Jak założyć sklep internetowy, który sprzedaje? 10 zasad

Jak założyć sklep internetowy? To bardzo proste. Dużo większym wyzwaniem jest założenie sklepu internetowego, który sprzedaje. Jak to zrobić? Oto najlepsze odpowiedzi.

Liczba sklepów internetowych rośnie. Jednak z roku na rok sporo sklepów kończy swoją działalność. Głównie z powodu tego, że bardzo słabo idzie sprzedaż. Jak założyć sklep internetowy, który sprzedaje? 

Jak założyć sklep internetowy? Zdobądź domenę

Dobry sklep internetowy to dobra lokalizacja. W internecie taką lokalizacją, adresem jest domena. Zakup domeny nie jest trudny. Wystarczy wejść na stronę jednego z rejestratorów domen i wybrać taką, która nam się podoba. Do najpopularniejszych dostawców domen należą domeny.pl, az.pl, nazwa.pl 

Podczas rejestracji sprawdzimy, czy wcześniej nikt nie zarejestrował domeny, na którą my mamy „chrapkę”. Zamiast kupować nową domenę, można spróbować zdobyć ją na rynku wtórnym, przejmując domenę, od właściciela, który albo zapomniał przedłużyć ją na kolejny rok lub też nie chce już z niej korzystać.

Jak założyć sklep internetowy, który odniesie sukces?

1. Dobre oprogramowanie

Najważniejsze będzie dobre oprogramowanie sklepu internetowego. Takie, które sprawnie działa, ale jednocześnie nie obciąża zbytnio serwera. Jeśli więc wybierasz oprogramowanie, zwróć uwagę na to, czy możesz swobodnie włączyć lub wyłączyć określone funkcje. 

Nie ma sensu utrzymywać aktywnych modułów, jeśli z nich nie będziesz korzystać. Nie wybieraj też opcji tysięcy dodawanych produktów, jeśli sprzedajesz ich zdecydowanie mniej. 

2. Przejrzystość

Przejrzystość to przede wszystkim umiar w stosowaniu różnych czcionek i banerów. Chodzi bowiem o to, by dało się wszystko bardzo szybko i łatwo znaleźć. Im mniej pól do wypełniania, tym lepiej 

3. Odpowiedni opisy

Jeśli zastanawiasz się, jak założyć sklep internetowy, musisz zdać sobie sprawę, że o skuteczności sprzedaży decydują przede wszystkim staranne opisy produktów, a nie różnorodność oferty. Jak zrobić takie opisy? 

Przed wszystko muszą być poprawne, czytelne i zachęcać do zakupu. Dobry opis ma wpływ na pozycjonowanie produktu w wyszukiwarkach. Przygotowując opis, nasyć go słowami kluczowymi. Dobrze jest umieścić technikalia konkretnego produktu. No i zdjęcia. Jeśli nie masz możliwości skorzystać z profesjonalnych zdjęć, zadbaj o profesjonalne oświetlenie i tło.

4. Wiele możliwości płatności

Coraz częściej klienci zwracają uwagę na różnorodność możliwości płatności. Prócz standardowych płatności przelewem, blikiem czy kartą, daj klientowi skorzystać z modelu odroczonych płatności. 

5. Wsparcie marketingowe

Jednak nawet najlepiej przygotowany sklep internetowy, nie będzie generował sprzedaży, jeśli nie zainwestujemy w marketing. Można skorzystać z płatnych kampanii Google Ads, które pomogą wypozycjonować odpowiednio produkty i sam sklep. 

Reklamy Google Ads można dość dokładnie personalizować. Ustawiając kampanię, ustalamy np. wiek, a także miejsce zamieszkania potencjalnego klienta. 

6. Partnerstwo influencerów i blogerów

Możesz spróbować współpracy z blogerami czy influencerami. Jeśli sprzedajesz produkty niszowe, nawiąż współpracę z blogerem działającym w tej samej branży. Mniej istotny jest tutaj duży zasięg. Bardziej pożądana jest konwersja. 

7. Nie rezygnuj z marketplaceów 

Nawet jeśli posiadasz swój własny sklep internetowy, nie rezygnuje z marketplace’ów, czyli platform, które pośredniczą w sprzedaży różnych produktów. Wielu klientów korzysta z takich serwisów ze względu na wygodę korzystania. Z perspektywy sprzedawcy, dają szansę na sprzedaż na całym świecie.

8. Kampanie newsletterowe

Choć może to się wydawać zaskakujące, to newslettery pozwalają generować bardzo dużą sprzedaż. Sukces tkwi jednak w dobrze ułożonych kampaniach newsletterowych. Nie mogą to być suche informacje o nowościach produktowych. To zdecydowanie za mało. Nie można też zapominać o tym, by korzystać z narzędzi, dzięki którym będzie można kontrolować konwersję newsletterów, czyli ich skuteczność 

9. Zbieraj opinie

Nie bez znaczenia są też pozytywne opinie. Od wejścia w życie dyrektywy Omnibus to właściciel sklepu odpowiada za to, były one wiarygodne. W związku z tym zachęcaj klientów do tego, by chwalili cię za idealną obsługę. 

10. Dbaj o lojalność 

W czasach walki cenowej niezmiernie ważne staje się utrzymanie lojalności klientów. Klienci, którzy już znają markę twojego sklepu, po udanych zakupach, na pewno do niego wrócą. Gdy raz pozyskasz klienta, to jego utrzymanie będzie tańsze niż szukanie nowego. Dobrze jest więc wprowadzać program lojalnościowy dla klientów. 

Jak widać, na sukces sklepu internetowego wpływa nie tyle platforma, na której jest zbudowany, ile przede wszystkim dobre przygotowanie opisów produktowych i marketing. Ważne jest też to, by ścieżka zakupowa była maksymalnie krótka i prosta. 

Jak założyć sklep internetowy? Towar

No dobrze, a skąd wziąć towar do sklepu internetowego? Modele stosowane przez sprzedawców są różne. Część kupuje określone towary z hurtowni, dorzuca marżę i sprzedaje klientowi końcowemu. 

Dropshipping

Są i tacy, którzy korzystają z dropshippingu. To model, w którym sprzedaje się produkt, który jest w magazynie producenta lub innego dystrybutora. Właściciel sklepu internetowego jest więc niejako pośrednikiem. Odpowiada za zbieranie zamówień, ale produkt wysyłany jest do klienta przez producenta lub dystrybutora głównego. 

Ten model pozwala na wystartowanie ze sklepem internetowym z minimalnym wkładem własnym. Nie trzeba bowiem kupować towarów do własnego magazynu. Sprawia to też, że jest wiele osób zainteresowanych handlem w modelu dropshippingowym, co wzmacnia konkurencję, ale z drugiej strony powoduje sporą presję cenową. 

Dropshipping generuje też ryzyko, że określonego produktu nie będzie akurat „na stanie”, i to po naszej, sprzedawcy stronie będzie wyjaśnienie klientowi, dlaczego nie jesteśmy w stanie zrealizować zamówienia.

Sklep internetowy – forma działalności

Sklep internetowy może być prowadzony w praktycznie każdej formie prawnej, choć nie ma co kryć najczęściej wybierana i najwygodniejsza jest jednoosobowa działalność gospodarcza. 

W tym modelu majątek firmowy jest jednocześnie majątkiem prywatnym i odwrotnie. Oznacza to, że właściciel sklepu internetowego odpowiada za wszystkie zobowiązania całym swoim majątkiem. Jeśli więc zaciągnie zobowiązania, których nie będzie w stanie pokryć z majątku firmowego, będzie musiał regulować zaległości prywatnymi pieniędzmi.

Drugą najpopularniejszą formą prowadzenia sklepu internetowego jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym wariancie sklep jest osobnym bytem, którym właściciel-wspólnik może tylko zarządzać. Wszystkie przychody i koszty rozliczane są przez spółkę. Spółka rekomendowana jest dla przedsięwzięć gospodarczych większych rozmiarów.

Jak założyć sklep internetowy? Ustal politykę cenową

To, jaką politykę cenową przyjmiemy, w dużej mierze zależy, czy sklep osiągnie sukces. Można oczywiście konkurować ceną. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze możemy na rynku pojawić się konkurent, który dany produkt zaproponuje taniej. Lepiej więc skupić się na dawaniu wartości klientowi. 

Może, zamiast niższej ceny zaproponować lepszą obsługę klienta albo produkt sprzedawać w pakietach? Kalkulując cenę, trzeba też obliczyć, ile musimy w miesiącu sprzedać towaru, mówiąc inaczej, jaki obrót musimy wygenerować, by zarobić na koszty, nie mówiąc już o osiągnięciu zysku. Wartość takich kosztów będzie oczywiście różna i zależeć będzie od sprzedawanego asortymentu, wielkości firmy i np. wartości wydatków reklamowych.

Być VAT-owcem czy nie?

W przypadku sprzedaży w sklepie internetowym pojawia się często pytanie, czy być VAT-owcem, czy nie. Tutaj przepisy są jasne. Jeśli nie przekraczamy obrotów ponad 200 000 złotych rocznie, to możemy wybrać, czy chcemy być czynnym płatnikiem VAT, czy nie. 

Jeśli obrót jest wyższy, to trzeba obowiązkowo zarejestrować się do VAT-u. Określone działalności, jak np. apteki, czy sprzedaż części samochodowych, niezależnie od wysokości obrotu, muszą już od pierwszego dnia działalności mieć status czynnego podatnika VAT.

Jak założyć sklep internetowy? Stwórz regulamin

Niezależnie od tego, czy będziesz sprzedawać swoje produkty we własnym sklepie internetowym, czy też na platformach typu marketplace, zawsze musisz mieć regulamin. Określa on np. warunki zwrotów towaru, przekazuje też dokładne informacje o twojej firmie, by kupujący wiedział, kto odpowiada za sprzedawany produkt. 

Są na rynku dostępne rozwiązania, które w zamian za stały abonament gwarantują aktualność regulaminu w każdym czasie. Nie warto decydować się na gotowe szablony dostępne w internecie. Szczególnie że firmy prawnicze, które dają gwarancję aktualności regulaminu, przystosowują go do twojej, konkretnej działalności.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!