Jeśli poniosłeś wydatek, ale nie masz faktury, która go dokumentuje, wciąż możesz wliczyć go w koszty. Sprawdź, jak to zrobić. Poznaj inne niż faktura sposoby dokumentowania kosztów.
Spis treści
Brak faktury – koszty uzyskania przychodów
Nie każdy wydatek przedsiębiorcy jest kosztem uzyskania przychodu. Do takich zaliczają się tylko te wydatki, które, jak sama nazwa wskazuje, są poniesione w związku z uzyskaniem przychodu. W praktyce są to koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy wydatek związany z prowadzeniem firmy automatycznie jest kosztem pomniejszającym przychód.
Jak czytamy w art. 22 Ustawy o podatku dochodowym:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów […].
CZYTAJ TAKŻE: Elektroniczna faktura – czy jest tym samym co papierowa?
Czy wiesz, że…
Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? |
Brak faktury, czyli wydatek poniesiony, lecz nieudokumentowany
Właśnie dlatego, zanim zdecydujemy się, żeby dany wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, trzeba zastanowić się, czy w przypadku kontroli podatkowej będziemy mogli udowodnić, że ma on związek z działalnością gospodarczą. Potem sprawdzamy też, czy nie znajduje się on w spisie wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów działalności.
Taki koszt musi zostać udokumentowany. Podstawowym dokumentem używanym w takim wypadku przez przedsiębiorców jest faktura. Z tego powodu, w przypadku braku faktury możesz obawiać się, że nie będziesz mógł zaliczyć tego wydatku do kosztów przychodu.
Na szczęście tak nie jest i w razie braku faktury, możesz posłużyć się innym dowodem księgowym.
CZYTAJ TAKŻE: Faktura nie ma wszystkich danych. Czy jest ważna?
Brak faktury – czym jest dowód księgowy?
Jak już wiesz, koszt uzyskania przychodu możesz, w przypadku braku faktury, udokumentować przy pomocy innego dowodu księgowego. Do tych zaliczamy:
- dokumenty celne;
- rachunki;
- faktury korygujące i noty korygujące;
- dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania zbiorczym
- zapisem;
- noty księgowe;
- dowody opłat pocztowych i bankowych;
- inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty zawierające dane wymagane dla dowodów księgowych;
- dowody wewnętrzne;
- paragony lub dowody kasowe;
- opisy lub specyfikacje otrzymanych materiałów, lub towarów handlowych.
Jeśli więc chcesz zaksięgować koszt, pomimo braku faktury możesz to zrobić. Warunkiem jest to, że wydatek będzie prawidłowo i rzetelnie udokumentowany, co w praktyce oznacza, że masz do niego dowód księgowy, jeden z wymienionych powyżej.
Program Mała Księgowość
Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.