Jeśli jako przedsiębiorca zatrudniasz ludzi, pewnie zastanawiasz, się czy można obniżyć pracownikowi wynagrodzenie. No bo skoro umawiasz się na pensję w określonej wysokości, to pewnie nie powinna ona się zmieniać. Czy jest tak jednak faktycznie?
Jeśli sytuacja finansowa w firmie nie jest najlepsza, przedsiębiorca podejmuje decyzję o redukcji kosztów. Zdarza się, że rozważa nawet obniżenie pensji jako remedium na to, by nie zwalniać ludzi. Powstaje jednak pytanie, czy można obniżyć pracownikowi wynagrodzenie skoro mamy z nim podpisaną umowę?
Spis treści
Obniżone wynagrodzenie – czy można obniżyć pensję?
Obniżka pensji to często jedyny sposób na to, by uratować firmę. Lepiej płacić ludziom mniej, ale ochronić ich przed całkowitą utratą pracy. Pracownik pozostający w stosunku pracy (czyli zatrudniony na umowę o pracę) nie może mieć ot tak zmienionego wynagrodzenia.
Żeby móc obniżyć wynagrodzenie, pracownik musi wyrazić na to zgodę na piśmie. W takiej sytuacji zawiera się tzw. porozumienie zmieniające. Jeśli pracownik nie przyjmie warunków zaproponowanych przez pracodawcę, można zastosować wypowiedzenie zmieniające. Gdy i tego pracownik nie przyjmie, umowa może zostać rozwiązana.
Obniżone wynagrodzenie – jak obniżyć wynagrodzenie?
Jak już wspomnieliśmy, podstawową do obniżenia wynagrodzenia zgodnie z prawem, jest pisemna zgoda pracownika na takie działanie. Można to zrobić albo za porozumieniem stron, albo wypowiedzeniem zmieniającym warunki pracy i płacy. W skrajnym przypadku, gdy pracownik nie zgodzi się na zmiany, będzie trzeba go zwolnić.
Obniżone wynagrodzenie – co, gdy pracownik nie chce podpisać wypowiedzenia zmieniającego
Podstawowym dokumentem, który pozwala pracodawcy zgodnie z prawem zmienić warunki umowy, jest porozumienie zmieniające. Przedstawia się w nim nowe warunki płacy i pracy. Gdy pracownik się na nie zgodzi, składa podpis i pracuje zgodnie z nowymi wytycznymi.
Jeśli nie zgodzi się, pracodawca może przygotować wypowiedzenie zmieniające. Wypowiedzenie takie ma okres wypowiedzenia. Jeśli przed upływem połowy czasu wypowiedzenia, pracownik nie złoży oświadczenia o tym, że nie zgadza się na takie warunki, to będzie ono funkcjonowało.
W ramach wypowiedzenia zmieniającego pracodawca może nie tylko obniżyć pracownikowi wynagrodzenie. Może też zmienić miejsce pracy albo jej rodzaj, a także wymiar czasu pracy. Wypowiedzenie zmieniające może być przygotowane wyłącznie w formie pisemnej i zawsze musi zawierać odpowiednie uzasadnienie.
Obniżone wynagrodzenie – kiedy pracownikowi należy się odprawa?
Gdy pracownik nie zdecyduje się przyjąć warunków wypowiedzenia zmieniającego i trzeba będzie go zwolnić, pracodawca będzie musiał w określonych sytuacjach wypłacić pracownikowi odprawę. Stanie się tak wtedy, gdy pracownik uzasadni odmowę przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego.
Może się tak zdarzyć np. w sytuacji, gdy znacząco zmieniają się jego obowiązki, praca nie jest zgodna z kwalifikacjami, a wynagrodzenia jest zdecydowanie niższe niż to, które pracownik jest w stanie zaakceptować. Wysokość odprawy to od 1 do 3-miesięcznych wynagrodzeń, zależnie od stażu.
Obniżone wynagrodzenie – kiedy nie można dać wypowiedzenia zmieniającego?
Zgodnie z przepisami prawa, wypowiedzenie zmieniające nie może być wręczone, gdy pracownica jest w ciąży albo przebywa na urlopie macierzyńskim. Jest jeden wyjątek. Zmiana warunków pracy i płacy, nawet ciężarnej, może być przeprowadzona, jeśli firma ogłasza upadłość lub likwidację.
Obniżone wynagrodzenie – o ile można obniżyć wynagrodzenie?
Prawo nie precyzuje, jak duża może być obniżka wynagrodzenia. Na pewno ostateczne wynagrodzenie nie może być mniejsze niż minimalna krajowa przy pełnym etacie.
Przeczytaj więcej w kategorii prawo pracy.