fbpx

Prosta Spółka Akcyjna – co to jest?

Prosta Spółka Akcyjna to nowa formuła prowadzenia biznesu. To niewielki kapitał na początek, proste zasady budowania struktur, czy likwidacji. Oto najważniejsze cechy prostej spółki akcyjnej.

Prosta Spółka Akcyjna

„Standardowa” spółka akcyjna kojarzy się nam z koniecznością posiadania sporego kapitału, skomplikowaną strukturą formalną i koniecznością wypełniania wielu procedur. Zupełnie inaczej działa Prosta Spółka Akcyjna. To nowa formuła prowadzenia działalności, która funkcjonuje od 1 lipca 2021r. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy dopiero planują uruchomienie biznesu, głównie dla startupów nastawionych na innowacje.

Elementy PSA

Prosta Spółka Akcyjna (PSA) charakteryzuje się przede wszystkim bardzo niskim kapitałem akcyjnym przy zakładaniu spółki. To 1 zł. Zakłada też sporą elastyczność w zakresie zasad działania spółki, daje też możliwość podejmowania zdalnie uchwał. W stosunku do „standardowej” spółki akcyjnej, PSA znacznie łatwiej zlikwidować.

Założenie prostej spółki akcyjnej

Założenie PSA nie jest skomplikowane. Może być założona przez jedną osobę lub kilka. PSA może też funkcjonować jako spółka kilku osób prawnych (czyli spółek). Ograniczenie jest praktycznie tylko jedno. Nie da się zawiązać Prostej Spółki Akcyjnej przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa PSA

Jak w wielu innych spółkach, także i w tym przypadku podstawowym dokumentem jest umowa spółki. Określa się w niej przede wszystkim jaki jest przedmiot działalności spółki, jakie ma organy, a także liczbę, serie i numery akcji, związane z nimi uprzywilejowanie. Umowa może być zawarta poprzez wzorzec umowy, który można znaleźć w systemie S24 lub tradycyjnie, u notariusza. Wtedy można będzie dopisać lub doprecyzować kilka elementów. Pierwsze rozwiązanie będzie zdecydowanie tańsze. Nie trzeba bowiem płacić chociażby taksy notarialnej. Z notariusza warto jednak skorzystać, jeśli potrzebować będziemy niestandardowych rozwiązań w umowie spółki.

Warto pamiętać, że jeśli do spółki chcemy wnieść wkład niepieniężny, to umowa PSA musi być zawarta u notariusza.

Rejestracja PSA

Prosta Spółka Akcyjna musi być zarejestrowana w KRS. Jeśli korzystamy z wzorca umowy S24 to wystarczy, że wniosek podpiszą elektroniczne wszyscy członkowie zarządu. Złożenie wniosku przez S24 kosztuje 250 zł. Gdy wniosek przekazuje notariusz, to robi się to poprzez Portal Rejestrów Sądowych i wtedy opłata wynosi 500 zł. W tym wypadku nie załącza się umowy spółki podpisanej u notariusza.

W każdym przypadku trzeba będzie zapłacić 100 zł za wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Prosta Spółka Akcyjna – organy

Najważniejszym organem prostej spółki akcyjnej jest walne zgromadzenie. W jego skład wchodzą akcjonariusze, czyli osoby, które posiadają akcje spółki. W przypadku jednoosobowej PSA, skład walnego zgromadzenia to założyciel.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy decyduje o tym w jaki sposób będą prowadzone sprawy spółki. I tak można zastosować znany w wielu innych spółkach system, że zarząd prowadzi sprawy spółki. Pieczę nad zarządem sprawuje rada nadzorcza. Drugi sposób to nowość i unikalna cecha PSA. Według niego głównym organem spółki jest rada dyrektorów, która łączy w sobie cechy zarządu i rady nadzorczej. Oznacza to, że jednocześnie prowadzi sprawy spółki i sprawuje nadzór nad jej działalnością.

Każdy z organów może podejmować decyzje np. poprzez pocztę email lub komunikatory internetowe.

PSA – kapitał

Kapitał, który musi być wniesiony to przynajmniej 1 zł. Może to być wkład pieniężny albo niepieniężny, np. jakaś ruchomość lub udziały w innej spółce. Dzięki temu akcjonariuszem takiej spółki może zostać ktoś kto nie posiada majątku. Akcje PSA nie mają wartości nominalnej. Przekładają się jednak na prawa głosu.

Udziałami (akcjami) PSA można handlować. Są one zarejestrowane w rejestrze akcjonariuszy przez dom maklerski lub notariusza.

Rozwiązanie prostej spółki akcyjnej

Unikalną cechą prostej spółki akcyjnej jest łatwiejsze w porównaniu do innych spółek rozwiązanie spółki. Można to zrobić zgodnie z zasadami wynikającymi z umowy spółki, decyzji akcjonariuszy albo ogłoszenia upadłości. Prostą spółkę akcyjną można rozwiązać na dwa sposoby: z przeprowadzeniem likwidacji lub bez przeprowadzenia likwidacji.

W pierwszym przypadku trzeba będzie powołać likwidatorów. Będą oni kończyli bieżące sprawy spółki, windykowali należności, realizowali nieuregulowane zobowiązania czy zabezpieczali majątek, który pozostał. Mówiąc wprost – likwidatorzy przejmują zadania członków zarządu. W drugim przypadku spółka likwidowana jest poprzez przeniesienie całego majątku spółki na jednego z akcjonariuszy. Niezależnie od sposobu likwidacji, ostatnim etapem rozwiązania spółki jest złożenie odpowiedniego wniosku o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Pomysły na biznes mogą być najróżniejsze. Przygotowaliśmy listę 10 pomysłów, które mogą stać początkiem świetnego biznesu w 2023r. Chcesz otworzyć biznes ale nie wiesz jaki...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kalkulator brutto na netto

Wynagrodzenie brutto to całkowite wynagrodzenie przed odliczeniem podatku i składek na ubezpieczenie społeczne. Na konto pracownika wpływa jednak inna kwota. Już po odliczeniach. To...

Całkowity koszt zatrudnienia na umowę o dzieło

Jaki jest całkowity koszt zatrudniania na umowę o dzieło? Czy zatrudnianie na umowę o dzieło się opłaca? Rosnące koszty prowadzenia działalności powodują, że przedsiębiorcy szukają...

Co to jest cold mailing?

Cold mailing, czyli zimne maile kojarzą się z denerwującymi reklamami, a nawet spamem. Okazuje się jednak, że jest to bardzo skuteczne narzędzie marketingowe. Co to...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!