Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak sprzedawać produkty bez firmy?

Nierejestrowana działalność gospodarcza pozwala nam działać poniekąd tak, jakbyśmy mieli firmę, bez jej rejestrowania. Sprawdź, w jakich przypadkach możesz ją prowadzić. Jakie warunki należy spełnić?

Nierejestrowana działalność gospodarcza nie jest typową działalnością gospodarczą, więc nie trzeba jej nigdzie rejestrować. Jest to legalny sposób „wypróbowania” biznesu bez ponoszenia zbędnych kosztów.

Dlaczego założyć nierejestrowaną działalność gospodarczą?

Wiele osób, które chcą uruchomić własny biznes, boi się wysokich kosztów początkowych związanych z uruchomieniem firmy. Składki ZUS, księgowość i tym podobne to wydatki, które trzeba ponosić niezależnie od tego, czy zarabiamy, czy nie. W związku z tym zasadnym wydaje się pytanie, czy można sprzedawać produkty lub usługi jeszcze zanim formalnie zarejestrujemy firmę? Odpowiedź jest prosta. Można tak zrobić. Oczywiście pod pewnymi warunkami.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Sprzedaż produktów i usług bez otwierania firmy możliwa jest dzięki zastosowaniu tzw. działalności nierejestrowanej. To specjalna formuła wprowadzona do polskiego prawa. Działalność nierejestrowana możliwa jest w przypadku sprzedaży produktów lub usług, które w zwykłym trybie nie wymagałyby zdobycia specjalnego zezwolenia lub koncesji. Nie można więc zastosować tego trybu choćby do sprzedaży alkoholu.

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana dotyczy tych, którzy osiągają przychód nie większy niż 50% minimalnego wynagrodzenia. W 2022 można więc sprzedać towary lub usługi za kwotę nie wyższą niż 1745 zł brutto w każdy miesiącu. Dodatkowym wymogiem jest to by przez ostatnich 5 lat nie prowadzić zarejestrowanej działalności, a biznes w ramach działalności nierejestrowanej będzie prowadzony bez wspólnika.

Jeśli więc chcemy wypróbować swój biznes, bez konieczności generowania zbędnych kosztów, to działalność nierejestrowana jest idealną drogą. Pozwala uciec przed koniecznością płacenia ZUS, przetestowania biznesu, zminimalizowaniem biurokracji. Wszystko dlatego, że takiego biznesu nie musimy nigdzie rejestrować ani zgłaszać.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Nierejestrowana działalność gospodarcza a ZUS

Ponieważ działalność nierejestrowana nie jest nigdzie zgłaszana, to jako taka nie podlega obowiązkowi rozliczania składek ZUS. Nawet jeśli pracujesz na etacie, a po godzinach prowadzisz działalność nierejestrowaną, to składki ZUS rozliczane są tylko z etatu.

Podatek dochodowy w działalności nierejestrowanej

Mimo że działalność taka nie wymaga rejestracji, to jednak jest szansą na uzyskiwanie dodatkowego dochodu. W związku z tym trzeba zapłacić podatek dochodowy od tego, co zarobimy. Warto przy okazji pamiętać, że prowadząc działalność nierejestrowaną, będąc jednocześnie na etacie, to zarobki z obu źródeł się nie sumują.

Zarobki z działalności nierejestrowanej warto więc ewidencjonować tak, by nie przekroczyć wskazanego limitu. Mało tego. Pracując na etacie i sprzedając dodatkowo produkty lub usługi bez rejestrowania działalności, nie musisz nawet informować o tym szefa.

Dokumentowanie sprzedaży przy działalności nierejestrowanej

Jeśli sprzedajesz produkty lub usługi bez rejestrowania działalności, to nie masz obowiązku wystawiania faktur. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli klient poprosi Cię o wystawienie jakiegokolwiek dokumentu potwierdzające sprzedaż, to będziesz musiał taki dokument wystawić.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Sprzedaż bez działalności – koszty

Jeśli działalności nie rejestrujemy, to koszty administracyjne nie istnieją. Sprzedaż można zapisywać w zwykłym zeszycie, czy arkuszu kalkulacyjnym. Nie są konieczne żadne skomplikowane systemy księgowe.

Działalność nierejestrowana, a przekroczenie limitu

Podstawowym założeniem działalności nierejestrowanej jest konieczność generowania przychodu nie większego niż 1400 zł. Jeśli go przekroczymy, musimy zarejestrować „normalną” firmę.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!