Jak działa wykup wierzytelności?

Jak wykupić dług? Kto dokonuje wykupu wierzytelności? Na czym polega wykup wierzytelności? Co daje? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje.

Utrata płynności finansowej może bardzo szybko spowodować problemy finansowe. Nieopłacone faktury, zaległości w ratach sprawiają, że wierzytelności rosną. Z drugiej strony, jeśli to my oczekujemy na pieniądze od kontrahenta, też możemy mieć spory problem z płynnością finansową. I właśnie dlatego wykup wierzytelności staje się coraz popularniejszy. Na czym to polega?

CZYTAJ TAKŻE: Jak poprawić płynność finansową?

Co to jest wierzytelność?

Wierzytelność to, najprościej mówiąc, zadłużenie. Może to być rata kredytu, kwota faktury czy rachunku albo wartość do zapłaty wynikająca z umowy. Jeśli mamy do czynienia z klientem niewypłacalnym albo takim, który ma kłopoty z regulowaniem zobowiązań, a wystawiliśmy mu faktury i ma wobec nas zobowiązania, to najlepszym sposobem na poprawę sytuacji jest sprzedaż wierzytelności.

CZYTAJ TAKŻE: Nie dostałem zapłaty za fakturę. Czy muszę zapłacić podatek?

Na czym polega wykup wierzytelności?

Sprzedaż wierzytelności to przeniesienie prawa do danej wierzytelności (czyli długu, potwierdzonego fakturą, umową, wekslem lub w inny sposób) z jednego podmiotu gospodarczego na inny.

Umowa cesji musi określać  szczegółowe warunki zapłaty: czyli przede wszystkim, kiedy będzie rozliczona transakcja. Najlepiej, jeśli dług jest bezsporny. Jeśli toczy się postępowanie reklamacyjne z kontrahentem albo w szczególnych przypadkach może on oddać towar, wówczas roszczenie uważa się za sporne i wierzytelność może być trudna do sprzedania.

Najczęściej sprzedaje się dług firmie windykacyjnej. Po określeniu kwoty wierzytelności, firma windykacyjna płaci określony procent wartości wierzytelności sprzedawcy, a sama domaga się zwroty od dłużnika. Co ważne w sprawie sprzedaży wierzytelności nie trzeba nawet pytać dłużnika o zgodę. Wystarczy, że o fakcie sprzedaży wierzytelności poinformujemy go stosownym pismem.

CZYTAJ TAKŻE: Jak udowodnić, ze dług się przedawnił?

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?

Formalnie skup długów polega na zawarciu umowy wykupu wierzytelności. Po tym fakcie odzyskanie pieniędzy należy już do podmiotu, który wierzytelność przejął. To od jego umiejętności odzyskiwania pieniędzy zależy, czy umowa cesji wierzytelności zakończy się sukcesem. Firma, która przejmie dług, najpierw ocenia prawdopodobieństwo jego spłacenia. Od tego zależy cena wierzytelności.

Jednym z coraz popularniejszych metod poprawy płynności jest wykup faktur, czyli inaczej usługa faktoringu, a w przypadku mniejszych podmiotów mikrofaktoringu. Przedsiębiorca, który wystawia faktury z bardzo długim terminem płatności, może odzyskać pieniądze praktycznie od razu po wystawieniu dokumentu.

W momencie przekazania faktury kontrahentowi jednocześnie wysyłamy ja faktorowi. Ten wypłaca pieniądze od razu na konto przedsiębiorcy, który wystawił fakturę, a sam odzyskuje je od dłużnika. Warunki finansowe takiej transakcji, ustalane są z wystawcą faktury.

Gdy już dojdzie do przejęcia zobowiązania, dłużnik spłaca wierzytelność nowemu właścicielowi wierzytelności.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Kiedy można sprzedać wierzytelność?

W dowolnym momencie. Są firmy (głównie windykacyjne), które skupują wierzytelności przeterminowane. Firmy faktoringowe zwykle finansują wierzytelności, których termin płatności jeszcze nie minął. 

Do sprzedaży wierzytelności dochodzi w sytuacji, kiedy przedsiębiorca przypuszcza, że trudno mu będzie odzyskać pieniądze za fakturę. Lepiej mu sprzedać za niższą cenę wierzytelność, niż samodzielnie ją windykować. Lepiej i skutecznie zrobi to nowy właściciel długu.

Polskie prawo zezwala na sprzedaż każdej wierzytelności. Jedynym wyjątkiem są zobowiązania wynikające z umowy o pracę. Tych sprzedać nie wolno.

CZYTAJ TAKŻE: Upadłość firmy. Jak ją ogłosić?

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Kiedy stosuje się podatki progresywne? Podatek progresywny a liniowy

Podatki to nieodłączna część prowadzenia działalności gospodarczej czy legalnej pracy zawodowej. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest tzw. progresja. Kiedy stosuje się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!