Płatności kryptowalutami w Polsce – jak ją wprowadzić?

Płatności kryptowalutami w Polsce to stosunkowa nowość. Stają się jednak coraz bardziej popularna. Co ma zrobić właściciel firmy, by przyjmować płatności kryptowalutami?

Niezależnie od tego, czy znamy się na rynku kryptowalut, czy nie, to jako przedsiębiorcy powinniśmy podążać za trendami i zdawać sobie sprawę, że system finansowy się zmienia. Coraz mniej płatności dokonuje się przy pomocy tradycyjnej gotówki. Popularniejsze stają się płatności elektroniczne, czy to kartami płatniczymi, czy przelewem. Swoich zwolenników znajdują też kryptowaluty. Co trzeba zrobić, by w swojej firmie przyjąć płatności kryptowalutami w Polsce?

Płatności kryptowalutami w Polsce

Płatności kryptowalutami stają się coraz popularniejsze. Wiedzą o tym zarządzający firmami i dają swoim klientom możliwość rozliczania transakcji w bitocoinach lub innych kryptowalutach. Rośnie liczba miejsc akceptujących takie płatności. Nie są to tylko sklepy internetowe. Coraz więcej jest też punktów stacjonarnych, które przyjmują takie płatności. Na stronie Coinmap można znaleźć wszystkie zarejestrowane punkty przyjmujące płatności kryptowalutami.

Zalety kryptowalut

Sprzedawcy, zanim wprowadzą możliwość rozliczania się kryptowalutami, muszą przekonać się o zaletach takiego rozwiązania. Podstawowym atutem jest fakt, że rozliczanie transakcji jest proste, szybkie i bardzo tanie. Wszystko dlatego, że nie ma pośredników. Zdecydowanym plusem transakcji w kryptowalutach jest szybkie ich rozliczanie.

Gdy transakcja kartowa rozlicza się formalnie nawet 2-3 dni, płatność kryptowalutowa zapisywana jest na koncie sprzedawcy w ciągu kilku chwil. Dla klienta korzyścią okazuje się prywatność transakcji. Nie trzeba przekazywać żadnych danych, by zapłacić bitcoinem czy inną walutą.

Sposoby akceptacji bitcoinów

Sposób przyjmowania płatności bitcoinem jest wiele. Jednym z najprostszych może być chociażby kod QR przekierowujący do portfela kryptowalutowego sprzedawcy. Na rynku są też gotowe rozwiązania w formie bramek płatniczych przyjmujących rozliczenia takich transakcji. No dobrze, to jak zabrać się za przyjmowanie płatności w bitcoinach.

Pierwszym elementem, będzie stworzenie portfela kryptowalutowego. Mówiąc najprościej, jest to odpowiednik konta w banku. Coraz więcej dostawców terminali płatniczych używanych do transakcji kartami jest w stanie rozliczać płatności kryptowalutowe. Mało tego. Pojawiają się na rynku aplikacje, które umożliwiają przyjmowanie płatności smartfonem. Wtedy staje się on czymś w rodzaju terminala przyjmującego płatności.

Gotowe bramki kryptowalutowe

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań dla sklepów internetowych, które pozwalają rozliczać transakcje kryptowalutowego. To m.in. Blockonomics, który generuje kod QR dla klienta, by potem, po dwóch potwierdzeniach z sieci krypto zaakceptować transakcję.

Innym rozwiązaniem jest BTCPay. System jest dostępny za darmo. To narzędzie powoduje, że bitcoiny trafiają bezpośrednio do portfela sprzedawcy.

Są też gotowe bramki płatnicze. Jednym z najbardziej znanych jest BitBay Pay. Pozwala konwertować kryptowaluty od razu na pieniądze tradycyjne. Od każdej transakcji pobierana jest jednak niewielka prowizja.

Można też skorzystać z CoinGate. Tutaj prowizji jest wyższa, ale bramka obsługuje zdecydowanie więcej kryptowalut. System ma opcję natychmiastowego przeliczania kryptowalut na dowolną walutę.

Kryptowaluty w stacjonarnym punkcie

A co jeśli chcemy mieć możliwość przyjmowania płatności w sklepie stacjonarnym? W tym przypadku wystarczy kartka z kodem QR. Gdy klient go zeskanuje, system przekieruje go bezpośrednio do portfela sprzedawcy. Oprócz tego dostępne są już wspomniane terminale POS. Wśród znanych na rynku marek warto wyróżnić chociażby EletroPay. Ten terminal ma wbudowaną drukarkę pokwitowań.

Im szybciej sprzedawca zdecyduje się wdrożyć płatności kryptowalutowe, tym więcej korzyści biznesowych. Warto bowiem skorzystać na tym, że jesteśmy w czymś pierwsi.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!