Urlop na żądanie – kiedy można wykorzystać urlop na żądanie?

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają ten przywilej, że mogą korzystać z różnego rodzaju urlopów. Jednym z nich jest urlop na żądanie. Jak działa urlop na żądanie? Kiedy i jak można go udzielić?

Czym jest urlop na żądanie?

Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników na umowę o pracę, muszą przestrzegać kodeksu pracy. A ten wspomina, że zatrudnienie na umowę o prace wymaga z jednej strony wyraźnego określenia miejsca i czasu pracy, dokładnych obowiązków i zasad nadzoru nad pracownikiem, a z drugiej daje pracownikowi prawo do urlopu. 

Ten, z którego trzeba skorzystać to urlop wypoczynkowy. Musi on trwać nieprzerwany przez min. 14 dni. Oprócz niego jest też urlop wychowawczy, i okolicznościowy. W tym materiale zajmiemy się jednak urlopem na żądanie. Jak działa? Ile razy w roku można z niego skorzystać?

Urlop na żądanie – termin

Urlop na żądanie to urlop wypoczynkowy. Nie jest dodatkowym urlopem. Oznacza to, że pracownik ma 26 dni urlopu wypoczynkowego, z czego kilka z nich to urlop na żądanie.

Ile jest dni urlopu na żądanie?

Kodeks pracy stwierdza, że na żądanie pracownika, pracodawca musi udzielić urlopu na żądanie pracownika w terminie przez niego wskazanym. Urlop na żądanie to maksymalnie 4 dni w każdym roku kalendarzowym. 

Co ważne, termin ten dotyczy wszystkich miejsca pracy, w których jest zatrudniony pracownik. Jeśli więc pracuje w dwóch, lub więcej miejscach pracy, to zawsze będzie miał i tak maksymalnie 4 dni urlopu na żądanie.

Kiedy przysługuje urlop na żądanie?

O chęci skorzystania z urlopu na żądanie, pracownik może poinformować pracodawcę nawet w dzień, w którym chce z niego skorzystać. Wyróżnikiem tego urlopu jest jednak sposób jego zgłaszania pracodawcy. 

W „zwykłym trybie” urlopu wypoczynkowego zakładamy, że jest on zaplanowany i zwykle ustalany z wyprzedzeniem. Natomiast urlop na żądanie może być zgłoszony właśnie nawet w dniu, w którym pracownik chce z niego skorzystać. 

Kiedy pracownik może skorzystać z urlopu na żądanie?

Oczywiście czy urlop na żądanie jest dostępny, decyduje stopień wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Każdy pracownik ma do dyspozycji 26 lub 20 dni urlopu wypoczynkowego w zależności od stażu pracy. I jeśli już wszystkie wykorzystał, to nie może ubiegać się o urlop na żądanie.

Czy urlop na żądanie jest płatny?

To, że urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym, oznacza, że pod względem wynagrodzenia traktuje się go tak samo. Skoro więc za urlop wypoczynkowy pracownik dostaje 100% wynagrodzenia, to za urlop na żądanie też dostanie tyle samo.

Czy trzeba udzielić urlopu na żądanie?

O ile termin urlopu wypoczynkowego w standardowej procedurze ustala się z wyprzedzeniem, co powoduje, że pracodawca jest w stanie tak zorganizować pracę w firmie, by nieobecność nie zaburzała pracy przedsiębiorstwa, to urlop na żądanie może to już skomplikować. 

Czy wobec tego pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Urlop wypoczynkowy co do zasady udzielany jest przez pracodawcę. Pracownik nie może zacząć urlopu na żądanie, póki pracodawca nie wyrazie na to zgody. Innymi słowy – póki nie udzieli mu urlopu. To wszystko oznacza, że pracodawca ma możliwość odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie.

Urlop to niezbywalne prawo pracownika. Nie oznacza to jednak, że może być wykorzystywany bezwarunkowo. Przede wszystkim pracodawca musi być poinformowany o tym, że pracownik chce taki urlop wziąć, no i pracodawca musi się na niego zgodzić. 

Jeśli pracownik, mimo poinformowania pracodawcy, ale bez uzyskania decyzji pozytywnej, skorzysta z urlopu, to może to być uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych. Skutkiem tego jest wpisanie nieobecności nieusprawiedliwionej.

Czy urlop na żądanie się opłaca?

Urlop na żądanie opłaca się brać w przypadku niespodziewanych wydarzeń. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!