Skala podatkowa – progi, najważniejsze zasady opodatkowania

Skala podatkowa została uregulowana w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Już kilkukrotnie wprowadzane były nowelizacje ww. ustawy, które finalnie prowadziły do zwiększania lub zmniejszenia stawek podatku dochodowego, progu grup podatkowych, kwoty wolnej od podatku, czy też zmianę w ulgach i zwolnieniach od jego płacenia.

Płacenie podatku dochodowego należy do ogólnych zasad opodatkowania w Polsce. Według skali podatkowej płaci go każdy pracujący na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło, choć z pewnymi wyjątkami. Nie unikną go również przedsiębiorcy, którzy nie wybrali innej formy opodatkowania np. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatku liniowego.

Na czym polega skala podatkowa?

Skala podatkowa polega na tym, że podatek opłacany jest od dochodu uzyskanego przez podatnika, wobec czego przychód można pomniejszyć o koszty jego uzyskania oraz przysługujące ulgi i odliczenia od dochodu. W Polsce obowiązują dwie stawki podatku dochodowego tj. 12% i 32%. Są one uzależnione od wysokości osiągniętego dochodu.

Skala podatkowa – progi

Jak wspomnieliśmy powyżej, skala podatkowa ma swoje limity w zależności od osiągniętych dochodów. W Polsce wyróżniamy dwa progi podatkowe tj.:

  • pierwszy próg podatkowy – wynosi 12% do kwoty nieprzekraczającej 120 tys. złotych;
  • drugi próg podatkowy – wynosi 32%, powyżej kwoty 120 tys. złotych.

Istotną zmianą w ostatnich latach było zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 8 tys. złotych do 30 tys. złotych. Oznacza to, że osoby zarabiające w skali roku do 30 tys., tak jak i te, które nie ukończyły 26 roku życia i podejmują jeszcze naukę, nie zapłacą podatku w ogóle. Są od niego zwolnione na podstawie obowiązujących przepisów od płacenia podatku dochodowego. 

Co więcej, osoby zarabiające więcej niż 30 tys. złotych również obejmuje kwota wolna od podatku. W skali każdego miesiąca zaliczkę na podatek dochodowy pomniejszamy o 300 zł, co przekłada się na większe zarobki.

Kiedy warto pozostać przy rozliczaniu według skali podatkowej?

Skala podatkowa będzie najkorzystniejsza, kiedy nasze dochody nie przekroczą pierwszego progu podatkowego. W przypadku jego przekroczenia należy się zastanowić nad założeniem spółki lub jednoosobowej działalności gospodarczej. To pozwoli nam na wybór innych form opodatkowania, jak np. podatek liniowy, czy ryczałt od przychodu ewidencjonowanego.

Do jakiej kwoty opłaca się skala podatkowa?

Jeśli nie chcemy oddawać fiskusowi 1/3 zarobionych pieniędzy, to najbardziej opłacalną opcją będzie nieprzekraczanie drugiego progu podatkowego na skali podatkowej. Oznacza to, że nie możemy przekroczyć 120 tys. złotych w skali roku.

Co zrobić, żeby nie wpaść w drugi próg podatkowy?

Jednym ze sposobów na uniknięcie drugiego progu podatkowego jest podział wynagrodzenia na kilka umów o pracę, tak aby żadna z nich nie przekraczała limitu. Aby uniknąć opodatkowania 32% stawką podatku, pracownik może również złożyć stosowne oświadczenie o rozliczaniu się wspólnie z małżonką/małżonkiem.

Innym sposobem na uniknięcie drugiego progu podatkowego jest wybór umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Nie podlegają one podatkowi na drugim progu.

Należy pamiętać, że jeśli podatnik przekroczy próg, sam będzie musiał dopłacić brakujący podatek w rozliczeniu rocznym PIT. Sposobem na uniknięcie tej niedogodności jest złożenie przez płatnika wniosku o obliczanie i pobieranie w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy według wyższej stawki podatkowej.

Piotr Ciepiński
Piotr Ciepiński
Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Humanistycznospołeczny SWPS w Warszawie, a obecnie prawnik w Ośrodku Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych i doktorant na Wydziale Prawa USWPS w Katedrze Prawa Karnego. Autor publikacji naukowych i branżowych. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół procesu legislacyjnego, postępowań dyscyplinarnych zawodów zaufania publicznego i szeroko rozumianych postępowań spornych, a także prawa spółek handlowych.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. jest czynnością prawną, która polega na przeniesieniu praw i obowiązków związanych z posiadaniem udziałów w spółce na inną...

Umorzenie udziałów w spółce z o.o. – procedura przymusowego i dobrowolnego umorzenia udziałów wspólnika

Umorzenie udziałów jest jednym ze sposobów na wyjście wspólnika ze spółki. Na czym polega, jak je przeprowadzić, co dzieje się z umorzonymi udziałami i...

Wakacje od ZUS – założenia, kiedy wejdzie w życie?

Czym są wakacje od ZUS? To propozycja rządu, która ma odciążyć finansowo mikroprzedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Każdy z nich musi rozliczać i opłacać...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!