Jak zatrudnić pracownika spoza Unii Europejskiej?

Gdy na polskim rynku brakuje pracowników, gdy nie ma ich także na terenie Unii Europejskiej, wielu przedsiębiorców rozgląda się za pracownikami spoza Unii.

Problem z pozyskaniem pracowników mają przedsiębiorcy z wielu krajów. Unia Europejska dała możliwość pracy w dowolnym kraju Wspólnoty na takich samych zasadach jak rodowici mieszkańcy. Jednak gdy pojawia się kłopot z dostępem do siły roboczej, warto zwrócić się ku pracownikom spoza Unii Europejskiej. W tej grupie najczęściej zatrudniani są pracownicy z Ukrainy, Białorusi czy Mołdawii, ale i z odleglejszych stron. Polscy pracodawcy doceniają ich za to, że są pracownicy i mają dużą motywację do pracy. Jak zatrudnić pracownika spoza Unii Europejskiej?

Procedura zależy przede wszystkim od tego, z jakiego kraju pochodzi kandydat, którego chcemy zatrudnić. W przypadku Armenii, Gruzji, Rosji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy działa tzw. procedura uproszczona, zwanej też procedurą oświadczeniową. Regulacje te pozwalają na szybką legalizację zatrudnienia pracowników. Szybką bo wynoszącą siedem dni. Obywatele innych krajów mogą mieć zalegalizowany proces zatrudnienia w ciągu 30 dni.

Uproszczona procedura zatrudnienia pracownika spoza Unii – procedura uproszczona

Zacznijmy od procedury uproszczonej. Obywatele sześciu wymienionych krajów mogą pracować przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Wystarczy oświadczenie o powierzeniu pracy obcokrajowcowi. Składa się je w powiatowym urzędzie pracy.

Przedsiębiorca musi określić stanowisko, na jakie pragnie zatrudnić pracownika, a także wynagrodzenie jakie oferuje. Zgodnie z tą procedurą pracownik może być zatrudniony maksymalnie przez sześć miesięcy.

Wiza pracownicza

Kolejnym krokiem jest przekazanie takiego oświadczenia kandydatowi do pracy. Na podstawie tego dokumentu, może on w swoim kraju złożyć wniosek o wizę pracowniczą.

Gdy obcokrajowiec już przebywa w kraju, takie oświadczenie pozwala legalnie pracować w Polsce. Krok trzeci to podpisanie umowy o pracę i zgłoszenie rozpoczęcia zatrudnienia w urzędzie pracy. Jeśli pracowni z zagranicy nie podejmie pracy, to trzeba koniecznie o tym tez poinformować urząd.

Zatrudnienie pracownika spoza Unii – procedura zwykła

Gdy chcemy zatrudnić pracowników spoza krajów wymienionych wcześniej, trzeba przygotować się na znacznie dłuższy proces ich zatrudniania. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie oferty do urzędu pracy.

Wszystko po to, by sprawdzić, czy na lokalnym rynku są chętni do podjęcia takiej pracy. Jeśli nie ma takich osób, to można rozpocząć proces rekrutowania osoby z zagranicy. Procedura trwa od dwóch do trzech tygodni.

Gdy na lokalnym rynku nie ma właściwego pracownika, pracodawca składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla konkretnego obcokrajowca. Takie zezwolenie trzeba złożyć w urzędzie wojewódzkim. Trzeba w nim podać rodzaj pracy, typ umowy i wynagrodzenie. Na podstawie takiego zezwolenia można zatrudnić pracownika maksymalnie na 3 lata.

Takie zaświadczenie przekazuje się cudzoziemcowi. Na tej podstawie wnioskuje on o wizę pracowniczą. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy z cudzoziemcem. Urząd informujemy tylko wtedy, gdy cudzoziemiec nie podejmie pracy w ciągu 3 miesięcy od daty wskazanej na zezwoleniu albo zakończy pracę wcześniej niż 3 miesiące przed okresem ważności dokumentu.

Warto pamiętać, że procedury tej nie można zastosować gdy chcemy zatrudnić pracownika do prac sezonowych.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo pracy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!