Ulga IP Box – czym jest? Jak działa podatek od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej?

Ulga IP Box pozwala na opłacanie niższej kwoty podatku od określonych dochodów. Opodatkowanie takie wynosi 5% podatku PIT lub CIT.

Podatnicy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową mogą skorzystać z niższego opodatkowania dochodów uzyskanych z wytworzonych lub ulepszonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W takiej sytuacji podatek wynosi 5% podatku PIT lub CIT.

Ulga IP Box – czym jest podatek od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej?

Podstawowym zadaniem ulgi IP Box jest pobudzenie rynku nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań dzięki wprowadzeniu preferencyjnego opodatkowania 5% w podatku PIT i CIT. „Oszczędność” jest spora gdy porównamy ten podatek z rozliczeniem na zasadach ogólnych (12/32%), podatkiem liniowym (19%), 9/19 proc. (podatek CIT).

Specyfika ulgi polega na tym, że przez cały rok dochody rozliczamy na normalnych zasadach (według metody rozliczenia, którą przedsiębiorca wybrał). Na koniec roku, w zeznaniu podatkowym można wykorzystać ulgę IP Box. Żeby jednak z takiej ulgi można było skorzystać, trzeba spełnić określone wymogi. Przede wszystkim prowadzić działalność badawczo-rozwojową, po drugie wytworzyć kwalifikowane prawo własności intelektualnej w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Po trzecie prowadzenie odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych obejmującej wszystkie operacje finansowe związane z dochodami z kwalifikowanych IP. Inny warunek to osiągnięcie dochodu z kwalifikowanego IP, podlegającego opodatkowaniu w Polsce, a także poniesienie kosztów kwalifikowanych w związku z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP.

Działalność badawczo-rozwojowa a ulga IP Box

Ulga badawczo-rozwojowa może być rozliczona jeśli działalność badawczo-rozwojowa ma twórczy charakter. Chodzi tu o działalność twórczą, która obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe, która jest podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Skutkiem działalności badawczo-rozwojowej jest zwiększenie wiedzy w danej dziedzinie, tak by przełożyło się to na stworzenie nowych procesów, produktów lub usług. W ramach działalności badawczo-rozwojowej prowadzone są badania naukowe (podstawowe, stosowane, przemysłowe) i prace rozwojowe.

Działalność badawczo-rozwojowa to przede wszystkim działania eksperymentatorskie, ale i teoretyczne, jeśli ich głównym celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe mają wykorzystać dostępną wiedzę celem kreowania nowych lub ulepszonych usług, procesów czy produktów. Nie mogą to być działania rutynowe. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu ulgę IP Box można stosować razem z ulgą B+R. Oznacza to dokładnie tyle, że jeśli przedsiębiorca dokonuje komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych i osiąga z nich dochody kwalifikowane (w rozumieniu przepisów o IP Box) oraz ponosi koszty kwalifikowane do ulgi B+R, to może zastosować obie ulgi.

Co to jest kwalifikowany IP?

Warto też pamiętać, co to jest kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Przepisy wskazują, że zaliczamy do niego:

  •  patent;
  •  prawo ochronne na wzór użytkowy;
  •  prawo z rejestracji wzoru przemysłowego;
  •  dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin;
  •  prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu oraz wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin;
  •  prawo z rejestracji topografii układu scalonego;
  • autorskie prawo do programu komputerowego

Istotą jest to, że musi ono podlegać ochronie prawnej na podstawie odrębnych ustaw. I tak np. patent ogłasza urząd patentowy na podstawie wniosku o patent. Jeśli prawo patentowe wygaśnie, to preferencja podatkowa przestaje obowiązywać.

Dla kogo jest ulga IP Box?

Formalnie z ulgi IP Box mogą skorzystać jednoosobowe działalności gospodarcze, wspólnicy spółki cywilnej, wspólnicy spółki jawnej, wspólnicy spółki partnerskiej, wspólnicy spółki komandytowej, przedsiębiorstwa w spadku. W przypadku podatku CIT mogą z niej skorzystać: osoby prawne, spółki kapitałowe w organizacji, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem przedsiębiorstw w spadku i spółek niemających osobowości prawnej (z pewnymi wyjątkami), spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP, podatkowe grupy kapitałowe.

Jak udokumentować IP Box?

Jednym z wymogów pozwalającym rozliczyć ulgę IP BOX jest wymóg odpowiedniej dokumentacji. Przedsiębiorca musi prowadzić odrębną ewidencję wszystkich zdarzeń gospodarczych – zarówno tych związanych z ulgą IP Box, jak i pozostałych związanych z prowadzoną działalnością.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!