Jakie są dotacje na otwarcie firmy w 2023? Dofinansowania z Unii Europejskiej i Urzędu Pracy

Jeśli planujesz rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, musisz poznać dotacje na otwarcie firmy. Dzięki tym dodatkowym źródłom finansowania otwarcie biznesu będzie łatwiejsze. Sprawdź, jak je uzyskać. 

Dotacje na otwarcie firmy 2023

Źródeł dotacji jest wiele. Zacznijmy od tych pochodzących z Unii Europejskiej. UE proponuje dotacje na otwarcie firmy, a także pożyczki służące do tego celu. Żeby dostać pomoc z Unii Europejskiej, trzeba być bezrobotnym. Fundusze europejskie pokrywają wydatki związane z własnej firmy. 

Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotacje UE za pośrednictwem lokalnych operatorów.

Osoby, które mają więcej niż 30 lat, mogą skorzystać z pieniędzy w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, a te, które są młodsze z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Każdy region i województwo ma własną listę projektów, które zostały zatwierdzone do dofinansowania. Każde ogłoszenie o dotacji na otwarcie formy ma określoną datę wygaśnięcia. Wybory odnawiane są cyklicznie.

Dotacje na otwarcie firmy 2023 – jak je uzyskać?

Gdy już wybierzemy program, z którego będziemy chcieli skorzystać, konieczne będzie złożenie wniosku o dofinansowanie. To po prostu krótki biznesplan, w którym opisujemy zarys naszego przedsięwzięcia. 

Po przejściu tego etapu czeka nas rozmowa rekrutacyjna z doradcą programu. Na koniec przedstawia się dokładniejszy biznesplan. Jeśli chcemy uzyskać pieniądze z UE, to musimy w nim szczegółowo opisać swoje motywy podjęcia działalności gospodarczej, a także specyfikę rynku, wskazać produkty/usługi, a także określić politykę cenową.

Dokument oceniany jest pod kątem racjonalności wydatków, jakości odpowiedzi i spójności biznesplanu.

Dotacje na otwarcie firmy 2023 – ile można dostać finansowania?

W ramach dofinansowania na otwarcie firmy możemy dostać pieniądze na utworzenie firmy (maksymalna kwota to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia w Polsce), a także dotację pomostową (kwota przeważnie oscyluje od 1000 do 2500 zł). W sumie wartość wsparcia może sięgnąć nawet 50 000 zł.

Dotacja pomostowa jest dostępna wyłącznie w ramach dofinansowania UE. To dodatkowy miesięczny dopływ gotówki, który ma pomóc w uzyskaniu względnej płynności finansowej nowej firmy. Docelowo pomoc pomostowa jest przyznawana na 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, ale w niektórych sytuacjach może zostać przedłużona o kolejne 6 miesięcy.

Dotacje na otwarcie firmy 2023 – umowa dotacji

Gdy decyzja o przyznaniu dotacji jest pozytywna, podpisuje się umowę, w której określone są bardzo dokładnie warunki wypłaty środków, a także prawa i obowiązki beneficjenta. W ramach rozliczenia trzeba przedstawić faktury i potwierdzenie poniesienia kosztów.

Dotacje na otwarcie firmy 2023 z Urzędu Pracy

Dotacje na otwarcie firmy z urzędu pracy pozwoli zakupić podstawowe narzędzia, czy sprzęt albo pokryć koszt szkoleń. O pieniądze na uruchomienie działalności najlepiej starać się na początku roku, bo środki szybko się kończą. Każdy urząd ma swoją pulę pieniędzy do wydania.

Dotacja z urzędu pracy jest bezzwrotna. Trzeba jednak spełnić pewne warunki, o których musisz wiedzieć jeszcze przed złożeniem wniosku. Przyznane środki otrzymasz w formie jednego przelewu, a dofinansowanie jest jednorazowe.

Pieniądze z urzędu pracy dostaje się „z góry”. Można je jednak wydać tylko na to, co założyliśmy we wniosku. Szczegóły możliwości otrzymania dofinansowania z urzędu pracy mogą się różnić w zależności od konkretnego PUP. Inne będą wtedy terminy na złożenie dokumentów, nieco mogą się zmienić również wymagania stawiane przed przyszłym przedsiębiorcą.

Dotacje na otwarcie firmy 2023 z Urzędu Pracy – kto może je dostać?

Dotacja przeznaczona jest na założenie firmy. Firma musi mieć formę jednoosobowej działalności gospodarczej. Pieniądze przyznawane są tylko osobie fizycznej, która ma status osoby bezrobotnej. Dodatkowo przez ostatnie 12 miesięcy nie można prowadzić innej działalności i mieć zawieszonej działalności. Wniosek można złożyć tylko w jednym urzędzie pracy.

Jaką działalność można otworzyć z dotacji? Musi mieć formę jednoosobowej działalności gospodarczej. Urzędnicy decydują czy środki będą przyznane, czy nie. Wiele zależy bowiem od tego, jaki biznesplan przedstawimy.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!