kajdankami, a także pałką, paralizatorem i gazem łzawiącym. Warto jednak pamiętać o tym, że ochroniarz może zastosować środki przymusu bezpośredniego wyłącznie w określonych sytuacjach.

Te sytuacje to konieczność odparcia bezpośredniego zamachu na życie i zdrowie pracownika ochrony lub innej osoby, a także w sytuacji przeciwdziałania bezpośredniemu niszczeniu mienia.

Przymus bezpośredni może być też użyty, by uniemożliwić ucieczkę. Co istotne, środki przymusu bezpośredniego mogą być przez ochroniarza zastosowane wyłącznie na terenie, który został mu przekazany do ochrony. Poza nim środki ochrony bezpośredniej mogą być zastosowane wyłącznie podczas ochraniania konwoju.

CZYTAJ TAKŻE: Jak szukać pomysłu na biznes?

Czy ochroniarz może mieć broń?

Ochroniarz może mieć broń tylko wtedy gdy posiada pozwolenie na broń. Broni może wtedy użyć, jeśli zagrożone jest zdrowie, życie lub wolność ochroniarza albo innej osoby, albo mienie. Ochroniarz może użyć broni, gdy ktoś inny próbuje mu ją odebrać albo mimo wezwania nie chce porzucić niebezpiecznego przedmiotu.

Ochroniarz może wykonać strzał ostrzegawczy, by zaalarmować innych o niebezpieczeństwie. Broni może jednak używać wyłącznie na terenie obiektu, który ochrania. Chyba że zajmuje się ochroną konwoju. Wyłącznie wtedy może użyć broni poza obiektem. Każde użycie broni wymaga opisania w specjalnej ewidencji.

Czy ochroniarz może zmusić do założenia maseczki?

W okresie pandemii koronawirusa, w obiektach handlowych, przestrzeniach zamkniętych powinno się nosić maseczki. Personel takiego sklepu może poprosić klientów o założenie maseczek, nie ma jednak prawa wymusić na nich takiego działania. W związku z tym ochrona też nie może zastosować żadnych sankcji wobec klienta, który nie ma maseczki.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!