Jak odwiesić działalność gospodarczą?

Po okresie zawieszenia działalności chcesz ponownie ją prowadzić? Zastanawiasz się, w jaki sposób odwiesić działalność gospodarczą? Przeczytaj nasz materiał i dowiedz się szczegółów.

Jeśli zawiesiłeś działalność gospodarczą, a koniunktura się poprawiła albo gdy masz pomysł na to, w jaki sposób zarabiać więcej, tyle że spokojnie dasz radę utrzymać firmę i siebie, dobrym pomysłem może okazać się wznowienie działalności gospodarczej. Jak jednak odwiesić działalność?

Jak odwiesić działalność gospodarczą?

Zawieszoną firmę można wznowić w każdym momencie. Robi się to w ten sam sposób co zawieszenie działalności lub jej uruchomienie. Różnica polega jedynie na tym, że oznaczamy pole wznowienie działalności gospodarczej. Odwiesić działalność możemy w trakcie osobistej wizyty w urzędzie gminy, wysyłając odpowiedni wniosek listem poleconym, lub też, co jest najszybszym i najbardziej efektywnym sposobem – wznowić działalność przez internet.

Termin wznowienia działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza może być wznowiona w dniu złożenia wniosku albo w każdym innym dniu, o ile nie jest to dzień wcześniejszy od daty złożenia. Bez wątpienia najlepiej będzie wznowić działalność firmy od 1 dnia miesiąca. Dlaczego? Jeśli zrobimy to w ciągu miesiąca, to i tak trzeba będzie zapłacić składkę zdrowotną za cały ten miesiąc.

Jeśli przed zawieszeniem działalności zwolniłeś pracowników (dla przypomnienia – działalność można zawiesić, tylko gdy nie zatrudniamy pracowników), a zwolnienie odbyło się w ramach zwolnień grupowych, trzeba ich zatrudnić w ciągu 15 miesięcy od momentu rozwiązania stosunku pracy. Trzeba to jednak zrobić tylko wtedy, gdy pracownicy chcą nadal pracować i złożyli taką deklarację w ciągu roku od zwolnienia.

Odwieszenie działalności gospodarczej i ponowne zawieszenie

Po tym, jak odwiesisz działalność gospodarczą, możesz ją ponownie zawiesić w dowolnym momencie. Nie ma ograniczeń co do liczby przypadków, w których możesz zawieszać działalność zarejestrowaną w CEIDG, jednak każde zawieszenie musi trwać przynajmniej 30 dni. Spółkę zarejestrowaną w KRS możesz zawiesić maksymalnie 4 razy, na 24 miesiące łącznie.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Jak odwiesić działalność gospodarczą przez internet?

Jak wznowić działalność gospodarczą przez Internet? Żeby dokonać wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej, należy wejść na Konto Przedsiębiorcy dostępne na stronach biznes.gov.pl.

Na konto można zalogować się poprzez profil zaufany. Profilu zaufanego najlepiej używać poprzez aplikację bankową. To bezpieczny sposób logowania się i podpisywania dokumentów urzędowych.

Po zalogowaniu się do systemu sprawdzamy, czy wszystkie nasze dane są poprawne. Po wznowieniu działalności przez Internet określamy datę, od której na nowo będziemy prowadzić biznes.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Odwieszenie działalności a ZUS

Gdy złożymy wniosek o odwieszenie działalności, automatycznie informacja o tym przekazywana jest do ZUS-u. Przedsiębiorca na nowo staje się płatnikiem składek. Tak samo jest z urzędem skarbowym. Informacja o odwieszeniu trafia do urzędu skarbowego.

Powrót do działalności gospodarczej oznacza, że wracamy do prowadzenia księgowości na takich samych zasad jak sprzed zawieszenia. Przychody i koszty ewidencjonuje się od dnia wznowienia.

Jeśli odwieszamy działalność 1 stycznia, musimy na nowo rozpocząć prowadzenie księgowości.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Kiedy stosuje się podatki progresywne? Podatek progresywny a liniowy

Podatki to nieodłączna część prowadzenia działalności gospodarczej czy legalnej pracy zawodowej. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest tzw. progresja. Kiedy stosuje się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!