Przewóz osób – czy to dobry pomysł na biznes?

Przewóz osób jest jednym z najpopularniejszych pomysłów na biznes. Bardzo wiele osób szuka informacji o zarabianiu w ten sposób, ale tylko nieliczni decydują się spróbować. Czy przewóz osób jest dochodowy? Kto może się tym zajmować? Dowiedz się tego z naszego materiału.

Kto może przewozić osoby?

Przewóz osób wydaje się biznesem bardzo banalnym. Mamy środek transportu (bus, autobus) i wozimy pasażerów z jednego miejsca do drugiego. 

Praktyka jest jednak zgoła inna. Zanim ruszysz, czeka cię sporo biurokracji. Stopień jej skomplikowana zależy przede wszystkim od rodzaju transportu, którym chcesz się zająć. Inaczej będzie bowiem wyglądała kwestia uruchomienia firmy taksówkowej świadczącej usługi lokalnie samochodem osobowym, a inaczej przewozów autobusowych na trasach międzynarodowych.

Rodzaje przewozu osób

Wyróżniamy kilka rodzajów działalności związanych z przewozem osób. Jednym z popularniejszych jest przewóz osób autokarem lub busem. Może to być autobus wożący ludzi na terenie jednej gminy lub województwa albo też przewozy międzynarodowe.

Przewóz taksówką

Przewóz taksówką jest zdecydowanie najmniej skomplikowany. Jednak i tu nie obejdzie się bez spełnienia biurokratycznych wymogów. Warto pamiętać, że licencja taksówkowa dotyczy konkretnego rejonu.

Przewóz osób na aplikację

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu do przewożenia ludzi przy pomocy aplikacji potrzebny był praktycznie tylko samochód. Dziś sytuacja trochę się skomplikowała. 

W teorii przepisy każdorazowo wymagają rejestracji działalności gospodarczej od kierowców, świadczących usługi przewozu osób – podobnie jak i licencji taksówkarskiej. W praktyce, dzięki firmom pośredniczącym, które zatrudniają kierowców na podstawie umowy cywilnoprawnej, ci nie muszą mieć osobnej licencji.

Jakie wymagania dla przewozu osób?

Podstawą będzie prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Dla taksówki zwykle wystarczy kat. B. Żeby prowadzić autobus, trzeba będzie uzyskać kategorię D. Zawodowy kierowca będzie też musiał zdobyć orzeczenie lekarskie. 

Pierwsze dotyczy ogólnego stanu zdrowia i braku przeciwwskazań dla wykonywania zawodu, drugie to orzeczenie od psychologa, który wyda orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy – tym razem, na płaszczyźnie zdrowia psychicznego.

Oba badania ważne są pięć lat. Potrzebne będzie też zaświadczenie o niekaralności.

Ile kosztuje licencja na przewóz osób?

Rodzaj licencji na przewóz osób decyduje o tym, w jaki sposób będziemy ją zdobywać. Licencja taxi kosztuje 200 złotych, licencja dla busa to 800 zł.

Ile można zarobić na usługach przewozowych?

Taksówkarz zarabia ok. 4-5 tys. złotych miesięcznie (oczywiście wiele zależy od częstotliwości kursów), a przedsiębiorca zajmujący się przewozami międzynarodowymi autokarem nawet 3-4 razy więcej.

Kto musi mieć licencję?

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zarabia na przewozie rzeczy lub osób, musi legitymować się licencją. Nie ma przy tym znaczenia, czy transport jest wykonywany samochodem osobowym, busem czy autokarem. Jeśli firma na tym zarabia, licencja jest obowiązkowa.

Kogo nie obowiązuje licencja transportowa?

Warto zaznaczyć, że wymóg uzyskania licencji na podstawie nowych zasad nie dotyczy: 

  • przewozów pojazdami od 2,5 do 3,5 tony; 
  • krajowych i międzynarodowych przewozów osób; 
  • wyłącznie krajowych przewozów rzeczy; 
  • międzynarodowych przewozów rzeczy na potrzeby własne.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Kwalifikowany podpis elektroniczny na polskim rynku

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Na to pytanie odpowiedzi szuka coraz więcej osób, jako że usługi zaufania stają się coraz bardziej powszechne. Nic dziwnego, korzystanie...

Jak przebiega kontrola ZUS L4? Kiedy można się spodziewać kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego?

Pracodawca może podejrzewać, że jego pracownik, który poszedł na „chorobowe”, w rzeczywistości ma się dobrze, a nawet wykonuje dodatkową pracę zarobkową. Zawiadomi ZUS, a...

Podpis elektroniczny PDF. Jak podpisać dokument PDF e-podpisem?

Podpis elektroniczny to narzędzie, które zrewolucjonizowało świat administracji i biznesu. Pozwala ono na w pełni zdalny obieg dokumentów, co znacznie usprawnia i ułatwia ten...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!