Jak przechowywać faktury ustrukturyzowane?

Faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w systemie e-faktur. Spowoduje to, że nie trzeba będzie archiwizować w żaden inny sposób faktur sprzedażowych.

Faktury ustrukturyzowane to nowy sposób wystawiania, odbierania i obiegu faktur sprzedażowych. Mówiąc najprościej, wystawienie faktury będzie „zapisywało” ją w specjalnym systemie e-faktur, zarządzanym przez Ministerstwo Finansów.

Ile przechowuje się faktury ustrukturyzowane?

Przedsiębiorca powinien wiedzieć, że wszystkie faktury, jak i inne dokumenty księgowe trzeba przechowywać tak długo, aż dojdzie do przedawnienia zobowiązania podatkowego, którego dany dokument może dotyczyć.

W przypadku faktur sprzedażowych jest to pięć lat liczonych od końca danego roku podatkowego. Jeśli więc wystawimy albo przyjmiemy fakturę w styczniu 2022, to trzeba ją będzie przechowywać do stycznia 2028. Wszystko dlatego, że pięć lat będzie de facto liczone od 2023 roku.

Zapomnij o papierze, podpisuj elektronicznie z pieczęcią kwalifikowaną

Faktura KSeF

W momencie, gdy przedsiębiorca zacznie korzystać z faktur strukturyzowanych KSeF, dokumenty będą przechowywane na serwerze Ministerstwa Finansów i dostęp do tych dokumentów będzie możliwy poprzez ten system.

To wszystko sprawia, że nie będzie już trzeba przechowywać dokumentów księgowych na własnym komputerze. Tym bardziej w formie papierowej w segregatorze. Urzędnicy ministerstwa finansów będą mieli wgląd do tych dokumentów.

Mało tego. Wszystkie dokumenty, które znajdą się w bazie KSeF będą tam przechowywane przez 10 lat. Termin jest tak długi, chociażby ze względu na to, że urzędnicy skarbowi często rozpoczynali przeprowadzanie kontroli w końcowym okresie obowiązywania dokumentów.

W takiej sytuacji okres przedawnienia ulega zawieszeniu. W momencie, gdyby taka kontrola się rozpoczęła, mógłby pojawić się kłopot z uzyskaniem dostępu do „starszych” dokumentów. Z faktur będzie można z nich skorzystać nawet w sytuacji, gdy postępowanie podatkowe się wydłuży. Wszystko dzięki temu, że dokumenty są dostępne w systemie przez 10 lat.

Uzyskaj dostęp do KSeF z elektroniczną pieczęcią kwalifikowaną.

Przechowywanie faktur ustrukturyzowanych

Gdy więc wykorzystując system KSeF wystawimy fakturę w styczniu 2022, to będzie ona w nim widniała do stycznia 2032 roku. Właśnie po to by w razie przedłużania się postępowania podatkowego można było „sięgnąć” do dokumentów.

Jeśli jakieś postępowanie będzie się przedłużać, to po upływie 10 lat podatnik będzie musiał taką fakturę przechować we własnym zakresie. Dlaczego? Ponieważ zniknie ona z zasobów KSeF po tym okresie. Prawo nie przewiduje żadnego wyjątku od tej zasady.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!