Czym jest płynność finansowa? Jak ją poprawić?

Nie wiesz, jak poprawić płynność finansową? Coraz częściej zdarza się, że w firmowej kasie brakuje pieniędzy? Oto kilka podpowiedzi, które pomogą ci ogarnąć finanse. Sprawdź, czym jest płynność finansowa.

Płynność finansowa jest najważniejszym elementem prowadzenia biznesu. Nie księgowość, kwestie podatkowe i brak klientów bezpośrednio wpływają na niepowodzenia biznesowe. Bankructwa to zwykle efekt nieumiejętności utrzymania płynności finansowej.

Co to jest płynność finansowa?

Płynność finansowa to możliwość regulowania w terminie wszystkich swoich zobowiązań. Chodzi mniej więcej o to, czy jako przedsiębiorca jesteś w stanie terminowo płacić wszystkie swoje rachunki.

Jeśli firma co miesiąc generuje 50 tys. złotych przychodu, a klienci, kupując produkty płacą za nie od razu (np. w małym sklepie spożywczym) lub w sklepie internetowym korzystając z płatności z góry, to pieniądze pojawią się na koncie firmowym praktycznie od razu. Jeśli właściciel takiej firmy będzie musiał zapłacić rachunek za wynajem, to niezależnie od tego, czy jego biznes jest rentowny, czy nie będzie miał na koncie firmowym pieniądze, żeby taki rachunek zapłacić.

Po drugiej stronie mamy przedsiębiorstwo generujące milion złotych przychodu każdego miesiąca. Świadczy jednak usługi i płatności od klientów spływają średnio po 3-4 miesiącach. W takiej sytuacji firma musi zagwarantować sobie pieniądze na koncie przynajmniej na tych kilka miesięcy. Z bieżących środków trudno bowiem będzie płacić, bo kontrahenci regulują zobowiązania ze znacznym opóźnieniem.

CZYTAJ TAKŻE: Błąd w księgach rachunkowych. Co za to grozi?

Jak więc poprawić płynność finansową?

Płynność finansowa nie zależy ani od zyskowności, ani wielkości firmy. Oczywiście im większe obroty i większa liczba kontrahentów, tym łatwiej utrzymać płynność. Jak to jednak zrobić, gdy nasza firma jest bardzo mała?

1. Przede wszystkim zrób porządek w prywatnych wydatkach

Przedsiębiorca, w przeciwieństwie do osoby zatrudnionej nie ma pewności zarobkowania. Są okresy lepsze i gorsze, a jak to mówią „żyć trzeba”. Nawet jeśli nie prowadzisz dokładnego budżetu rodzinnego, musisz wiedzieć, ile wydajesz na swoje utrzymanie. Wystarczy, że oszacujesz taką kwotę. Teraz będziesz wiedział, ile kosztuje cię utrzymanie samego siebie i swojej rodziny. Uśrednione wydatki pokażą ci, jaką kwotą musisz dysponować, żeby nie narzekać na finanse.

2. Ogarnij wydatki służbowe

Potem podsumuj, ile pieniędzy kosztuje cię utrzymanie firmy. Co istotne, staraj się od początku prowadzenia biznesu rozdzielać wydatki prywatne od służbowych. Będzie zdecydowanie łatwiej uporządkować finanse.

3. Pracuj na tygodniówkach

Jeśli twój biznes jest wybitnie sezonowy, pracuj na tygodniówkach. Co tydzień odkładaj konkretną kwotę na wydatki firmowe i prywatne (w odpowiedniej proporcji). Dzięki temu w czasie, gdy firma ma lepszy okres, nie będzie cię kusić by, wydawać znacznie więcej niż powinieneś.

CZYTAJ TAKŻE: TOP 5: darmowe banki zdjęć dla małego przedsiębiorcy

4. Ogranicz koszty stałe w firmie

Płynność finansową możesz ograniczyć, znacząco zmniejszając koszty stałe, a zamieniając je na koszty zmienne. Dzięki temu duże płatności będziesz mógł rozdzielać na niższe kwoty. Zamiast zatrudniać pracownika na stałe (na umowę o pracę), gdzie koszty będziesz miał zawsze, niezależnie od efektów pracy, rozważ czy nie lepiej będzie, rozliczać się z freelancerem na podstawie umowy godzinowej.

Zamiast płacić kilka tysięcy złotych miesięcznie, zapłacisz mniej, a na dodatek możesz poprosić o rozdzielenie płatności na kilka faktur, zależnie od zaawansowania prac. To dobry sposób na to, by poprawić płynność

5. Jak poprawić płynność? Podziel projekty na części

Pora pomówić trochę o przychodach. Jeśli masz do zrealizowania bardzo duży projekt, rozłożony na kilka miesięcy, warto zdecydować się na podzielenie go na mniejsze części. Tym samym i ty otrzymasz od klienta pieniądze znacznie szybciej.

6. Zaliczka na projekt

Dobrym pomysłem może być wynegocjowanie zaliczki. Często jest tak, że procedury w dużych firmach są tak skomplikowane, że zanim faktura zostanie ostatecznie potwierdzona do wypłaty, może minąć sporo czasu.

To wszystko powoduje, że nawet jeśli termin płatności jest krótki, może się znacząco wydłużyć, bo ktoś „po drodze” nie dopilnował całego schematu płatności. Przy okazji łatwiej zweryfikować kontrahenta. Jeśli nie chce płacić zaliczki w przypadku dużego projektu, może się okazać, że może mieć problemy z późniejszą płatnością.

CZYTAJ TAKŻE: Niewypłacalność a utrata płynności finansowej

7. Zgromadź przynajmniej 3-miesięczną poduszkę finansową w firmie

Wciąż zdarzają się przedsiębiorcy, działający w trybie „z dnia na dzień”. Nie planują przyszłości, nie zastanawiają się, co będzie, gdy kontrahent nie zapłaci faktury. Tymczasem wystarczy zebrać przynajmniej 3-miesięczne oszczędności, które zawsze są do dyspozycji na koncie firmowym, by cieszyć się większym spokojem o płynność.

Nawet taka niewielka poduszka finansowa może spowodować, że znacznie łatwiej będziemy zdobywać kolejnych klientów, nie martwiąc się o to, że w kolejnym miesiącu nie będziemy mieć pieniędzy.

8. Mądrze zdywersyfikuj biznes

Jeśli pracujesz głównie dla klientów biznesowych, stwórz produkt lub usługę, z której będą mogli korzystać klienci indywidualni. Tu szansa na otrzymanie płatności szybciej jest znacznie większa. Może warto też dodać do swojej podstawowej usługi, specjalny produkt dostępny „tu i teraz”, tak by od razu pobrać od klienta płatność?

9. Popracuj nad zyskownością

Sporym ułatwieniem w pracy nad płynnością finansową jest zwrócenie uwagi na marżowość. Spróbuj tak wycenić swoje produkty lub usługi, by w kasie firmy zostawało z nich jak najwięcej pieniędzy.

Oczywiście w czasach ogromnej konkurencji nie jest to łatwe. Warto jednak zaoferować klientowi coś więcej tak by pojawiło się uzasadnienie dla tego, że warto zapłacić za twoje usługi drożej. Im bardziej rentowny jest biznes, tym łatwiej utrzymać płynność, bo więcej pieniędzy zostaje w kasie.

10. Ogranicz rezerwy towarowe

Zwróć uwagę czy nie kupujesz określonych materiałów na zapas. Choć wiele rzeczy dość szybko drożej, rozważ, czy warto blokować tak dużo gotówki w zakup towaru. To pozwoli ci poprawić płynność.

11. Przypilnuj księgowego

To punkt, którego waga jest przez wielu przedsiębiorców niedoceniania. Dlaczego? Wielu przedsiębiorców „zrzuca” wszystko na księgowego, kompletnie nie pilnując stanu rozrachunków. Nie wiedzą, ile produktów sprzedali danego dnia, często nawet nie są świadomi, ile pieniędzy wpłynęło do kasy.

Zadaniem księgowej nie jest śledzenie płatności od kontrahentów. Szczególnie wtedy, gdy wybierasz najtańsze biuro rachunkowe. W takiej sytuacji księgowy dobrze zapisze, przyporządkuje dokumenty i rozliczy podatki, ale raczej nie będzie pilnował płatności. Dlatego, jeśli nie chcesz takiej pomocy „dokupić” u księgowego, postaraj się prowadzić swoje zapiski, z których będzie wiadomo ile pieniędzy firma tak naprawdę ma. I łatwiej będzie śledzić przepływ gotówki.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!