Umowa zlecenie – kiedy ją podpisać?

Umowa zlecenie jest popularną umową cywilnoprawną. I to mimo tego, że wynagrodzenie z umowy zlecenie zależą od tego ile wynosi minimalna pensja. Kiedy więc warto taką umowę podpisać? Czy to się opłaca?

Umowa zlecenie najczęściej jest alternatywą dla umowy o pracę. Z perspektywy pracodawcy umowa zlecenie może okazać się korzystniejsza niż „etat”. Jak każde rozwiązanie, także i to ma swoje wady. Jakie?

Umowa zlecenie, a kodeks pracy

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Mówiąc prościej zapisy tej umowy odnoszą się do kodeksu cywilnego, a nie kodeksu pracy. Oznacza to, że osoba, która podpisała umowę zlecenie pod względem formalnym nie jest pracownikiem. W związku z tym nie ma prawa do żadnych świadczeń, które przysługują zgodnie z kodeksem pracy. Właśnie dlatego umowa zlecenie dla pracodawcy jest tańsza w porównaniu do umowy o pracę. Dodatkowo zapewnia większą elastyczność.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Kim jest zleceniobiorca

Osoba, która podpisuje umowę zlecenie nie jest pracownikiem. Określa się ją mianem zleceniobiorcy. Zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać określone czynności, za co otrzyma wynagrodzenie. Choć musi te czynności wykonać z należytą starannością, nie odpowiada za końcowy efekt. Powoduje to również to, że nie między zleceniobiorcą a zleceniodawcą stosunku pracy. Nie istnieje więc jakakolwiek podległość służbowa, a co za tym idzie nie ma sankcji, jakie można zastosować w przypadku prawa pracy. Zleceniobiorca nie ma też określonych norm pracy. Jedyne za co jest odpowiedzialny to to, by wykonać określony w umowie zakres prac.

CZYTAJ TAKŻE: Okres wypowiedzenia. Ile trwa i jak się go ustala?

Zleceniobiorca nie musi przychodzić więc do pracy każdego dnia. Zadania może wykonywać w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu i czasie.

Kto to jest zleceniodawca?

Zleceniodawca kojarzy się nam przede wszystkim z przedsiębiorcą. Warto wiedzieć, że zleceniodawcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (firma).To on To on zleca wykonanie konkretnych czynności. Co ważne, nie musza się kończyć jakimś efektem (tak jak to jest w umowie o dzieło). Po stronie zleceniobiorcy leży takie sformułowanie umowy i zakres czynności dla zleceniobiorcy, by nie można było tego uznać za umowę o pracę. Mówiąc inaczej, nie można wymagać podległości albo wyznaczać norm czasu pracy.

Kiedy podpisać umowę zlecenie?

Umowa zlecenie będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie elastyczność. Z perspektywy właściciela firmy umowa zlecenie powoduje, ze można zatrudnić do pracy osobę taniej niż oferując umowę o pracę. Trzeba jednak pamiętać, że umowa zlecenie wymaga opłacenia składki ZUS. W związku z tym ograniczenie kosztów nie musi być optymalne. Chyba, że zatrudnia się studentów. Jeśli nie mają więcej niż 26 lat, to nie trzeba płacić składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Jeśli zależy nam jako przedsiębiorcom na zawarciu umowy zlecenia, warto poinformować zleceniobiorcę o obowiązku informowania o wszystkich podpisanych umowach z innymi zleceniodawcami. O tego zależy bowiem wysokość rozliczonych składek ZUS od umowy.

Umowa zlecenie na czas nieokreślony?

Umowa zlecenie zwykle podpisywana jest na określony czas. Może się jednak zdarzyć, że będziemy chcieli by jakieś czynności były wykonywane stale. Podpisanie takiej umowy jest możliwe ale trzeba liczyć się z ryzykiem uznania jej za umowę o pracę.

Umowa zlecenie i urlop

Umowa zlecenie nie daje możliwości otrzymania płatnego urlopu. Nie ma też obowiązku przeprowadzania badań kontrolnych. Co ważne, umowa zlecenie musi być bardzo szczegółowa.

Umowa zlecenie wzór

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Znaczy to, że zapisy takiej umowy mogą być praktycznie dowolne stosują zasadę swobody umów.

Podatki – umowa zlecenie

Oczywiście od umowy zlecenia odprowadzić trzeba zaliczki na podatek dochodowy, a także – w wybranych przypadkach – składki na ZUS.

Umowa zlecenie nie zalicza się do stażu pracy. Nie daje też gwarancji zatrudnienia. Można ją w każdym momencie wypowiedzieć jeśli nie uregulowano dokładnie kwestii wypowiedzenia.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!