PAdES a XAdES – czym różnią się różne formaty certyfikatu kwalifikowanego?

Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się różnią? Kiedy należy zastosować, który z nich? Do czego służy PAdES, a do kiedy używamy formatu XAdES? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Cały proces składania pieczęci/podpisywania dokumentu znajdziesz w naszym tekście „Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc”.

PAdES a XAdES – dlaczego używamy różnych formatów?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego w ogóle stosujemy różne formaty pieczęci kwalifikowanej/podpisu elektronicznego? PAdES i XAdES to po prostu formaty dedykowane różnym typom dokumentów. 

Potrzebujesz usług zaufania? Wykup niezawodną kwalifikowaną pieczęć elektroniczną na pieczeckwalifikowana.pl.

Format certyfikatu kwalifikowanego PAdES

PAdES jest formatem dedykowanym dokumentom w formacie PDF i tylko takie za jego pomocą podpiszesz. Możesz wybrać go w dedykowanym programie służącym do używania certyfikatu kwalifikowanego (np. SecureDoc). Jeśli składasz podpis za pomocą programu Adobe Reader, będzie to właśnie podpis w formacie PAdES.

Podpis w formacie PAdES zostanie złożony w tym samym pliku, przez co nie ma konieczności, by pamiętać o drugim dodatkowym pliku z podpisem. 

Ze względu ma to, że można go złożyć i zweryfikować w ogólnodostępnym Adobe Readerze i zapisuje się tylko w jednym pliku, to wygodny format do wykorzystania gdy wysyłamy dokument do zewnętrznego kontrahenta, mniej obytego z usługami zaufania.  

Chcesz dostawać regularne dawki wiedzy na temat pieczęci kwalifikowanej i podpisu kwalifikowanego? Zapisz się do naszego newslettera!

Uniwersalny format XAdES

Format certyfikatu kwalifikowanego XAdES jest dużo bardziej uniwersalny, ma również kilka wariantów. Przede wszystkim, może być używany do podpisania/przybicia pieczęci na dowolnym rodzaju pliku. Obsługuje również format PDF, ale poza tym można go stosować np. w przypadku dokumentów w formacie XML, DOCX, czy TXT. 

Jeśli więc masz do czynienia z dokumentem w jakimkolwiek formacie innym niż PDF, wybierz format XAdES. Zdecyduj się na niego również wówczas, kiedy nie chcesz, by certyfikat kwalifikowany został zapisany w tym samym pliku co treść dokumentu. 

A który wariant podpisu w formacie XAdES wybrać?

  1. Wewnętrzny – podobnie jak w przypadku podpisu PAdES, dokument podpisany podpisem XAdES w wariancie wewnętrznym zostanie zapisany jako jeden plik. W pliku wraz z oryginalną treścią dokumentu znajdzie się złożony przez Ciebie certyfikat kwalifikowany. Można zastosować go do dowolnego rodzaju rozszerzenia. 
  2. Zewnętrzny – w przeciwieństwie do podpisu wewnętrznego, XAdES zewnętrzny umieści złożony przez Ciebie certyfikat kwalifikowany w osobnym pliku. W oryginalnej treści dokumentu znajdzie się jedynie odnośnik do pliku ze złożoną pieczęcią/podpisem. Zaletą podpisu zewnętrznego jest to, że można się nim posługiwać w przypadku dowolnych plików o dowolnej wielkości. Wiąże się z nim jednak konieczność pilnowania dwóch plików zamiast jednego. Ważne jest nie tylko, aby ich nie zgubić. Muszą one też zawsze znajdować się w tym samym folderze oraz nazywać dokładnie tak samo. W przeciwnym wypadku certyfikat kwalifikowany nie przejdzie weryfikacji jego ważności.
  3. Otoczony – otoczony wariant certyfikatu XAdES dotyczy plików w formacie XML. Jest odpowiednikiem podpisu wewnętrznego dedykowanym dla tego formatu dokumentów. Użyj go zawsze wtedy, jeśli chcesz, aby Twój plik XML zawierał certyfikat podpisu w oryginalnej treści dokumentu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc
  2. Pieczęć elektroniczna – cena. Ile kosztuje pieczęć elektroniczna?
  3. Jakie są zastosowania podpisu elektronicznego i pieczęci elektronicznej?
  4. Kwalifikowana pieczęć elektroniczna – ustawa 
  5. Kwalifikowana pieczęć elektroniczna dla firm

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

PAdES a XAdES – najczęściej zadawane pytania

Jak podpisać sprawozdanie finansowe XAdES?

Sprawozdanie finansowe możesz podpisać kwalifikowanym podpisem w formacie XAdES za pomocą dedykowanej aplikacji, takiej jak SecureDoc lub przez usługę na gov.pl. Możesz użyć zarówno podpisu XAdES zewnętrznego jak i otoczonego. 

Kiedy XAdES, a kiedy PAdES?

Wybierz format PAdES jeśli będziesz wysyłać podpisany dokument do kogoś, kto nie ma i nie planuje pobierać dedykowanego programu do otwierania i weryfikowania plików z certyfikatami kwalifikowanymi jak np. SecureDoc. 

Jak otworzyć plik PDF XAdES?

Plik z podpisem otworzysz tylko przez program do składania podpisu, taki jak SecureDoc. Nie musisz do tego mieć podpisu, wystarczy samo pobranie darmowej aplikacji.

Jak sprawdzić XAdES?

Podpis XAdES możesz zweryfikować w aplikacji takiej jak SecureDoc.

Jak zweryfikować podpis PAdES?

Podpis PAdES możesz zweryfikować w aplikacji takiej jak SecureDoc, a także w Adobe Reader.

Czy można edytować podpisany PDF?

Jeśli wprowadzisz jakiekolwiek zmiany w pliku PDF podpisany podpisem kwalifikowanym, podpis ten będzie nieważny. Złożenie kolejnego podpisu nie liczy się jako edycja pliku i nie wpłynie na ważność certyfikatu. 

Więcej na ten temat przeczytasz w kategorii Pieczęć kwalifikowana.

Anna Frankiewicz
Anna Frankiewicz
Studiowała dziennikarstwo. Jako copywriter pracuje od kilku lat. Zdobywała doświadczenie w agencjach marketingowych i grupach wydawniczych. Prywatnie chętnie czyta.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!