Pomysł na biznes – jak otworzyć żłobek?

Jak założyć żłobek? Czy klubik dziecięcy to dobry pomysł na biznes? Sprawdź, jakie trzeba spełnić wymagania, aby go otworzyć? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie najważniejsze informacje.

Prowadzenie żłobka nie jest prostym zadaniem. O tym, jak ambitny to biznes niech świadczy fakt, że wciąż są miasta, w których nie ma żłobków. I to mimo faktu, że na uruchomienie żłobka można dostać dotację publiczną. Wszystko dlatego, że pomysł na biznes, którym jest żłobek, wymaga spełnienia ostrych wymogów formalnych.

Pomysł na biznes – żłobek – przepisy

Zanim zaczniesz myśleć o uruchomieniu żłobka, koniecznie zapoznaj się z przepisami prawa, które wskazują obowiązki do spełniania. Chodzi tu przede wszystkim o standardy lokalowe i sanitarne.

Przepisy wskazują np. wielkość każdego z pomieszczeń w żłobku. Jeśli w pomieszczeniu ma być od trzech do pięcioro dzieci, to pomieszczenie musi mieć co najmniej 16 metrów kwadratowych. Każde kolejne dziecko wymaga dodatkowych 2 metrów powierzchni. Chyba że pobyt dziecka przekracza 5 godzin dziennie. Wtedy każde kolejne dziecko to o 2,5 metra większa powierzchnia.

W każdym z pomieszczeń, w którym przebywa dziecko, musi być przynajmniej 20 stopni. Spore wymagania trzeba spełnić też w zakresie sanitariatów, a zabawki i meble muszą mieć wymagane atesty. Ściany w pomieszczeniach sanitarnych muszą być do wysokości przynajmniej 2 metrów pokryte materiałami zmywalnymi i odpornymi na działanie wilgoci, a także środków dezynfekujących.

Znaczki dla dzieci w żłobku

Przepisy nakazują też by pościel i leżaki były wyraźnie oznaczone i przypisane do konkretnego dziecka. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem matki, to muszą być zapewnione odpowiednie warunki do jego przechowywania i podawania. Dobrze, jeśli lokal ma możliwość bezpośredniego wyjścia na teren otwarty z urządzeniami do zabawy, które są dostępne wyłącznie dla dzieci ze żłobka.

Co to jest żłobek?

Przepisy określają też dokładnie, czym jest żłobek. Jest to po prostu forma opieki nad najmłodszymi dziećmi. Do żłobka mogą uczęszczać dzieci od 20 tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym ukończy 3 lata, a w wyjątkowych sytuacjach (np. gdy brak jest miejsc w przedszkolu) do 4. Roku życia. Przepisy określają też, że w żłobku dziecko może przebywać maksymalnie 10 godzin dziennie. Prawo określa też, ile dzieci maksymalnie może przebywać w danym żłobku.

Rejestr żłobków

Żłobek wymaga też wpisu do rejestru. Rejestr żłobków i klubów dziecięcych prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do rejestracji konieczny będzie PESEL, NIP i REGON, a także potwierdzenie faktu, że lokal, w którym chcemy prowadzić działalność, spełnia wymogi.

Lokalizacja żłobka

W przypadku żłobka bardzo ważna jest odpowiednia lokalizacja. Dobrze, jeśli będzie znajdować się w pobliżu osiedli zamieszkanych przez osoby z małymi dziećmi.

Klub dziecięcy zamiast żłobka?

Instytucją podobną do żłobka jest klubik dziecięcy. W takim miejscu sprawuje się opiekę nad dziećmi w wieku od 1 do 3 lat. Klub dziecięcy nie może przyjąć więcej niż 30 osób.

Kto może prowadzić żłobek?

Żłobek może być publiczny – wtedy prowadzą go organy gminne, powiatowe lub wojewódzkie albo urzędy, a także prywatny – prowadzony zarówno przez osoby fizyczne, jak i osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Regulamin żłobka

Każdy żłobek musi mieć swój statut i regulamin organizacyjny. Żłobek może mieć swoją kuchnię lub korzystać z kateringu. Co istotne, państwowy inspektor sanitarny może określić wyjątkowe wymagania dotyczące sposobu karmienia dzieci.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza to wciąż...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!