Pierwsza zaliczka na podatek dochodowy. Jak rozliczyć?

Pierwsza zaliczka na podatek dochodowy rozliczona i wpłacona samodzielnie przez przedsiębiorcę to zdecydowana różnica w stosunku do sytuacji, gdy pracujesz „dla kogoś”.

W sytuacji, gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę albo tez wykonujemy swoje obowiązki na podstawie umowy cywilno-prawnej (umowa zlecenie czy umowa o dzieło), podatki rozliczane są przez tego, kto zleca nam konkretną pracę. Jako zatrudnieni otrzymujemy na konto kwotę po wszystkich potrąceniach. W sytuacji, gdy stajesz się przedsiębiorcą, zaliczka na podatek dochodowy staje się sporym wyzwaniem. Szczególnie że trzeba rozliczyć ją samodzielnie, a oprócz tego opłacić konieczny podatek.

Jak zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, będziesz musiał jako przedsiębiorca samodzielnie go wyliczyć. Wiele programów księgowych wylicza zaliczkę na podatek na koniec każdego miesiąca. Pomoże ci w tym również księgowy.

CZYTAJ TAKŻE: Jaki podatek zapłacę? Jak policzyć ile podatku zapłacę?

Zaliczka na podatek będzie zależała od tego, w jaki sposób się rozliczasz. Jeśli rozliczasz się zgodnie ze skalą podatkową lub podatkiem liniowym to rozliczasz je na koniec miesiąca w zależności od tego, jak wysoki dochód osiąga działalność gospodarcza.

Deklaracje na podatek

Od kilku lat nie trzeba składać deklaracji miesięcznych razem z zaliczką na podatek dochodowy. Po obliczeniu kwoty podatku trzeba go wpłacić do urzędu skarbowego. Każdy podatnik posiada mikrorachunek podatkowy.

To rodzaj indywidualnego rachunku bankowego, przypisanego do konkretnego podatnika. Na mikrorachunek wpłacamy np. zaliczki na podatek dochodowy i rozliczamy podatek VAT. Mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu, działa on na podobnej zasadzie jak indywidualny rachunek bankowy dostawcy gazu lub energii elektrycznej. Indywidualny rachunek pomaga rzetelniej prowadzić wszystkie rozliczenia.

CZYTAJ TAKŻE: 10 pomysłów, by zapłacić mniejszy podatek dochodowy

Mikrorachunek podatkowy

Systemy bankowe mają dziś funkcjonalności pozwalające praktycznie bez kłopotu zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy. Wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać rodzaj podatku (w tym przypadku będzie to zaliczka na podatek dochodowy) i oznaczenie okresu, za jaki jest ona wpłacana. Jeśli rozliczamy się miesięcznie, to oznaczamy miesiąc, za który płacimy. Jeśli kwartał, to kwartał.

Strata w firmie. Co z zaliczką na podatek dochodowy?

Prowadząc działalność gospodarczą, możesz mieć okresy, gdy poniesiesz stratę finansową. W takiej sytuacji nie zapłacisz zaliczki na podatek. Mało tego, w żaden sposób nie musisz informować fiskusa, że firma nie wygenerowała zysku.

Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy

Termin zapłaty zaliczki zależy od tego, czy przedsiębiorca wybiera okres rozliczeń miesięczny, czy kwartalny. Niezależnie od tego, czy rozlicza się skalą podatkową, czy podatkiem liniowym, termin opłacenia zaliczki na podatek zawsze będzie taki sam.

CZYTAJ TAKŻE: Nadpłata podatku VAT i zaliczki na podatek dochodowy

W przypadku rozliczenia miesięcznego zaliczkę na podatek trzeba wpłacić do 20. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, którego dotyczy zaliczka. Jeśli więc rozpoczynasz działalność w styczniu, to za styczeń zaliczkę podatkową zapłacisz do 20 lutego.

W przypadku rozliczenia kwartalnego podatek płacimy do 20. dnia miesiąca, który następuje po kwartale, którego zaliczka dotyczy. Innymi słowy, zaliczka podatkowa za pierwszy kwartał (za miesiące: styczeń, luty, marzec) trzeba zapłacić do 20 kwietnia.

Jeśli dzień zapłaty zaliczki podatku przypada na dzień wolny, należy ją uregulować w najbliższy po nim dzień roboczy.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!