Wystawianie faktur w euro. Jaki przelicznik zastosować?

Wystawianie faktur w euro czy jakiejkolwiek innej walucie to nie jest rzadkość. Jak księgować takie faktury i jaki przelicznik stosować?

Współpraca z zagranicznym kontrahentem, wysyłka produktów za granicę. To tylko niektóre z przypadków, kiedy może pojawić się konieczność wystawienia faktury w walucie obcej. Warto wiedzieć, że prawo nie określa, w jakiej walucie musimy koniecznie wystawić fakturę. Teoretycznie wiec nawet polskim kontrahentom możemy wystawiać faktury w dolarach czy euro. Kłopotliwe w takiej sytuacji może być jednak przeliczanie wartości transakcji.

Przelicznik waluty dla celów VAT

Jeśli sami wystawiamy faktury w walutach obcych lub też otrzymujemy je od kontrahentów, to zgodnie z przepisami podatkowymi każdą taką transakcję trzeba przeliczyć na polskie złote. Wszystko dlatego, że rozliczenia podatkowe zawsze musimy prowadzić w polskiej walucie.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wystawiać faktury? Najważniejsze zasady i elementy faktur

Najważniejsze jest tutaj zastosowanie odpowiedniego przelicznika. Jaki zastosować i jak ograniczyć pomyłki?

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Odpowiednie przeliczenie waluty obcej ma spory wpływ na rozliczenie podatku VAT. To, w jaki sposób przeliczyć fakturę w walucie obcej reguluje ustawa o podatku od towarów i usług, a dokładnie artykuł 31a ust.1. Zgodnie z tym przepisem przeliczenia dokonuje się:

  • według średniego kursu NBP ostatniego dnia roboczego, który poprzedzał dzień powstania obowiązku podatkowego albo
  • według ostatniego kursu wymiany publikowanego przez EBC ostatniego dnia, którzy poprzedza dzień powstania obowiązku podatkowego.

W tym drugim przypadku warto pamiętać, że jeśli faktura jest w walucie innej niż euro, to trzeba zastosować ostatni kurs wymiany danej waluty wobec euro.

Daty na fakturze

Oczywiście przeliczenie będzie łatwe, jeśli data wystawienia faktury będzie taka sama jak data powstania obowiązku podatkowego. Co jednak zrobić, gdy daty te będą różne? W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z dwoma przypadkami.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura zagraniczna z Facebooka. Jak rozliczyć fakturę z Meta?

Pierwszy dotyczy wystawienia faktury, zanim powstanie obowiązek podatkowy VAT, a drugi, gdy fakturę wystawiamy po tym, jak powstanie obowiązek podatkowy. Zmiany, które wprowadził pakiet SLIM VAT, zakładają, że stosuje się ten sam przelicznik co w przypadku podatku dochodowego. Mówiąc wprost, liczymy raz kurs walutowy.

W związku z tym, jeśli mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem (faktura przed powstaniem obowiązku podatkowego), to stosujemy przelicznik według kursu na ostatni dzień przed wystawieniem faktury.

Chodzi tu np. o przypadek wystawienia faktury, zanim dojdzie do dostawy towaru albo wykonaniem usługi. W takiej sytuacji przeliczenie robimy zgodnie ze średnim kursem NBP z ostatniego dnia roboczego przed wystawieniem faktury.

CZYTAJ TAKŻE: Proforma. Co to jest i jak rozliczać?

Gdy faktura jest wystawiona już po powstaniu obowiązku podatkowego, to walutę przeliczamy zgodnie ze średnim kursem NBP lub EBC na dzień poprzedzający dzień obowiązku podatkowego.

Jeśli mamy do czynienia z fakturami zbiorczymi, musimy przeliczyć każdą transakcję osobno.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!