Pomysł na biznes. Jak otworzyć sklep monopolowy w Polsce? 5 ważnych kroków

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak otworzyć sklep monopolowy. Czy trzeba spełnić specjalne wymagania? Przeczytaj i sprawdź, jak otworzyć sklep z alkoholem w Polsce.

Spożycie napojów alkoholowych w Polsce wciąż rośnie. Z roku na rok ulubionymi trunkami Polaków są piwo, wino oraz wódki i alkohole wysokoprocentowe. Na rynku otwiera się wiele lokalnych firm, które usiłują przebić się ze swoim produktem do jak najszerszego kręgu odbiorców. Nie powinno dziwić więc, że coraz więcej osób zastawia się jak otworzyć sklep monopolowy.

Krok 1. Założenie działalności gospodarczej

Być może rozumie się to samo przez się, ale warto przypomnieć, że aby otworzyć sklep, czy to monopolowy, czy spożywczy, trzeba zarejestrować się jako przedsiębiorca. Zrobisz to za pomocą wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Więcej o CEIDG i tym, jak zostać przedsiębiorcą przeczytasz w naszym artykule Jak założyć działalność gospodarczą?

Krok 2. Wybór lokalizacji dla sklepu monopolowego

W naszym kraju bardzo rygorystycznie podchodzi się do lokalizacji tego typu punktów. Wynika to z szeregu działań, które wchodzą w skład szeroko rozumianej profilaktyki antyalkoholowej. Co więcej, osoba zainteresowana sprzedażą alkoholu musi patrzeć na tylko na ustawodawstwo, ale i na lokalne akty prawne, jakie wydają poszczególne gminy.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze aplikacje i programy do obliczania czasu pracy.

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, w porozumieniu z właściwymi organami (rada gminy, rada dzielnicy, rada sołectwa) mogą ustalić określoną ilość punktów sprzedaży alkoholu, a także ich preferowaną lokalizację. Jeśli więc zauważymy atrakcyjny lokal do wynajęcia, to nie oznacza to jeszcze, że od razu możemy otworzyć tam sklep z alkoholem.

Chcąc uzyskać odpowiednią koncesję, trzeba przejść ścieżkę formalną. Zazwyczaj składa się na nią:

  • pozytywna opinia organu lokalnego, na przykład Rady Dzielnicy,
  • następnie pozytywne zaopiniowanie przez odpowiednią instytucję powołaną przez gminę.

Zwykle wystarczy wypełnić wszystkie przesłanki Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi oraz lokalne akty prawne.

CZYTAJ TAKŻE: Firma w Polsce coraz popularniejsza. Chcemy otwierać własne biznesy

Krok 3. Przygotowanie lokalu zgodnie z wymaganiami Sanepidu, Państwowej Inspekcji Pracy i Straży Pożarnej

Przed otwarciem sklepu monopolowego, upewnij się, że Twój lokal spełnia wymagania Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Państwowej Inspekcji Pracy i Straży Pożarnej.

Krok 4. Zdobycie koncesji na sprzedaż alkoholu

Warto nadmienić, że nie jest prawdą, że jedyną opłatę, jaką musi uiścić właściciel sklepu monopolowego, jest uiszczana raz na rok (lub w trzech transzach) danina, jaką wpłaca się na konto gminy. To dość często spotykany mit wśród początkujących przedsiębiorców.

Zastanawiając się, jak otworzyć sklep monopolowy, pamiętajmy o tym, że wysokość opłaty za koncesję na alkohol zależy od obrotów, jakie wygenerujemy. Za sprzedaż piwa i alkoholi o zawartości do 4,5% alkoholu płacimy 1,4% od ogólnej wartości sprzedaży. To przy założeniu, że kwota przekroczyła 37,5 tysiąca złotych.

Taki sam procent (1,4%) płacimy od ogólnej kwoty sprzedaży alkoholi, które mają między 4,5 a 18% alkoholu (z wyłączeniem piw), jeśli ich wartość przekroczyła 37,5 tysiąca złotych. Wyżej oprocentowana jest sprzedaż piw i napojów o zawartości alkoholu wyższej niż 18%, jeśli w zeszłym roku z tego tytułu przekroczyliśmy kwotę 77 tysięcy złotych. W takiej sytuacji zabiera się 2,7% od obrotu.

Przyszli właściciele sklepów monopolowych powinni pamiętać też o tym, że nie istnieje jednolita opłata koncesyjna. Jeśli chcemy handlować tylko piwem, to wykupujemy jedną koncesję. Jeśli zaś chcemy wprowadzić do oferty alkohole wysokoprocentowe, to konieczny jest zakup kolejnej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Praca za granicą. Gdzie Polacy wyjeżdżają?

Krok 5. Dobór asortymentu sklepu monopolowego

Wiele zależy od modelu biznesowego, na jaki się zdecydujemy. Warto pamiętać o tym, że tego typu napoje można kupić w niemal każdym sklepie wielkopowierzchniowym. Znajdują się tam najpopularniejsze trunki różnych producentów i to właśnie tam – przy okazji rutynowych zakupów – często kupuje się alkohole.

Dobrym pomysłem może być inwestycja w sklep monopolowy o charakterze całodobowym. Warto jednak wcześniej ustalić w gminie, czy tego typu inwestycje nie są automatycznie blokowane. Kilka miast w Polsce wprowadziło bardzo rygorystyczne zasady handlu alkoholem. Te w praktyce wykluczyły z rynku takie punkty działające w formule 24/7.

Warto zastanowić się nad specjalizacją w zakresie alkoholi lokalnych, pochodzących z niewielkich rozlewni, którymi nie handlują konkurenci. To właśnie stworzenie prestiżowego punktu z alkoholami z górnej półki może przyciągnąć do nas niszową klientelę. Ta skutecznie napędzi sprzedaż i zapewni zyski na satysfakcjonującym poziomie.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!