fbpx

Pomysł na biznes – jak otworzyć żłobek?

Jak założyć żłobek? Czy klubik dziecięcy to dobry pomysł na biznes?

Prowadzenie żłobka nie jest prostym zadaniem. O tym jak ambitny to biznes niech świadczy fakt, że wciąż są miasta, w których nie ma żłobków. I to mimo faktu, że na uruchomienie żłobka można dostać dotację publiczną. Wszystko dlatego, że pomysł na biznes, którym jest żłobek wymaga spełnienia ostrych wymogów formalnych.

Pomysł na biznes – żłobek – przepisy

Zanim zaczniesz myśleć o uruchomieniu żłobka, koniecznie zapoznaj się z przepisami prawa, które wskazują obowiązki do spełniania. Chodzi tu przede wszystkim o standardy lokalowe i sanitarne. Przepisy wskazują np. wielkość każdego z pomieszczeń w żłobku. I tak jeśli w pomieszczeniu ma być od trzech do pięcioro dzieci, to pomieszczenie musi mieć co najmniej 16 metrów kwadratowych. Każde kolejne dziecko wymaga dodatkowych 2 metrów powierzchni. Chyba, że pobyt dziecka przekracza 5 godzin dziennie. Wtedy każde kolejne dziecko to o 2,5 metra większa powierzchnia. W każdym z pomieszczeń, w którym przebywa dziecko, musi być przynajmniej 20 stopni. Spore wymagania trzeba spełnić tez w zakresie sanitariatów, a zabawki i meble muszą mieć wymagane atesty. Ściany w pomieszczeniach sanitarnych muszą być do wysokości przynajmniej 2 metrów pokryte materiałami zmywalnymi i odpornymi na działanie wilgoci, a także środków dezynfekujących.

Znaczki dla dzieci w żłobku

Przepisy nakazują też by pościel i leżaki były wyraźnie oznaczone i przypisane do konkretnego dziecka. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem matki, to muszą być zapewnione odpowiednie warunki do jego przechowywania i podawania. Dobrze jeśli lokal ma możliwość bezpośredniego wyjścia na teren otwarty z urządzeniami do zabawy, które są dostępne wyłącznie dla dzieci ze żłobka.

Co to jest żłobek?

Przepisy określają też dokładnie czym jest żłobek. Jest to po prostu forma opieki nad najmłodszymi dziećmi. Do żłobka mogą uczęszczać dzieci od 20 tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym ukończy 3 lata, a w wyjątkowych sytuacjach (np. gdy brak jest miejsc w przedszkolu) do 4. Roku życia. Przepisy określają też, że w żłobku dziecko może przebywać maksymalnie 10 godzin dziennie. Prawo określa też ile dzieci maksymalnie może przebywać w danym żłobku.

Rejestr żłobków

Żłobek wymaga też wpisu do rejestru. Rejestr żłobków i klubów dziecięcych prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do rejestracji konieczny będzie PESEL, NIP i REGON, a także potwierdzenie faktu, że lokal, w którym chcemy prowadzić działalność, spełnia wymogi.

Lokalizacja żłobka

W przypadku żłobka bardzo ważna jest odpowiednia lokalizacja. Dobrze, jeśli będzie znajdować się w pobliżu osiedli zamieszkanych przez osoby z małymi dziećmi.

Klub dziecięcy zamiast żłobka?

Instytucją podobną do żłobka jest klubik dziecięcy. W takim miejscu sprawuje się opiekę nad dziećmi w wieku od 1 do 3 lat. Klub dziecięcy nie może przyjąć więcej niż 30 osób.

Kto może prowadzić żłobek?

Żłobek może być publiczny – wtedy prowadzą go organy gminne, powiatowe lub wojewódzkie albo urzędy, a także prywatny – prowadzony zarówno przez osoby fizyczne, jak i osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Regulamin żłobka

Każdy żłobek musi mieć swój statut i regulamin organizacyjny. Żłobek może mieć swoją kuchnię lub korzystać z kateringu. Co istotne, państwowy inspektor sanitarny może określić wyjątkowe wymagania dotyczące sposobu karmienia dzieci.

 
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie pracy 2023. Zobacz listę najważniejszych zmian

Początek roku to zwykle czas na zmiany w prawie. Zobacz, jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców w 2023. 2023 rok obfituje w sporą liczbę...

Dotacja z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej

Dotacja z urzędu pracy może być dobrym źródłem finansowania na początku prowadzenia biznesu. Jeśli chcesz otworzyć firmę, warto zainteresować się tym, co oferują powiatowe...

Przedsiębiorca i OFE

Przedsiębiorca odprowadzający składki na ZUS wciąż zbiera środki w OFE. Zapowiadana likwidacja OFE nie doszła do skutku. Co jednak znamienne, popularność systemu spada. Jak...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!