Najem długoterminowy auta a leasing – koniec umowy i formalności

Najem długoterminowy auta jest ciekawą alternatywą dla klasycznego leasingu. Jak wygląda koniec umowy i formalności?

Najem długoterminowy auta może być efektywną kosztowo alternatywą dla przedsiębiorców zastanawiających się nad leasingiem. Czym się różnią te opcje? Zobacz, z czym wiąże się długoterminowy najem samochodu.

Najem długoterminowy auta a leasing

Najem długoterminowy auta od leasingu różni się przede wszystkim tym, że w najmie długoterminowym zakładamy, że raczej nie wykupimy samochodu na własność po okresie najmu. Stąd zwykle znacznie wyższa proponowana kwota wykupu w umowie.

Przy tradycyjnym leasingu kwota wykupu to najczęściej 1-10 proc. wartości pojazdu. Przy najmie długoterminowym wynosi ona nawet 40%. To wszystko powoduje, że raty w najmie długoterminowym dla tego samego pojazdu mogą być zdecydowanie niższe. Jak wygląda zakończenie umowy?

Najem długoterminowy auta – koniec umowy

Zakończenie umowy może odbyć na kilka sposobów. Pierwszy to zwrot pojazdu po zakończeniu, drugi to jego wykup. Zacznijmy od tego drugiego sposobu. Najem daje możliwość wykupienia pojazdu na własność po zakończeniu umowy.

W takiej sytuacji po prostu płacimy wartość określoną w umowie jednorazowo. Możemy też rozłożyć tę kwotę na raty, podpisując nową umowę leasingu. Na ten wariant musi się zgodzić firma oferująca najem długoterminowy.

Jeśli nie chcemy wykupić samochodu, trzeba go zwrócić. Warto pamiętać, że najem długoterminowy, czy też usługa kojarzona jako auto na abonament, oznacza tylko tyle, że możemy jeździć samochodem za relatywnie niską ratę, ale ostatecznie – jeśli nie zdecydujemy się na wykup – zostaniemy z niczym.

Koniec umowy najmu auta – procedura zwrotu

W przypadku zwrotu samochodu na koniec umowy albo gdy umowa jest wypowiadana przed końcem i oddajemy pojazd, będzie oceniany stan samochodu. Odbędzie się to z uwzględnieniem norm eksploatacji dla konkretnego rocznika samochodu i liczby przejechanych kilometrów.

Ważnym elementem, na który wato zwrócić uwagę to sprawdzenie w warunkach umowy, w jaki sposób możemy złożyć odwołanie od oceny stanu technicznego. Opinię o pojeździe wykonuje rzeczoznawca.

Jeszcze w momencie podpisywania umowy firma zajmująca się najmem długoterminowym powinna przedstawić zasady, obowiązuje przy zwrocie samochodu. Chodzi tu o spis elementów uwzględnianych pod kątem standardowego zużycia. Taki spis powinien zawierać wykaz dopuszczalnych uszkodzeń.

Gdy takie sprawy nie będą uzgodnione od początku, to procedura zwrotu może doprowadzić do sytuacji, w której możesz być obciążony kosztami napraw zarysowań czy poważniejszych uszkodzeń.

Przekroczenie limitu kilometrów

Ważna kwestia to również przekroczenie limitu kilometrów wskazany w umowie najmu długoterminowego. Taka umowa najczęściej określa ilość kilometrów, które możemy przejechać w trakcie trwania kontraktu.

Przekroczenie tego limitu powoduje, że trzeba będzie dopłacić za tzw. overmilage, czyli dodatkowe kilometry. Jeszcze przed zwrotem pojazdu dobrze jest ustalić, co się dzieje, gdy liczba kilometrów jest zdecydowanie niższa niż to, co było określone w umowie. Zdarza się, że firma odlicza wtedy określoną kwotę w rozliczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Leasing na używany samochód. Jak to działa?

Rozliczenie pojazdu – sprzedaż

Gdy oddajemy samochód po zakończeniu umowy najmu długoterminowego, jego sprzedaż leży w gestii leasingodawcy. Może się zdarzyć, że np. pracownik, który korzystał z tego samochodu, będzie chciał go jednak wykupić. W takiej sytuacji można poprosić o zastosowanie preferencyjnej oferty wykupu.

Wykup auta na koniec umowy

Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na wykup pojazdu, to najłatwiej zrobić to poprzez jednorazową wpłatę sumy określonej w umowie. W wyjątkowych przypadkach możliwe będzie uzyskanie nowej umowy leasingowej. Warto wtedy pamiętać, że będzie to umowa leasingu używanego pojazdu. Wiąże się to z tym, że okres umowy będzie znacząco krótszy niż w przypadku standardowej umowy leasingowej na nowe auto.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!