Jakie są dotacje na otwarcie firmy w 2023?

Jeśli planujesz rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, musisz poznać dotacje na otwarcie firmy. Dzięki tym dodatkowym źródłom finansowania otwarcie biznesu będzie łatwiejsze. Sprawdź, jak je uzyskać. 

Jakie są dotacje na otwarcie firmy?

Źródeł dotacji jest wiele. Zacznijmy od tych pochodzących z Unii Europejskiej. UE proponuje dotacje na otwarcie firmy, a także pożyczki służące do tego celu. Żeby dostać pomoc z Unii Europejskiej, trzeba być bezrobotnym. Fundusze europejskie pokrywają wydatki związane z rozpoczęciem działalności. 

Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotacje UE za pośrednictwem lokalnych operatorów. Osoby, które mają więcej niż 30 lat, mogą skorzystać z pieniędzy w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, a te, które są młodsze z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Każdy region i województwo ma własną listę projektów, które zostały zatwierdzone do dofinansowania. Każde ogłoszenie o dotacji  na otwarcie formy ma określoną datę wygaśnięcia. Wybory odnawiane są cyklicznie.

Jak uzyskać dotację na firmę?

Gdy już wybierzemy program, z którego będziemy chcieli skorzystać, konieczne będzie wypełnienie formularza rekrutacyjnego. To po prostu krótki biznesplan, w którym opisujemy zarys naszego przedsięwzięcia. 

Po przejściu tego etapu czeka nas rozmowa rekrutacyjna z doradcą programu. Na koniec przedstawia się dokładniejszy biznesplan. Jeśli chcemy uzyskać pieniądze z UE, to musimy w nim szczegółowo opisać swoje motywy podjęcia działalności gospodarczej, a także specyfikę rynku, wskazać produkty/usługi, a także określić politykę cenową. 

Dokument oceniany jest pod kątem racjonalności wydatków, jakości odpowiedzi i spójności biznesplanu.

Ile można dostać na otwarcie firmy?

W ramach dotacji na otwarcie firmy możemy dostać pieniądze na utworzenie firmy (maksymalna kwota to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia w Polsce), a także dotację pomostową (kwota przeważnie oscyluje od 1000 do 2500 zł). W sumie wartość wsparcia może sięgnąć nawet 50 000 zł.

Dotacja pomostowa jest dostępna wyłącznie w ramach dofinansowania UE. To dodatkowy miesięczny dopływ gotówki, który ma pomóc w uzyskaniu względnej płynności finansowej nowej firmy. Docelowo pomoc pomostowa jest przyznawana na 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, ale w niektórych sytuacjach może zostać przedłużona o kolejne 6 miesięcy.

Umowa dotacji

Gdy decyzja o przyznaniu dotacji jest pozytywna, podpisuje się umowę, w której określone są bardzo dokładnie warunki wypłaty środków, a także prawa i obowiązki beneficjenta. W ramach rozliczenia trzeba przedstawić faktury i potwierdzenie poniesienia kosztów.

Dotacja na otwarcie firmy z Urzędu Pracy

Dotacje na otwarcie firmy z urzędu pracy pozwoli zakupić podstawowe narzędzia, czy sprzęt albo pokryć koszt szkoleń. O pieniądze na uruchomienie działalności najlepiej starać się na początku roku, bo środki szybko się kończą. Każdy urząd ma swoją pulę pieniędzy do wydania.

Dotacja z urzędu pracy jest bezzwrotna. Trzeba jednak spełnić pewne warunki, o których musisz wiedzieć jeszcze przed złożeniem wniosku. Przyznane środki otrzymasz w formie jednego przelewu, a dofinansowanie jest jednorazowe. 

Pieniądze z urzędu pracy dostaje się „z góry”. Można je jednak wydać tylko na to, co założyliśmy we wniosku. Szczegóły możliwości otrzymania dofinansowania z urzędu pracy mogą się różnić w zależności od konkretnego PUP- inne będą wtedy terminy na złożenie dokumentów, nieco mogą się zmienić również wymagania stawiane przed przyszłym przedsiębiorcą.

Kto może dostać dotację na otwarcie firmy z urzędu pracy?

Dotacja przeznaczona jest na założenie firmy. Firma musi mieć formę jednoosobowej działalności gospodarczej. Pieniądze przyznawane są tylko osobie fizycznej, która ma status osoby bezrobotnej. Dodatkowo przez ostatnie 12 miesięcy nie można prowadzić innej działalności i mieć zawieszonej działalności. Wniosek można złożyć tylko w jednym urzędzie pracy.

Jaką działalność można otworzyć z dotacji? Musi mieć formę jednoosobowej działalności gospodarczej. Urzędnicy decydują czy środki będą przyznane, czy nie. Wiele zależy bowiem od tego, jaki biznesplan przedstawimy. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!