PIT-36 – kogo dotyczy? Jak go wypełnić?

PIT-36 to jeden z najpopularniejszych rodzajów deklaracji. Do złożenia zeznania podatkowego na formularzu PIT-36 zobowiązany jest każdy, kto prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, a także ci, którzy uzyskiwali dochód z dzierżawy lub najmu.

PIT-36 składają też podatnicy, którzy osiągają przychody z zagranicy, podatnicy, którzy prowadzą konkretne, specyficzne aktywności produkcji rolnej, podatnicy, którzy zdecydowali się skorzystać z kredytu podatkowego.

Formy opodatkowania

W przypadku działalności gospodarczej można dochody rozliczać na kilka sposobów. Najpopularniejszy to zasady ogólne z dwoma progami: 12% oraz 32%. Mamy jeszcze podatek liniowy 19%. Prawo pozwala też na rozliczenie ryczałtowe przychodów. Stawka podatku jest uzależniona od rodzaju przychodu i może wynosić 2%, 3%, 5.5%, 8.5%, 17%, lub 20%.

Jak prawidłowo rozliczać PIT 36

W przypadku rozliczenia liniowego obowiązuje PIT-36L, natomiast dla ryczałtowców PIT 28. PIT-36 jest więc dla tych, którzy rozliczają się skalą podatkową. Jeśli jako przedsiębiorca wybierzesz inną formę rozliczenia podatku, trzeba będzie wypełnić inną deklarację.

Skala podatkowa to inaczej rozliczenie na zasadach ogólnych. Stawki podatku to 12% (do 120 000 zł) i 32% nadwyżki ponad 120 000 zł. Co ważne, skala podatkowa liczona jest od dochodu, a nie przychodu. Znaczy to tyle, że od przychodu musimy odliczyć wszystkie koszty poniesione w związku z poniesionym przychodem.

PIT-36 i PIT/B

Czy da się połączyć kilka dochodów na jednej deklaracji? Jak już wiadomo, PIT-36 odnosi się do dochodów rozliczanych według zasad ogólnych. Jeśli przedsiębiorca otrzymuje jeszcze wynagrodzenie z etatu, to wystarczy, że cały dochód wykaże na jednej deklaracji. Wystarczy dodać załącznik PIT/B, który informuje o wysokości dochodu z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się zlikwidować działalność, to po sporządzeniu remanentu, czyli spisu z natury wszystkich składników majątku, będzie można właściwie obliczyć dochód. To różnica między przychodami a wydatkami na nabycie składników majątku, których nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu. PIT-36 powinien być w takiej sytuacji odpowiednio wypełniony a podatek od dochodu uiszczony.

Ulgi

Każdy, kto rozlicza deklarację PIT-36 może skorzystać z ulg podatkowych. Wśród wybranych ulg może być np. ulga prorodzinna, czy ulga związana z darowizną. Dodatkowo może rozliczyć się z małżonkiem.

PIT-36 można wypełnić online i dostarczyć go w formie elektronicznej. Wypełnianie PIT-36 przez internet jest o tyle proste, że system podpowiada co wpisać w konkretnej rubryce. Najpierw wpisujemy swoje dane wraz z adresem, potem wybieramy odpowiedni urząd skarbowy, do którego składamy zeznanie. Zaznaczamy też cel złożenia zeznania.

Część „C” to informacje dodatkowe. Jedna połowa dotyczy podatnika, druga małżonka. Przychody wpisujemy w rubryki odpowiednie dla konkretnego źródła uzyskania przychodów.

W kolejnym punkcie wpisujemy nazwę naszej działalności gospodarczej i cały przychód osiągnięty w roku, który rozliczamy. Poniżej wpisujemy koszty uzyskania przychodu. Różnica stanowi dochód. Zawsze podajemy też wpłacone zaliczki na podatek dochodowy. W rubryce 70  i 72 wpisujemy wpłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli osiągnęliśmy inne dochody, to też możemy je dodać.

W części „H” wpisujemy, czy coś zwiększyło podstawę opodatkowania, czy ją zmniejszyło. W części „I” obliczony jest podatek dochodowy. Część „N” wskazuje, czy podatek będzie do zwrotu, czy trzeba będzie raczej dopłacić.

Jeśli rozliczamy się razem z małżonkiem, musimy z nim pozostawać we wspólnocie majątkowej przez cały rok podatkowy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!