Jak otworzyć biuro nieruchomości?

Zastanawiasz się, jak otworzyć biuro nieruchomości? To ciekawy pomysł na biznes. Choć nie jest to łatwa praca, to może przynieść sporo satysfakcji. Sprawdź, z jakimi formalnościami wiąże się ten biznes.

Jak otworzyć biuro nieruchomości? Jest to zaskakująco proste. Aby to zrobić, nie potrzebujesz żadnych specjalnych kwalifikacji. Przydadzą ci się jednak odpowiedzi na kilka pytań. Zobacz, jak wygląda prowadzenie takiej firmy. Co musisz wiedzieć, zanim się tego podejmiesz?

Jak otworzyć biuro nieruchomości? Wymagania formalne

Żeby założyć biuro nieruchomości, nie potrzebujesz żadnych formalnych certyfikatów ani licencji zawodowych, które były wymagane jeszcze kilka lat temu. Pośrednikiem nieruchomości może zostać dziś każdy. To, co jest istotne to znajomość rynku nieruchomości, umiejętności sprzedażowe, a także odpowiednie podejście do klienta.

Co robi pośrednik nieruchomości?

Do zadań pośrednika nieruchomości należy przede wszystkim kojarzenie sprzedających i kupujących, a także najemców z wynajmującymi. Żeby to robić dobrze, pośrednik musi też dokładnie sprawdzić stan nieruchomości. Pośrednik pokazuje nieruchomość i pomaga zbierać wymagane dokumenty i negocjować warunki umowy. Szczegóły dotyczące zadań pośrednika wymienione są w umowie pośrednictwa. Musi być ona zawarta na piśmie.

Jak otworzyć biuro nieruchomości? Działalność gospodarcza

Obrót nieruchomościami, szczególnie na początku drogi zawodowej nie wymaga zakładania działalności gospodarczej. Korzystając z możliwości tzw. działalności nierejestrowanej, w określonych przypadkach nie trzeba mieć formalnie biznesu, by prowadzić działania. Prawo pozwala na to, jeśli w każdym miesiącu przychody z tej działalności nie przekraczają połowy najniższego wynagrodzenia, a w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziliśmy własnej firmy.

Gdy obroty będą wyższe, a zdarzy się to na pewno szybko, ponieważ pośrednicy sporo zarabiają, trzeba będzie biznes zarejestrować. Biuro nieruchomości najczęściej prowadzone jest jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Zdarza się, że kilka osób chcących razem działać na rynku nieruchomości zakłada spółkę. Wtedy biuro może być spółką cywilną, jawną, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną.

Rejestracja biura nieruchomości wygląda tak samo, jak każdego innego biznesu. Jeśli decydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą, musisz złożyć wniosek do CEIDG. Można to zrobić elektronicznie, wysyłając dokument pocztą tradycyjną lub składając go w osobiście w urzędzie. Po tym, jak przedsiębiorca zgłosi się do CEIDG, jego dane automatycznie przekazywane są do ZUS-u, GUS-u i urzędu skarbowego.

Jaki PKD dla biura nieruchomości?

Obrót nieruchomościami może być prowadzony na podstawie kodu PKD 68.31.Z. Określa on pośrednictwo w kupnie, sprzedaży i dzierżawie nieruchomości, a także doradztwo i szacowanie wartości nieruchomości.

Forma opodatkowania dla biura nieruchomości

Kiedy wiesz już, jak otworzyć biuro nieruchomości, zastanów się jaką formę opodatkowania wybrać. Może być rozliczane na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), podatkiem liniowym, a także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Forma opodatkowania zależna jest od wysokości obrotów, a także rodzaju ponoszonych kosztów.

Czy biuro nieruchomości powinno być płatnikiem VAT?

Czy być VAT-owcem, czy nie? Takie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Również ci, którzy zakładają biuro nieruchomości. W tym momencie warto przypomnieć sobie, że tak długo, jak przychód nie przekracza 200 tys. złotych rocznie, to biuro nieruchomości nie musi być podatnikiem VAT. W momencie jego przekroczenia trzeba będzie „wejść” do VAT.

Biuro nieruchomości – jak zacząć?

W branży nieruchomości liczy się bardzo dobra znajomość rynku. Trzeba nie tylko umieć sprzedawać nieruchomości, ale i wiedzieć, jak pozyskiwać ciekawe okazje. Dzisiejszy rynek nieruchomości coraz bardziej się specjalizuje. Są pośrednicy zajmujący się obrotem nieruchomościami mieszkalnymi, tacy, którzy handlują magazynami albo powierzchniami usługowymi. Specjalizacja może pomóc w wyróżnieniu się i zdobyciu określonej grupy klientów.

Pośrednik nie potrzebuje lokalu na działalność. Jeśli jednak będzie miał grupę kilku współpracowników, przyda się biuro, w którym będzie można się spotkać.

Reklama biura nieruchomości

Pozycja biura nieruchomości zależy od tego, jakie nieruchomości pozyskuje do sprzedaży. Im więcej ciekawych ofert dostępnych na wyłączność, tym lepsze obroty i pozycja biura. Jeśli zależy ci na sporej liczbie klientów, postaw na wysoką jakość usług.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!