Prosta Spółka Akcyjna – co to jest?

Czym jest prosta spółka akcyjna? W jaki sposób się ją zakłada? Czym różni się od spółki akcyjnej? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania.

Prosta Spółka Akcyjna to nowa formuła prowadzenia biznesu. To niewielki kapitał na początek, proste zasady budowania struktur, czy likwidacji. Oto najważniejsze cechy prostej spółki akcyjnej.

Prosta Spółka Akcyjna

„Standardowa” spółka akcyjna kojarzy się nam z koniecznością posiadania sporego kapitału, skomplikowaną strukturą formalną i koniecznością wypełniania wielu procedur. Zupełnie inaczej działa Prosta Spółka Akcyjna. To nowa formuła prowadzenia działalności, która funkcjonuje od 1 lipca 2021 r. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy dopiero planują uruchomienie biznesu, głównie dla startupów nastawionych na innowacje.

Elementy PSA

Prosta Spółka Akcyjna (PSA) charakteryzuje się przede wszystkim bardzo niskim kapitałem akcyjnym przy zakładaniu spółki. To 1 zł. Zakłada też sporą elastyczność w zakresie zasad działania spółki, daje też możliwość podejmowania zdalnie uchwał. W stosunku do „standardowej” spółki akcyjnej, PSA znacznie łatwiej zlikwidować.

Założenie prostej spółki akcyjnej

Założenie PSA nie jest skomplikowane. Może być założona przez jedną osobę lub kilka. PSA może też funkcjonować jako spółka kilku osób prawnych (czyli spółek). Ograniczenie jest praktycznie tylko jedno. Nie da się zawiązać Prostej Spółki Akcyjnej przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa PSA

Jak w wielu innych spółkach, także i w tym przypadku podstawowym dokumentem jest umowa spółki. Określa się w niej przede wszystkim, jaki jest przedmiot działalności spółki, jakie ma organy, a także liczbę, serie i numery akcji, związane z nimi uprzywilejowanie.

Umowa może być zawarta poprzez wzorzec umowy, który można znaleźć w systemie S24 lub tradycyjnie, u notariusza. Wtedy można będzie dopisać lub doprecyzować kilka elementów. Pierwsze rozwiązanie będzie zdecydowanie tańsze. Nie trzeba bowiem płacić, chociażby taksy notarialnej. Z notariusza warto jednak skorzystać, jeśli potrzebować będziemy niestandardowych rozwiązań w umowie spółki.

Warto pamiętać, że jeśli do spółki chcemy wnieść wkład niepieniężny, to umowa PSA musi być zawarta u notariusza.

Rejestracja PSA

Prosta Spółka Akcyjna musi być zarejestrowana w KRS. Jeśli korzystamy ze wzorca umowy S24 to wystarczy, że wniosek podpiszą elektroniczne wszyscy członkowie zarządu. Złożenie wniosku przez S24 kosztuje 250 zł. Gdy wniosek przekazuje notariusz, to robi się to poprzez Portal Rejestrów Sądowych i wtedy opłata wynosi 500 zł. W tym wypadku nie załącza się umowy spółki podpisanej u notariusza.

W każdym przypadku trzeba będzie zapłacić 100 zł za wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Prosta Spółka Akcyjna – organy

Najważniejszym organem prostej spółki akcyjnej jest walne zgromadzenie. W jego skład wchodzą akcjonariusze, czyli osoby, które posiadają akcje spółki. W przypadku jednoosobowej PSA, skład walnego zgromadzenia to założyciel.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy decyduje o tym, w jaki sposób będą prowadzone sprawy spółki. I tak można zastosować znany w wielu innych spółkach system, że zarząd prowadzi sprawy spółki. Pieczę nad zarządem sprawuje rada nadzorcza. Drugi sposób to nowość i unikalna cecha PSA. Według niego głównym organem spółki jest rada dyrektorów, która łączy w sobie cechy zarządu i rady nadzorczej. Oznacza to, że jednocześnie prowadzi sprawy spółki i sprawuje nadzór nad jej działalnością.

Każdy z organów może podejmować decyzje np. poprzez pocztę email lub komunikatory internetowe.

Prosta Spółka Akcyjna – kapitał

Kapitał, który musimy wnieść do spółki to przynajmniej 1 zł. Może to być wkład pieniężny albo niepieniężny, np. jakaś ruchomość lub udziały w innej spółce. Dzięki temu akcjonariuszem takiej spółki może zostać ktoś, kto nie posiada majątku. Akcje PSA nie mają wartości nominalnej. Przekładają się jednak na prawa głosu.

Udziałami (akcjami) PSA można handlować. Rejestrujemy je w rejestrze akcjonariuszy przez dom maklerski lub notariusza.

Rozwiązanie prostej spółki akcyjnej

Unikalną cechą prostej spółki akcyjnej jest łatwiejsze w porównaniu do innych spółek rozwiązanie spółki. Można to zrobić zgodnie z zasadami wynikającymi z umowy spółki, decyzji akcjonariuszy albo ogłoszenia upadłości. Prostą spółkę akcyjną można rozwiązać na dwa sposoby: z przeprowadzeniem likwidacji lub bez przeprowadzenia likwidacji.

W pierwszym przypadku trzeba będzie powołać likwidatorów. Będą oni kończyli bieżące sprawy spółki, windykowali należności, realizowali nieuregulowane zobowiązania czy zabezpieczali majątek, który pozostał. Mówiąc wprost – likwidatorzy przejmują zadania członków zarządu.

W drugim przypadku spółkę likwiduje się poprzez przeniesienie całego majątku spółki na jednego z akcjonariuszy. Niezależnie od sposobu likwidacji, ostatnim etapem rozwiązania spółki jest złożenie odpowiedniego wniosku o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców.

Przeczytaj więcej o rodzajach spółek.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!