Jak zamknąć działalność gospodarczą?

Jak zamknąć działalność gospodarczą? Czy to możliwe? Co się z tym wiążę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym, jak zamknąć biznes.

Zawsze warto mieć świadomość jak zamknąć działalność gospodarczą. Formalności z tym związane nie są skomplikowane. W tym materiale podpowiadamy, jak zamknąć działalność gospodarczą.

Jak zamknąć działalność gospodarczą?

Wiedza, jak zamknąć działalność gospodarczą jest ważna. Można to zrobić z dowolnego powodu. Niewypłacalność firmy, niechęć do prowadzenia biznesu, przejście przedsiębiorcy na emeryturę lub po prostu zmiana planów życiowych. To najczęściej pojawiające się przyczyny zamykania działalności gospodarczej. Statystyki pokazują, że tylko połowa firm przetrwa pierwsze dwa lata, a kolejne dwa lata jedynie 10 proc. Biznes jest bowiem nie lada wyzwaniem.

Jeśli więc nie idzie on tak, jak sobie wyobrażaliśmy, nie sprawia już tyle radości co wcześniej, zawsze istnieje możliwość jego zamknięcia. I to dosłownie. Jak formalnie zamknąć działalność?

Żeby zamknąć działalność, trzeba to zgłosić do centralnej ewidencji działalności gospodarczej, na tym samym wniosku, na którym zgłasza się uruchomienie działalności gospodarczej, zawieszenie działalności lub jej wznowienie. Po prostu na formularzu zaznaczamy opcję „zamknięcie działalności gospodarczej”. Formularz można wypełnić w formie online, samodzielnie przekazać do urzędu lub wysłać pocztą. Nie trzeba tego faktu zgłaszać nigdzie indziej.

Po otrzymaniu wniosku o zamknięcie działalności gospodarczej przedsiębiorca jest automatycznie wyrejestrowany z ZUS-u.

Zamknięcie działalności, a remanent

W momencie zamknięcia działalności trzeba też będzie ostatecznie rozliczyć podatek dochodowy i VAT, składki ZUS, a także policzyć wartość niesprzedanych towarów i usług.

Jeśli zamykasz działalność ostatniego dnia miesiąca, to rozliczasz wszystko tak jak do tej pory. Płacisz ostatni raz pełne składki ZUS, rozliczasz zaliczkę na podatek dochodowy, a także podatek VAT (jeśli jesteś płatnikiem VAT). Trzeba też przygotować wykaz składników majątku firmy. W tym zestawieniu trzeba je wymienić z nazwy, dodać datę nabycia danego składnika majątku, kwotę wydatków, które poniesiono, żeby je kupić. Od wszystkich towarów, które sprzedasz w ciągu 6 lat po zamknięciu firmy, trzeba będzie zapłacić podatek.

Podobnie będzie z remanentem, czyli spisem z natury. Trzeba go przygotować na dzień zamknięcia działalności gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Remanent i spis z natury. Czy to jest to samo?

Wyrejestrowanie kasy fiskalnej

Jeśli w czasie działalności gospodarczej prowadziłeś sprzedaż dla osób prywatnych i korzystałeś z kasy fiskalnej, to musisz ją wyrejestrować. Wyrejestrowania kasy dokonuje serwisant, który na co dzień zajmował się jej obsługą, fiskalizacją i bieżącą konserwacją. Całość kończy się złożeniem wniosku o wyrejestrowanie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego.

Rozwiązanie umów z pracownikami

Jeśli zatrudniałeś pracowników albo współpracowałeś z nimi na umowach cywilnoprawnych, trzeba będzie te umowy wypowiedzieć.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zwolnić pracownika?

Warto pamiętać, że nawet po zamknięciu działalności gospodarczej jestem zobowiązany do przechowywania wszystkich dokumentów z nią związanych. Czas przechowywania dokumentów zależy od ich rodzaju. Można przyjąć, że wszelkie dokumenty sprzedażowe i kosztowe przechowujemy minimum 5 lat, a te związane z ZUS przynajmniej przez 10 lat.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!