Czy można poprosić członka rodziny o pomoc w firmie? ZUS osoby współpracującej

Pomoc członka rodziny w firmie może być dobrym sposobem na odciążenie od obowiązków. W jaki sposób skorzystać z pomocy członka rodziny w firmie?

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może skorzystać z pomocy małżonka albo innego członka rodziny, który zamieszkuje z nim w jednym gospodarstwie domowym. Żeby jednak z takiej pomocy skorzystać w zgodzie z prawem, trzeba dochować kilku obowiązków. Chodzi tu przede wszystkim o rozliczenia z ZUS.

Pomoc w firmie. Członek rodziny pomagający w działalności, czyli osoba współpracująca

Członek rodziny, który pomaga w działalności, ma status tzw. osoby współpracującej. Osobą współpracującą może być małżonek, dzieci własne lub drugiego małżonka i przysposobione, rodzice, macocha i ojczym, którzy pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności.

Osobami współpracujący zgodnie z przepisami ZUS nie będzie brat lub siostra. Niezależnie od tego, w jakiej formie członek rodziny pomaga nam w firmie, dla ZUS-u będzie uznany za osobę współpracującą.

Pomoc w firmie. ZUS osoby współpracującej

Status osoby współpracującej powoduje, że trzeba ją objąć ubezpieczeniem ZUS. Wysokość składek i forma rozliczeń zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób rozliczana jest osoba współpracująca. Jeśli będzie pomagała bezpłatnie lub odpłatnie na podstawy umowy o pracę, to składki ZUS będą rozliczane jak za przedsiębiorcę. W przypadku umowy zlecenie i umowę o dzieło składka będzie zależała od wysokości wynagrodzenia, a rozliczamy je tak jak z każdym innym zleceniobiorcą.

Pomoc w firmie a preferencyjny ZUS

Weźmy pod uwagę jeden z najczęściej występujących przypadków. Chodzi o sytuację, gdy małżonek pomaga w firmie i jest zatrudniony na umowę o pracę. Składki ZUS liczy się wtedy tak, jakby była to osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Co jest jednak ważne, członek rodziny, który pomaga w biznesie, nie ma możliwości skorzystania z preferencyjnej składki ZUS. Jeśli wiec młody przedsiębiorca, „załapał” się na preferencyjną składkę, to jeśli pomaga mu małżonek, będzie trzeba za niego składki w pełnej wysokości.

Pomoc w firmie za darmo

Podobnie sytuacja wygląda, gdy małżonek chce pomagać nam w firmie bez wynagrodzenia. W takiej sytuacji trzeba będzie również zapłacić pełne składki ZUS za taką osobę. Dla działalności gospodarczej nie będzie to nieopodatkowany przychód.

Pomoc w firmie. Umowa zlecenie z małżonkiem

Małżonek może też pomagać w firmie, rozliczając się w formie umowy zlecenie. W takiej sytuacji wysokość składek ZUS liczona jest jak dla zwykłego zleceniobiorcy, czyli zależne są one od wysokości wynagrodzenia.

Pomoc w firmie. Osoba współpracująca a podatki

Jeśli osoba współpracująca otrzymuje wynagrodzenie (niezależnie z jakiego tytułu), to taka wypłata jest kosztem podatkowym dla działalności. Oznacza to, że trzeba będzie odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!