Obrót a przychód – różnica, najważniejsze zasady, przykłady

Czym jest obrót i przychód? Bywa, że te pojęcia są mylone, a to może być źródłem poważnych nieporozumień. Obrót używany jest jako wskaźnik wielkości działalności firmy, a przychód nie informuje o tym, czy produktu lub usługa została sprzedana z zyskiem. Sprawdź najważniejsze informacje, czym dokładnie różni się obrót od przychodu i jaka jest rola dochodu w ocenie kondycji przedsiębiorstwa.

Czym jest obrót? Czy obrót to to samo, co przychód?

Obrót to wpływy ze sprzedaży towarów i usług w danym okresie rozliczeniowym, pomniejszone o kwotę podatku VAT, dotacji, zaliczek i przedpłat oraz wartość zwróconych towarów, udzielonych rabatów i skont.

W praktyce obrót, to suma pieniędzy, którą firma otrzymuje z bezpośredniej sprzedaży swoich produktów lub usług.

Obrót może być wyrażony brutto lub netto. Obrót brutto dotyczy firm zwolnionych z VAT-u, natomiast obrót netto dotyczy czynnych podatników VAT (obrót minus podatek od towarów i usług).

Obrót nie uwzględnia innych wpływów finansowych, takich jak odsetki z rachunku bankowego, które są zaliczane do przychodów. Nie odzwierciedla sytuacji finansowej firmy, bo nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu.

Jak obliczyć obrót firmy? Załóżmy, że pani Katarzyna prowadzi kawiarnię. W jeden dzień sprzedaje kawę, ciasta i inne produkty o łącznej wartości 5 000 zł. Kwota ta obejmuje podatek VAT, który wynosi 23%. 

Obrót netto (bez VAT) oblicza się następująco:

Obrót netto = Wartość brutto sprzedaży / 1 + stawka VAT ​ 

Podstawiając wartości z naszego przykładu: 

Obrót netto = 5 000 / 1 + 0.23 zł = ok. 4065 zł 

Obrót netto kawiarni w tym dniu wyniósł ok. 4065 zł. To jest kwota, którą pani Katarzyna faktycznie zarobiła ze sprzedaży swoich produktów i usług, nie uwzględniając kosztów i opodatkowania.  

Dlaczego obrót firmy jest ważny? Ma znaczenie m.in. dla określenia prawa do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej czy rejestracji do podatku VAT.

Czym jest przychód?

Przychód to łączna wartość uzyskana ze sprzedaży dóbr, towarów i usług netto (bez VAT) w danym okresie rozliczeniowym. Może pochodzić z różnych źródeł, m.in. prowadzenia działalności gospodarczej, stosunku pracy, wynajmu lub sprzedaż nieruchomości lub umów cywilnoprawnych. 

Przychód nie odzwierciedla faktycznej sytuacji finansowej firmy, ponieważ nie uwzględnia kosztów i opodatkowania. Nie jest też miarą zysku. Często bardziej miarodajnym wskaźnikiem finansowym jest dochód czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.

Przychód a dochód

Przychód i dochód to dwa różne pojęcia finansowe. Spójrzmy na szczegóły. 

Przychód to łączna wartość sprzedaży dóbr, towarów i usług netto (czyli bez VAT) w danym okresie rozliczeniowym. Przychód może pochodzić z różnych źródeł, takich jak prowadzenie działalności gospodarczej, stosunek pracy, wynajem lub sprzedaż nieruchomości lub innego majątku. Przychód nie odzwierciedla faktycznej sytuacji finansowej firmy, ponieważ nie uwzględnia kosztów i podatków. 

Dochód to natomiast przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania, czyli wszelkie nakłady finansowe, które przedsiębiorca poniósł aby sprzedać towar czy usługę. Mogą to być pieniądze wydane na np. paliwo czy wyposażenie biura. 

Ujmując rzecz w jednym zdaniu: dochodem jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. Dochód jest bardziej miarodajnym wskaźnikiem finansowym, ponieważ odzwierciedla rzeczywisty zysk lub stratę firmy. 

Spójrzmy na prosty przykład. Pan Andrzej prowadzi firmę produkującą meble. W lutym sprzedał stoły i szafki o wartości 50 000 zł (to jest jego przychód). Jednak, aby wyprodukować te meble, musiał wydać 20 000 zł na m.in. materiały, wynagrodzenia dla pracowników, czynsz za lokal, rachunki za energię (to są jego koszty uzyskania przychodu). 

Dochód to przychód minus koszty uzyskania przychodu. W naszym przykładzie równanie wygląda następująco:  

Dochód = 50 000 zł − 20 000 zł = 30 000 zł 

Dochód pana Andrzeja wyniósł w lutym 30 000 zł. To jest kwota, którą faktycznie zarobił po odjęciu wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem działalności. 

Warto na koniec wspomnieć, co odróżnia obrót od przychodu. Zdarza się, że oba pojęcia są mylone. Obrót jest sumą pieniędzy, którą firma otrzymuje z bezpośredniej sprzedaży swoich produktów lub usług (po odliczeniu VAT, dotacji, przedpłat i zaliczek). Tymczasem przychód to całość wpływów finansowych, z uwzględnieniem sprzedaży, odsetek z kont bankowych, sprzedaży majątku czy wynajmu nieruchomości.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc

Używanie certyfikatu kwalifikowanego podpisu lub pieczęci za pierwszym razem jest dość skomplikowanym procesem. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółową instrukcję używania certyfikatu kwalifikowanego, która znacznie...

Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?

Ile pracodawcy będą musieli zapłacić w 2025 r. osobom zatrudnionym na umowę o pracę? Czy najniższa krajowa nadal będzie podwyższana dwa razy w ciągu...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!