Czy PIT-2 jest obowiązkowy?

Co to jest PIT-2? Czy PIT-2 jest obowiązkowy? Czy mogą składać go zleceniobiorcy? A młodzi podatnicy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania. Przygotuj się na składanie PIT-u.

PIT-2 przez lata pełnił funkcję oświadczenia pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zobacz, jaką obecnie spełnia funkcję. 

Co to jest PIT-2?

PIT-2 to dokument, który wpływa na to, ile pieniędzy ostatecznie dostaniemy. Wszystko dlatego, że jeśli na skutek złożenia lub niezłożenia wniosku wynagrodzenie netto będzie zaniżone, to na koniec roku dostaniesz zwrot podatku. Gdy wynagrodzenie będzie wyższe, to może czekać cię obowiązek dopłaty podatku. 

Gdy PIT-2 został złożony w poprzednich latach, to nie trzeba go składać. Chyba że podatnik ma zamiar skorzystać z rozliczenia z małżonkiem. W takiej sytuacji trzeba wypełnić część E, a ta jest ważna tylko przez rok. Każdego roku trzeba też odnawiać wniosek o niepobieranie zaliczek.

Czy PIT-2 jest obowiązkowy?

Warto wiedzieć, że PIT-2 nie jest obowiązkowy. Oświadczenia pracowników można zbierać bez konieczności stosowania formularza PIT-2. 

Po co PIT-2?

O co chodzi z całą tą zaliczką na podatek dochodowy? Pracodawca, który zatrudnia pracowników, musi co miesiąc odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia pracownika. 

Rozliczenie podatku robi się raz w roku i wtedy ewentualnie dopłaca podatek lub czeka na zwrot. Wysokość zaliczki odprowadzanej każdego miesiąca wpływa na to, ile pieniędzy otrzymasz na konto. Każdemu przysługuje kwota zmniejszająca w wysokości 3600 zł rocznie. 

Jeśli nie upoważnimy nikogo do jej stosowania w ujęciu miesięcznym, wypłata „na rękę” będzie niższa, a wyrównanie dostaniemy dopiero za rok, gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku. Poprzez złożenie wniosku o zmniejszenie zaliczki, wynagrodzenie miesięczne będzie wyższe, bo nie trzeba będzie czekać na końcoworoczne wyrównanie podatku. 

O ile w przypadku osoby pracującej w jednym miejscu nie powinno być problemu ze zmniejszeniem kwoty (wtedy co miesiąc zaliczka będzie niższa o 300 zł), o tyle przy pracy w kilku miejscach pojawia się zasadniczy kłopot. Miesięczną kwotę obniżenia zaliczek, czyli 300 zł trzeba podzielić pomiędzy wszystkich pracodawców. 

Można wtedy zastosować kilka rozwiązań. Możesz złożyć PIT-2 u jednego pracodawcy – wtedy ten zmniejszy zaliczkę o maksymalną wysokość. Możesz też złożyć wniosek u kilku, zmniejszając jednak proporcjonalnie kwotę, o którą można zmniejszyć zaliczkę. 

PIT-2 dla zleceniobiorców

Od 2023 r. oświadczenie o stosowaniu miesięcznej kwoty zmniejszającej, mogą składać nie tylko – jak to było w poprzednich latach – pracownicy, ale też np. zleceniobiorcy, osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło, a także osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski, menadżerowie na kontraktach. W przypadku emerytów ZUS domyślnie stosuje 1/12 kwoty zmniejszającej i nie ma potrzeby składać PIT-2. 

Rezygnacja z ulgi dla młodych

Jeśli młody podatnik w jednym miejscu pracy przekroczy limit ulgi (85 528 zł), nie musi składać żadnego oświadczenia, bo pracodawca automatycznie przestanie ulgę stosować. 

Limit 85 528 zł dotyczy jednak wszystkich przychodów łącznie, a nie każdej umowy osobno. Jeśli więc ktoś zarabia w kilku miejscach, może limit przekroczyć, a zatrudniające go firmy nie będą tego świadome i dalej będą stosować ulgę. 

Wówczas, gdy roczne zarobki podatnika przekroczą 85 528 zł plus kwota wolna (30 tys. zł), może powstać obowiązek dopłacenia podatku w rozliczeniu rocznym PIT, stad korzystnie może być zrezygnowanie w trakcie roku z ulgi u jednego z pracodawców. Reasumując, rezygnację z ulgi dla młodych powinni rozważyć tylko najlepiej opłacani młodzi pracownicy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Kwalifikowany podpis elektroniczny na polskim rynku

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Na to pytanie odpowiedzi szuka coraz więcej osób, jako że usługi zaufania stają się coraz bardziej powszechne. Nic dziwnego, korzystanie...

Jak przebiega kontrola ZUS L4? Kiedy można się spodziewać kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego?

Pracodawca może podejrzewać, że jego pracownik, który poszedł na „chorobowe”, w rzeczywistości ma się dobrze, a nawet wykonuje dodatkową pracę zarobkową. Zawiadomi ZUS, a...

Podpis elektroniczny PDF. Jak podpisać dokument PDF e-podpisem?

Podpis elektroniczny to narzędzie, które zrewolucjonizowało świat administracji i biznesu. Pozwala ono na w pełni zdalny obieg dokumentów, co znacznie usprawnia i ułatwia ten...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!