Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5 biznesów, które możesz rozpocząć pomimo niewielkich środków. Sprawdź, w których z nich sprawdzisz się Ty!

Jaki jest najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym?

Szukając pomysłu na biznes z małym wkładem własnym, nie koncentruj się na braku pieniędzy, który Cię ogranicza. Zamiast tego, skup się na tym, co już masz. Do rozkręcenia biznesu będzie Ci potrzebny przede wszystkim czas, ale ważny będzie też posiadany sprzęt i doświadczenie. 

Twoim największym wyzwaniem jako początkującego właściciela firmy będzie jednak znajdowanie potencjalnych klientów. Podpowiadamy, gdzie mogą ich szukać osoby rozpoczynające działalność w tych branżach.

1. Tłumaczenia

Jeśli płynnie posługujesz się językiem obcym, możesz zostać tłumaczem. Wcale nie potrzeba do tego studiów filologicznych, chociaż te znacznie wzmocnią Twoją pozycję na rynku. Studia to jednak nie wszystko – jeśli w przeszłości dokonywałeś tłumaczeń hobbystycznie, albo pochodzisz z rodziny dwujęzycznej i drugim językiem posługujesz się jak ojczystym, masz sporą szansę na znalezienie zlecenia. Do pracy nie potrzebujesz wiele:

 • komputer,
 • program tekstowy,
 • słowniki,

to podstawowe narzędzia pracy tłumacza. Pracę tłumacza znacznie usprawnią specjalistyczne programy CAT, takie jak SDL Trados, memoQ, czy Wordfast, ale to dodatkowy koszt kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie.

Zleceń jako tłumacz możesz szukać na ogólnych platformach dla freelancerów takich jak Fiverr, UpWork, Freelancer, czy UseMe, albo korzystać z platform dedykowanych tłumaczom:

A ile można na tym zarobić? Stawka będzie zależeć od Twojego wykształcenia, doświadczenia i języków, które znasz, a także od trudności tekstu i tego, czy tłumaczysz z, czy na język polski.

Tłumacze rozliczają się od stron rozliczeniowych, wynoszących około 1800 znaków ze spacjami. Stawki tłumaczy na polskich stronach to zazwyczaj od 30 do 160 złotych za stronę. Na zagranicznych portalach (np. Fiverr) stawki są z reguły wyższe, a tłumacze rozliczają się od ilości słów.

2. Copywriting

Jeśli sprawnie posługujesz się słowem, potrafisz nie tylko dobrze tłumaczyć, ale i skutecznie przekonywać, a przede wszystkim – lubisz pisać, możesz zostać copywriterem. Nawet wśród biznesów z niskim kapitałem początkowym, ten wymaga naprawdę niewiele. Jedyne, czego potrzebujesz, to komputer z edytorem tekstu – nie potrzebujesz nawet pakietu Office, Google Docs sprawdzą się równie dobrze.

Żeby zdobyć pierwszych klientów, będziesz potrzebować jakiegoś udokumentowanego doświadczenia. Niekoniecznie potrzebujesz do tego wcześniejszych zleceń – napisz kilka tekstów stricte do portfolio. Skup się na tematach, w których czujesz się komfortowo, na których się znasz. Copywriterzy-specjaliści mogą liczyć na wyższe stawki.

Copywriting staje się coraz bardziej popularnym zawodem, a więc konkurencja jest bardzo duża. Zastanów się, czy możesz się czymś wyróżnić spośród konkurencji.

Zleceń szukaj na:

Copywriterzy rozliczają się zazwyczaj za 1000 znaków ze spacjami (zzs). Stawki różnią się w zależności od skomplikowania i długości tekstu, a także doświadczenia i specjalizacji copywritera. Nie musisz się specjalizować w żadnej konkretnej dziedzinie, żeby działać w tym zawodzie, ale może to wpłynąć na Twoje zarobki.

3. Korekta tekstów

Jeśli lubisz pracę z tekstem, ale pisanie nie jest dla Ciebie, możesz zostać korektorem. Podobnie jak w przypadku copywritera, nie potrzebujesz właściwie nic poza komputerem i swoją własną głową. Jednak w przypadku biznesu związanego z korektą tekstów, wymagania klientów co do Twojego wykształcenia mogą być większe. Jako korektor najchętniej będzie zatrudniana osoba po polonistyce.

Jeśli jednak masz już doświadczenie w korekcie, możesz zarabiać w ten sposób na własną rękę i bez „odpowiedniego” dyplomu.

W przypadku korektora poszukiwanie zleceń będzie trudniejsze, niż przeglądanie serwisów z ogłoszeniami. Chociaż na Useme czasami pojawiają się zlecenia korekty, są znacznie rzadsze niż zlecenia napisania tekstu. Aby znaleźć klienta w tej branży, będziesz musiał sam go poszukać. Jak to zrobić? Wysyłaj maile z ofertami do wydawnictw i właścicieli blogów, stron internetowych i kont na mediach społecznościowych, sam wykorzystuj social media do opowiadania o swoim zawodzie i promowania swoich usług.

A jakie są zarobki korektorów? Korektorzy rozliczają się za stronę (1800 zzs) albo arkusz wydawniczy (40 000 zzs, około 17 stron maszynopisu). Koszt korekty strony to zazwyczaj od 10 do 20 złotych (w zależności od tego, jak długi tekst zlecamy do poprawy) a arkusza wydawniczego to 100-200 złotych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 1. Działalność gospodarcza a praca na etacie – czy muszą się wykluczać?
 2. Jak założyć działalność gospodarczą? 
 3. Czy biznesplan jest naprawdę potrzebny? 
 4. Jak napisać plan finansowy? 
 5. Działalność gospodarcza studenta – czy można założyć firmę na studiach?

4. Korepetycje

Korepetycje to jeden z najbardziej wszechstronnych pomysłów na biznes z małym kapitałem początkowym. Jeśli masz dużą wiedzę w jakiejś dziedzinie i pewne zdolności w zakresie przekazywania wiedzy. Korepetycji możesz udzielać z dowolnego zakresu i na dowolnym etapie edukacji.

Poszukiwani są korepetytorzy nie tylko do przedmiotów typowo szkolnych, ale także pomagających w konkretnych przedmiotach na studiach, uczący języków obcych (a także języka polskiego), gry na instrumentach, a także przygotowujący do różnych egzaminów.

Możesz je prowadzić zarówno w swoim domu, w domach uczniów, jak i przez Internet. W znalezieniu klientów może pomóc jedna z bardzo, bardzo licznych przeznaczonych do tego platform internetowych, takich jak:

Ponadto, możesz ogłaszać się na OLX, grupach na Facebooku i innych mediach społecznościowych. Szczególnie tematyczne grupy na Facebooku pozwolą Ci dotrzeć do Twojej grupy docelowej. Zamiast grup dla korepetytorów szukaj raczej tych skoncentrowanych na przedmiocie/zagadnieniu, którego chcesz uczyć.

A ile możesz zarobić jako korepetytor? Ceny za godzinę wahają się od 30 do kilkuset złotych. Najczęstszy przedział to 60-120 złotych, w zależności od poziomu nauczania, skomplikowania przedmiotu i doświadczenia oraz wykształcenia nauczyciela.

5. Tworzenie grafik

Jeśli masz dobry zmysł estetyczny i umiesz posługiwać się programami graficznymi, możesz otworzyć biznes polegający na tworzeniu na zlecenie grafik. Wykorzystanie swojej pasji to zawsze świetny pomysł na biznes z niskim wkładem własnym. 

Jeśli interesujesz się grafiką komputerową, to portfolio masz już gotowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś pochwalił się projektami, którymi zajmowałeś się hobbystycznie. Pewnie masz już też odpowiedni sprzęt: komputer, który udźwignie programy graficzne, tablet graficzny. Jeśli nie, to pierwszy z wydatków, który powinieneś ponieść. Wydatki wiążą się też oczywiście z samymi programami:

 • Adobe Photoshop,
 • Adobe Illustrator,
 • Corel DRAW,
 • Inkscape.

Zleceń dla swojej działalności gospodarczej szukaj na:

Wykorzystuj także social media. Chwal się swoimi projektami, wrzucaj posty, rolki i TikToki. W ten sposób również możesz dotrzeć do potencjalnych klientów.

Anna Frankiewicz
Anna Frankiewicz
Studiowała dziennikarstwo. Jako copywriter pracuje od kilku lat. Zdobywała doświadczenie w agencjach marketingowych i grupach wydawniczych. Prywatnie chętnie czyta.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!