Czy PIT-2 jest obowiązkowy?

Co to jest PIT-2? Czy PIT-2 jest obowiązkowy? Czy mogą składać go zleceniobiorcy? A młodzi podatnicy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania. Przygotuj się na składanie PIT-u.

PIT-2 przez lata pełnił funkcję oświadczenia pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zobacz, jaką obecnie spełnia funkcję. 

PIT-2 – co to jest?

PIT-2 to dokument, który wpływa na to, ile pieniędzy ostatecznie dostaniemy. Wszystko dlatego, że jeśli na skutek złożenia lub niezłożenia wniosku wynagrodzenie netto będzie zaniżone, to na koniec roku dostaniesz zwrot podatku. Gdy wynagrodzenie będzie wyższe, to może czekać cię obowiązek dopłaty podatku. 

Gdy PIT-2 został złożony w poprzednich latach, to nie trzeba go składać. Chyba że podatnik ma zamiar skorzystać z rozliczenia z małżonkiem. W takiej sytuacji trzeba wypełnić część E, a ta jest ważna tylko przez rok. Każdego roku trzeba też odnawiać wniosek o niepobieranie zaliczek.

PIT-2 – czy jest obowiązkowy?

Warto wiedzieć, że PIT-2 nie jest obowiązkowy. Oświadczenia pracowników można zbierać bez konieczności stosowania formularza PIT-2. 

PIT-2 – do czego służy?

O co chodzi z całą tą zaliczką na podatek dochodowy? Pracodawca, który zatrudnia pracowników, musi co miesiąc odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia pracownika. 

Rozliczenie podatku robi się raz w roku i wtedy ewentualnie dopłaca podatek lub czeka na zwrot. Wysokość zaliczki odprowadzanej każdego miesiąca wpływa na to, ile pieniędzy otrzymasz na konto. Każdemu przysługuje kwota zmniejszająca w wysokości 3600 zł rocznie. 

Jeśli nie upoważnimy nikogo do jej stosowania w ujęciu miesięcznym, wypłata „na rękę” będzie niższa, a wyrównanie dostaniemy dopiero za rok, gdy urząd skarbowy przeleje zwrot podatku. Poprzez złożenie wniosku o zmniejszenie zaliczki, wynagrodzenie miesięczne będzie wyższe, bo nie trzeba będzie czekać na końcoworoczne wyrównanie podatku. 

O ile w przypadku osoby pracującej w jednym miejscu nie powinno być problemu ze zmniejszeniem kwoty (wtedy co miesiąc zaliczka będzie niższa o 300 zł), o tyle przy pracy w kilku miejscach pojawia się zasadniczy kłopot. Miesięczną kwotę obniżenia zaliczek, czyli 300 zł trzeba podzielić pomiędzy wszystkich pracodawców. 

Można wtedy zastosować kilka rozwiązań. Możesz złożyć PIT-2 u jednego pracodawcy – wtedy ten zmniejszy zaliczkę o maksymalną wysokość. Możesz też złożyć wniosek u kilku, zmniejszając jednak proporcjonalnie kwotę, o którą można zmniejszyć zaliczkę. 

PIT-2 dla zleceniobiorców

Od 2023 r. oświadczenie o stosowaniu miesięcznej kwoty zmniejszającej, mogą składać nie tylko – jak to było w poprzednich latach – pracownicy, ale też np. zleceniobiorcy, osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło, a także osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski, menadżerowie na kontraktach. W przypadku emerytów ZUS domyślnie stosuje 1/12 kwoty zmniejszającej i nie ma potrzeby składać PIT-2. 

PIT-2 – rezygnacja z ulgi dla młodych

Jeśli młody podatnik w jednym miejscu pracy przekroczy limit ulgi (85 528 zł), nie musi składać żadnego oświadczenia, bo pracodawca automatycznie przestanie ulgę stosować. 

Limit 85 528 zł dotyczy jednak wszystkich przychodów łącznie, a nie każdej umowy osobno. Jeśli więc ktoś zarabia w kilku miejscach, może limit przekroczyć, a zatrudniające go firmy nie będą tego świadome i dalej będą stosować ulgę. 

Wówczas, gdy roczne zarobki podatnika przekroczą 85 528 zł plus kwota wolna (30 tys. zł), może powstać obowiązek dopłacenia podatku w rozliczeniu rocznym PIT, stad korzystnie może być zrezygnowanie w trakcie roku z ulgi u jednego z pracodawców. Reasumując, rezygnację z ulgi dla młodych powinni rozważyć tylko najlepiej opłacani młodzi pracownicy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!