UOKiK – wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest UOKiK? W czym pomaga UOKiK i co trzeba zrobić, żeby zajął się sprawą? Dowiedz się, jakimi sprawami zajmuje się urząd ochrony konsumentów. Najważniejsze informacje na jego temat znajdziesz w naszym artykule.

Informacje o tym, że UOKiK stawia zarzuty tej czy innej spółce, od czasu do czasu pojawiają się w mediach. Czy wiesz jednak, od czego zależy, czy zainterweniuje? Dowiedz się więcej na ten temat.

Co to jest UOKiK?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest organem administracji publicznej. Podstawowym zadaniem jest bronienie interesów konsumentów. Nie oznacza to jednak, że każde zaniedbanie przedsiębiorcy wobec klienta od razu trafi do urzędników. 

Podstawowym założeniem jest to, że UOKiK pomaga, gdy zagrożony jest zbiorowy interes konsumentów. Mówiąc wprost, gdy nieprawidłowości dotyczą większej grupy osób.

Na czele UOKiK stoi prezes, który jest nadzorowany przez Prezesa Rady Ministrów.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można odmówić obsługi klienta?

Czym zajmuje się UOKiK?

UOKiK broni przede wszystkim interesów klientów, ale także przedsiębiorców. Chociażby w przypadku fuzji i przejęć. Urząd bada wtedy czy konkretne przejęcie zagraża rynkowi. Chodzi np. o to, czy dany przejmujący, nie „zagarnie” zbyt dużej części rynku. UOKiK sprawdza też, w jaki sposób przydzielana jest pomoc publiczna konkretnym przedsiębiorcom.

Sprawy dla UOKiK

Jak już wspomnieliśmy, UOKiK nie zajmuje się sprawami pojedynczych naruszeń prawa. Urzędników interesują wyłącznie te nieuczciwe praktyki, które mogą naruszać interes zbiorowy. Mówiąc wprost, muszą dotyczyć sporej grupy osób. UOKiK sprawdza, czy przedsiębiorca (dostawca towaru lub usługi) nie stosuje praktyk, które właśnie takie interesy zbiorowe mogą naruszać. A jakiego rodzaju mogą to być naruszenia?

Przede wszystkim chodzi tu np. o umowy, które zawierają wpisane do rejestru UOKiK klauzule niedozwolone. Dodatkowo UOKiK bada też, czy przedsiębiorca przedstawia konsumentom prawdziwą i pełną informację. Często do UOKiK trafiają też sprawy związane ze sprzedażą usług finansowych, które nie są adekwatne do potrzeb klienta. UOKiK może interweniować na przykład wtedy, gdy firmy pożyczkowe stosują zawyżone albo ukryte opłaty.

Co robi UOKiK?

Jeśli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzyma wniosek o zbadanie sprawy, to może ją przyjąć do rozpatrzenia albo odrzucić. W tym drugim przypadku wskazuje się inną instytucję, która może sprawą się zająć. Najczęściej sprawy przekierowywane są do Arbitra Bankowego, Związku Banków Polskich, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Pacjenta, a także Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana regulaminu sklepu internetowego – kiedy można to zrobić?

UOKiK – kontakt

Jak zgłosić skargę do UOKiK? Jeśli konsument podejrzewa, że postępowanie przedsiębiorcy może nosić znamiona zbiorowego naruszenia interesów, można wnieść na takie postępowanie skargę. 

Da się to zrobić w różny sposób. Jednym z nich jest złożenie skargi drogą elektroniczną, wykorzystując profil zaufany. Wtedy skarga trafia do UOKiK przez elektroniczną skrzynkę podawczą w ePUAP. Inny ze sposobów to wysłanie skargi pocztą bezpośrednio na adres UOKiK. Skargę można też dostarczyć osobiście

Zawiadomienie do UOKiK

Czy zawiadomienie do UOKiK powinno mieć określony wzór, czy też można zastosować dowolną formę pisemną? W zawiadomieniu koniecznie trzeba wskazać przedsiębiorcę, któremu zarzucamy stosowanie niedozwolonych praktyk. Trzeba też opisać sytuację, która spowodowała, że zawiadomienie jest składane. Trzeba też wskazać przepis ustawy, który został naruszony przez postępowanie przedsiębiorcy.

Choć skarga do UOKiK powinna zawierać dane zgłaszającego, warto wiedzieć, że jest możliwość złożenia jej anonimowo. Takie zgłoszenia preferuje się w przypadku podejrzeń o udział w kartelach, w porozumieniach ustnych, które mogą ograniczać konkurencję albo gdy dochodzi do wykorzystywania pozycji dominującej przez przedsiębiorców.

Niezależnie od tego, czy skargę – zawiadomienie składamy anonimowo, czy też z podaniem danych, warto do pisma dołączyć dokumenty, które mogą być dowodami w sprawie.

CZYTAJ TAKŻE: Odpowiedzialność przedsiębiorcy za produkt. Co obejmuje?

Jakie kary nakłada UOKiK?

Urząd może na przedsiębiorcę nałożyć różne rodzaje kar. W wyniku swojego postępowania może nakazać zaniechanie działań, które są kwestionowane, może też nałożyć karę pieniężną. Przed wydaniem ostatecznej decyzji, UOKiK może wydać decyzję tymczasową.

Urząd ma także prawo poinformować opinię publiczną, o tym, że konkretny przedsiębiorca łamie prawo.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!