Podatek od zakupu nieruchomości – ile wynosi, kto go płaci? 

Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, taka transakcja objęta jest kilkoma podatkami. Jednym z nich jest podatek od zakupu nieruchomości. Sprawdź, kto go płaci i ile wynosi. 

Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Nie tylko umowę sprzedaży nieruchomości trzeba podpisać u notariusza, konieczne będzie też właściwe rozliczenie podatków. Jakich? Przeczytasz o tym w naszym artykule. 

Podatek od zakupu nieruchomości – VAT

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, w cenę wliczony jest podatek VAT. Rozliczenie tego podatku następuje więc w momencie zapłaty pieniędzy deweloperowi i otrzymania faktury zakupu. Podatek VAT jako podatek od zakupu nieruchomości płacimy więc, dokonując zapłaty za mieszkanie. Pozostałe obowiązki związane ze złożeniem deklaracji w sprawie podatku VAT musi wypełnić deweloper. 

Stawka podatku VAT w przypadku mieszkania wynosi 8%. Wyjątek stanowią tzw. mikroapartamenty, które są opodatkowane stawką 23%. Wszystko dlatego, że uznaje się je za lokale użytkowe. 

Jak to możliwe? Polskie prawo zakłada, że za mieszkanie uważa się lokal, który ma minimum 25 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mikroapartamenty mają kilkanaście metrów kwadratowych. Te najmniejsze mają nawet nie więcej niż 10 metrów kwadratowych.

Kupując mieszkanie od dewelopera, podatek VAT płaci się, jak już wspomnieliśmy od razu. Nie da się najpierw zapłacić kwoty netto, a potem VAT-u.

Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, to taki lokal nie jest objęty podatkiem VAT. 

Podatek od kupna mieszkania – PCC

W przypadku rynku wtórnego nie ma podatku VAT. Jako podatek od zakupu nieruchomości zapłacimy podatek PCC, czyli od czynności cywilnoprawnych. Stawka tego podatku to 2% wartości rynkowej. Podatek PCC płaci się w momencie podpisywania aktu notarialnego, a podatek rozlicza z urzędem skarbowym notariusz.

Podatku PCC nie płaci się w sytuacji, gdy nieruchomość nabywa się od przedsiębiorcy, który jest czynnym podatnikiem VAT, ale lokal sprzedaje z oznaczeniem ZW (zwolnienie z podatku VAT).

Podatek PCC a zbyt tanie mieszkanie

Warto pamiętać, że podatek PCC jest płacony od wartości nieruchomości. W związku z tym mogą istnieć zakusy, by obniżyć wartość nieruchomości a przez to i podatek od zakupu nieruchomości. Gdy wartość lokalu będzie rażąco niska, urząd skarbowy może to zakwestionować. 

Warto na taką okoliczność się przygotować i już w akcie notarialnym wpisać, z czego wynika tak niska cena. Być może jest to niezadowalający stan techniczny czy niezbyt korzystna lokalizacja. Wpisanie do aktu notarialnego zbyt niskiej ceny sprawia, że urząd może wydać decyzję o zwiększeniu wysokości podatku, a także doliczyć do wszystkiego odsetki.

Rozliczenie podatku PCC i złożenie deklaracji podatkowej musi być dokonane w ciągu 14 dni od zakupu mieszkania lub innej nieruchomości.

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

Jeśli już o podatkach mowa, to trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli sprzedawcą jest osoba prywatna, a mieszkanie sprzedawane jest poza prowadzoną działalnością gospodarczą, to wraz z ze sprzedażą pojawia się przychód, który powinien być opodatkowany. Istnieją przepisy wskazujące jednak, że od sprzedaży mieszkania można nie zapłacić podatku. Wystarczy, że mieszkanie, które sprzedajemy, było przez nas kupione nie wcześniej niż 5 lat przed sprzedażą.

Jak więc widać transakcja sprzedaży mieszkania to nie tylko konieczność opłat taksy notarialnej, a czasem i wynagrodzenie pośrednika. W większości przypadków trzeba będzie również zapłacić podatek od zakupu nieruchomości.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!