Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy w jednoosobowej działalności

Ubezpieczenie zdrowotne to składka, która przedsiębiorca wpłaca do ZUS-u, ale jej odbiorcą jest podmiot, który zarządza służbą zdrowia. Sprawdź, jak wygląda ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy to coś, o czym musi pamiętać każda osoba prowadząca działalność gospodarczą. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, co koniecznie musisz o nim wiedzieć.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy. Po co jest składka zdrowotna?

Składka zdrowotna pozwala finansować służbę zdrowia. Potwierdzenie ubezpieczenia, jakim jest składka zdrowotna, daje możliwość korzystania z publicznej służby zdrowia. Dzięki temu mamy dostęp do szpitala, karetki, a także lekarzy.

Jednak tylko w formie publicznych świadczeń. Prywatne przychodnie, także zabiegi płatne są poza zakresem obsługi ubezpieczenia zdrowotnego. Oczywiście może być tak, że prywatna placówka ma kontrakt z NFZ i realizuje publiczne usługi zdrowotne.

Ile wynosi składka zdrowotna?

Składka zdrowotna była stała dla wszystkich przedsiębiorców. To znaczy, płaciło się określony procent podstawy. Było to 75% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale poprzedniego roku. Gdy już mieliśmy taką wartość, to składka zdrowotna stanowiła 9% takiej podstawy.

Jednak w 2022 roku wraz z Polskim Ładem zmieniono zasady obliczania składki zdrowotnej. Zmiany dotyczą przede wszystkim osób prowadzących działalność gospodarczą. To ile wynosi składka zdrowotna, zależy przede wszystkim od tego, jaka forma opodatkowania została wybrana przez przedsiębiorcę.

Jeszcze na początku roku przedsiębiorcy nie byli w stanie odliczać składki zdrowotnej od podatku. Jednak po zmianach wprowadzonych na początku roku mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania o zapłaconą składkę zdrowotną. Rozliczający się podatkiem liniowym lub ryczałtem mogą odliczyć składkę zdrowotną w ramach określonych limitów.

Składka zdrowotna, a podatek na zasadach ogólnych

W przypadku, gdy przedsiębiorca rozlicza podatek na zasadach ogólnych, to składka zdrowotna obliczana jest od podstawy wymiaru. Jest to dochód za poprzedni miesiąc. W największym skrócie mówiąc, wysokość składki zdrowotnej zależy od dochodu uzyskanego przez przedsiębiorcę.

Czy można odliczyć składkę zdrowotną?

Jeśli przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych, to nie może zaliczyć od dochodu składki zdrowotnej. Może to zrobić ten, kto rozlicza się podatkiem liniowym. W tym jednak przypadku limit odliczenia nie może przekroczyć 8700 zł. Gdy przedsiębiorca rozlicza się ryczałtem, to może odliczyć od przychodu połowę zapłaconych składek. W przypadku rozliczania kartą podatkową odlicza się 19% zapłaconych składek.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Limity odliczeń składki zdrowotnej dotyczą całego roku. Nie oznacza to jednak, że rozliczamy ją raz w roku. Płacimy co miesiąc, ale na koniec roku rozliczamy nadpłatę lub niedopłatę.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy. Ile wynosi składka zdrowotna?

Wiemy już, że w przypadku rozliczenia skalą podatkową, składka zdrowotna to 9% podstawy wymiaru, a przy podatku liniowym 4,9%. Jednocześnie trzeba pamiętać, że składka zdrowotna nie może być niższa niż 270,90 zł. Płaci się ją wtedy, gdy przedsiębiorca nie uzyskuje dochodu albo, gdy dochód jest niższy niż 3010 zł.

Składka zdrowotna przy ryczałcie

W przypadku rozliczania ryczałtem, jeśli przychód roczny nie przekracza 60 tys. złotych, to miesięcznie płacić trzeba 335,94 zł. Przy przychodzie od 60 tys. zł do 300 tys. zł składka zdrowotna wynosi 559,89 zł, a powyżej 300 tys. zł – 1007,81 zł.

Co istotne, połowę składki zdrowotnej możemy odliczyć od podatku.

Praca na etacie i działalność gospodarcza

Oczywiście zdarza się, że jedna osoba pracuje na etacie, a jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W takiej sytuacji z etatu będzie rozliczana składka zdrowotna w wysokości 9% podstawy wymiaru składki, a z działalności gospodarczej zgodnie z zasadami obowiązującymi przy konkretnej formie rozliczeń podatku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić...

Stawki CIT

Jakie są stawki podatku dochodowego od osób prawnych, kto może z nich korzystać i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej opcji? Jesteś...

Informacja CIT-ST – co to jest i kto musi ją złożyć? Instrukcja wypełniania

Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!