Sprawa w ZUS bez wychodzenia z domu. Jak działa e-wizyta ZUS?

Przedsiębiorca może załatwić sprawę w ZUS na odległość albo umawiając się w placówce na konkretną godzinę. Nie trzeba już czekać w długich kolejkach. Wszystko dzięki usłudze e-wizyta. Jak działa e-wizyta ZUS?

Czym są e-wizyty?

E-wizyta jest to wideorozmowa z ekspertem ZUS. Taki sposób komunikacji pozwala załatwić sprawę w ZUS bez wychodzenia z domu. Żeby takie spotkanie mogło się odbyć, potrzebne będzie urządzenie z dostępem do internetu i kamerą. 

Każdy oddział ZUS pozwala na taką e-wizytę. 

E-wizyta jest dostępna w dni robocze w godz. 9.00-14.00. Wizyta może być odwołana w każdym momencie. Gdy odwołamy wizytę, to niewykorzystany termin będzie dostępny dla kogoś innego.

Jak się umówić na e-wizytę?

Żeby umówić się na e-wizytę, trzeba wejść na stronę www.zus.pl. Znajdziemy w niej zakładkę „Umów się na wizytę w ZUS”. 

Na e-wizytę można umówić się tylko do placówki ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby rezerwującej wizytę. Żeby umówić wizytę, podajemy swoje dane, wpisujemy dzień i godzinę spotkania, które nam odpowiadają i podajemy temat spotkania. 

Umówienie e-wizyty przez PUE ZUS

Inną możliwością jest umówienie spotkania bezpośrednio poprzez platformę usług elektronicznych PUE ZUS. Po zalogowaniu do systemu, w menu bocznym wybieramy „Wizyty”, a potem „Rezerwacja wizyty”. Kolejny krok to wybór miejsca spotkania i wskazanie sprawy, która ma zostać poruszona. Ostatni krok to wybór terminu. 

Jak wygląda e-wizyta?

ZUS przygotował kilka wskazówek, jak najlepiej przygotować się do e-wizyty. Przede wszystkim należy zadbać o to, by można było rozmowę przeprowadzić w prywatnym, cichym miejscu, z neutralnym tłem. Trzeba też przygotować dokument tożsamości. Podczas e-wizyty będzie on weryfikowany.

W e-wizycie w ZUS nie może brać udziału osoba trzecia, chyba że jest opiekunem faktycznym lub prawnym. 

Jak założyć konto na ZUS?

Warto pamiętać, że obecnie każdy przedsiębiorca, który jest płatnikiem składek ZUS, musi mieć profil PUE ZUS. Można to zrobić poprzez stronę www.zus.pl, na której wybieramy opcję „Zarejestruj w PUE” i „Dla firm”. 

Najłatwiej zrobić to poprzez profil zaufany, bądź inny sposób identyfikacji, dostępny na login.gov.pl, kwalifikowany podpis elektroniczny lub poprzez konto bankowe, które umożliwia rejestrację w systemie PUE ZUS.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Ulga na złe długi – warunki skorzystania z ulgi na podatek od niezapłaconych faktur dla PIT, CIT i VAT

Ulga na złe długi to sposób na odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Jest instrumentem, który ma chronić wierzycieli. Spójrzmy, na czym polega i...

Koncesja na alkohol – ile kosztuje, kto ją wydaje? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych??

Koncesja na alkohol to potoczna nazwa zezwolenia  na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych. Kwestie dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych reguluje ustawa z 26 października 1982 r....

Czy spółka komandytowo-akcyjna się opłaca?

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa, która łączy w sobie cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej. Nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!